X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24198
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie zaczarowanych zabaw. Zajęcie otwarte dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
„W krainie zaczarowanych zabaw”

Prowadząca: Aleksandra Kuleta.
Data: 29.11.2012r.
Cele ogólne:
poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym
integracja najbliższego otoczenia dziecka (przedszkole i rodzina)
pogłębianie wartości społecznych i pielęgnowanie uczuć intelektualnych, estetycznych, społecznych w kontaktach z rodzicami.
Cele operacyjne:
zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe
umie wyrazić uczucia i przeżywać radość zabawy z rodzicami
potrafi współpracować w grupie
Literatura: wyliczanki, piosenka „Wlazł kotek na płotek”, wiersz ***, tekst do masażyku***, opowiadanie „Gdybym był czarodziejem” Jadwiga Andrychowska-Biegacz.
Literatura dodatkowa: „Gry i zabawy rozwijające dla dzieci młodszych” Jadwiga Andrychowska-Biegacz, „Opis i planowanie zajęć wg Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne” Marta Bogdanowicz, Dariusz Okrzesik, „Witajcie w Krainie Zabawy” Mariola Malkiewicz.
Pomoce dydaktyczne: dwa napisy, krepinowe zasłonki, świeczniki, świeczki, dwie szkatułki, dwa koszyki, sześć listów w kopertach, kartki z postaciami wykonującymi różne zawody, koperta, kolorowe karteczki, karteczki z cyframi 1-6, gazety, garnek, świece, klucz, lampka, granatowe serwetki, słodkości, płyty z muzyką.

Przebieg

Powitanie

Dzieci, a za nimi rodzice stoją w kole.

Zabawa z wierszykiem na powitanie dzieci czyta nauczyciel

Raz i dwa, raz i dwa
każdy dobry humor ma.
Trzy i cztery, trzy i cztery
lubię chodzić na spacery.
Pięć i sześć, pięć i sześć
dziś koledze powiedz „cześć”.
Siedem, osiem, siedem osiem
do zabawy cię zaproszę.
Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć
na miłe spotkanie mam chęć.

Zabawa z wierszykiem na powitanie rodziców czyta nauczyciel.

Tre tre tre – niech się stanie to, co chcę.
Kra kra kra – niech się stanie, co chcę ja.
Każdy humor dziś dostanie,
takie moje jest wezwanie.

Dzieci wraz z rodzicami siadają w kole w pozycji fotelik.

Wstęp

Pytanie nauczycielki „Kto to jest czarodziej?”

Słuchanie opowiadania „Gdybym był czarodziejem” czyta nauczyciel, w tle muzyka.
Czarodziej to ktoś, kto wszystko potrafi. Może zaczarować biedną pasterkę w śliczną królewnę, a jej chatę w piękny pałac.... Czarami może sprawić, że na wszystkich drzewach zaczną rosnąć złociste pomarańcze, a świat będzie w odcieniu niebieskim... może też zmienić zwykłe źródełko w malinowy sok...

Zabawy – wróżby

Odczytanie listu nr 1 czyta nauczyciel.
Kochane Dzieci.
Witam Was bardzo serdecznie. Chciałam Was dziś odwiedzić, ale jestem chora i cały czas siedzę w domu, w swoim zamku na Zaczarowanej Górze. Ale nie martwcie się – przygotowałam kilka andrzejkowych zabaw – wróżb, o których piszę w swoich listach. Mam nadzieję, że spodobają się Wam. Życzę wesołej zabawy...
W kopercie nr 2 zawarta jest pierwsza zabawa – wróżba.
Czarodziejka z Zaczarowanej Góry.

Odczytanie listu nr 2 czyta rodzic.
Zabawę czas zacząć. Rozejrzyjcie się dookoła i odszukajcie, ale tylko oczami brązowo-złotą szkatułkę? Niech wybrana spośród rodziców osoba podejdzie do niej i wyjmie jej zawartość... /wybór osoby/
Niech kolejno każde dziecko wylosuje jedną kartkę, a dowie się kim może być w przyszłości, czyli kiedy dorośnie.
Czarodziejka z Zaczarowanej Góry.

Zabawa – wróżba „Kim będę w przyszłości”.
Każde dziecko wybiera kartkę i odczytuje kim będzie w przyszłości.

Zabawa „Zaufanie” dziecko/rodzic.
Rodzic trzymając dziecko za ręce prowadzi go po sali, potem zmiana- dziecko prowadzi rodzica. Osoba prowadzona ma zamknięte oczy.

Odczytanie listu nr 3 czyta rodzic.
Oto druga zabawa – wróżba. Wybierzcie spośród rodziców jedną osobę.../wybór osoby/
Niech wasz wybraniec odnajdzie niebieską szkatułkę... /odnalezienie szkatułki/
W środku znajdują się kolorowe karteczki. Każdy kolor oznacza coś innego, niesie za sobą jakąś dobrą radę: Kolory i ich znaczenie są takie:
czerwony – jesz dużo słodyczy- jedz ich mniej, a twoje zęby będą
zadowolone
czarny – bądź zawsze miły dla innych, a inni będą mili dla ciebie
zielony – bądź ostrożny w drodze do przedszkola, patrz uważnie pod nogi,
by w coś nie wdepnąć
niebieski – pilnuj swoich rzeczy, żeby czegoś nie zgubić
biały – pijesz za mało mleka- pij dużo mleka, jedz sery, jogurty, by mieć
mieć ładne zęby i zdrowe kości
żółty – jedz więcej warzyw i owoców, by być pięknym i zdrowym.
Czarodziejka z Zaczarowanej Góry.

Zabawa – wróżba „Dobre rady”
Dzieci losują karteczki, następnie są wywoływane kolejno kolory. Wstają ci, którzy wylosowali wywołany kolor. Rodzic czyta dobrą radę dla
poszczególnych kolorów.

Odczytanie listu nr 4 czyta rodzic.
Wybierzcie proszę dwoje rodziców, mamę i tatę... /wybór dwóch rodziców/
Rodzice wybrani, zatem mam zadanie dla dzieci. Zdejmijcie buta z prawej stopy, rodzice pilnują, czy dobrze to robicie i połóżcie go przed sobą... /dzieci zdejmują but/
Buty należy ustawić w dwóch rzędach. Na hasło „start” zacznie się wyścig butów w kierunku drzwi. Czyj but pierwszy przekroczy próg, ten będzie miał najwięcej powodów do uśmiechu.
Powodzenia. Czarodziejka z Zaczarowanej Góry.
Zabawa – wróżba „Kto pierwszy na mecie”
Dzieci zdejmują po jednym kapciu, rodzice ustawiają je w dwóch rzędach, a następnie kolejno przenoszą ostatni kapeć na pierwsze miejsce.

Zabawa „Taniec na gazecie” dziecko/rodzic.
Dziecko i rodzic tworzą parę. Każda para zajmuje miejsce na rozłożonej gazecie. Tańczy w rytm muzyki. Gdy muzyka milknie składa gazetę na pół i tańczy dalej.

Odczytanie listu nr 5 czyta rodzic.
Wybierzcie spośród siebie rodzica... /dokonanie wyboru/
Jego zadaniem jest odnalezienie wiklinowego koszyka i wyjęcie jego zawartości...
Niech każde dziecko wylosuje cyfrę, a rodzic powie, co to za cyfra... /losowanie i nazywanie cyfr/
Oto znaczenie cyfr:
kto ma cyfrę 1- dostanie prezentów 7
kto ma cyfrę 2- dostanie pluszowego lwa
kto ma cyfrę 3- dostanie trzy planszowe gry
kto ma cyfrę 4- dostanie dwa mini komputery
kto ma cyfrę 5- dostanie album do zdjęć
kto ma cyfrę 6- dostanie coś, co można zjeść.
Czarodziejka z Zaczarowanej Góry.

Zabawa – wróżba „Jaki prezent dostaniesz od Świętego Mikołaja?”
Każde dziecko losuje cyfrę, a rodzic ją odczytuje. Wybrana osoba czyta z
listu znaczenie cyfr.

Zabawa „Masażyk grupowy” dziecko/rodzic.
Rodzic z dzieckiem tworzą parę. Siadają w kole- dziecko za swoim rodzicem. Grupa jednocześnie wykonuje polecenia nauczyciela:
„rozgrzewamy dłonie – wszyscy zacierają ręce
„pada drobny deszczyk” – lekko opukują palcami plecy poprzednika
„pada grad” – lekko uderzają piąstkami
„pada śnieg” – opukują całymi dłońmi z rozsuniętymi palcami
„rozgrzewamy zziębniętą osobę” – przesuwają dłonie po plecach z góry
na dół
„przykrywamy ją kocykiem” – obejmują poprzednika.

Odczytanie listu nr 6 czyta rodzic.
Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę. Chyba dobrze się bawiliście, z czego się bardzo cieszę. Została jeszcze jedna zabawa – wróżba. Moja ulubiona. Za chwilę odbędzie się lanie wosku przez zaczarowany klucz.
Świeca marszczy złoty nos,
z każdej strony kapie wosk.
Cienie tu i cienie tam
pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
cienie czarne wycinanki.
Odczytajcie potem, co przedstawia woskowy cień, a na zakończenie wspólnej zabawy poczęstujcie się czymś, co jest w koszyku.
Pozdrawiam. Czarodziejka z Zaczarowanej Góry.

Zabawa – wróżba „Lanie wosku”
Dzieci z pomocą rodziców kolejno leją wosk przez klucz, a następnie
odczytują woskowy cień.

Poczęstunek z koszyka.




Podsumowanie zajęcia – ewaluacja.


Z reakcji rodziców wynika, że zajęcie im się podobało. Początkowo trochę niepewni, w miarę udziału w zabawach, jak poczuli atmosferę i zostając angażowanymi do różnych zadań – stali się otwarci i swobodni. Ważne jest to, że cały czas mieli ze swoim dzieckiem bliski kontakt. Na zakończenie dziękowali i wychodzili w dobrych nastrojach.
Dzieci przed zajęciem były podekscytowane, czekały na wspólną zabawę z rodzicami w przedszkolu. Z ich wypowiedzi wynika, że najbardziej podobały im się zabawy: „Dobre rady”, „Kim będę w przyszłości”, Lanie wosku – cienie” oraz wystrój sali i atmosfera (dekoracja i światło).
W trakcie zajęcia dzieci i rodzice byli weseli, w dobrych nastrojach, pozytywnie nastawieni. Panowała miła, wesoła, swobodna atmosfera.

Wnioski:
Dzieci przed zajęciem były podekscytowane, czekały na wspólną zabawę z rodzicami w przedszkolu.
Rodzice i dzieci byli aktywnymi uczestnikami zajęcia.
Zabawa w parach dziecko-rodzic sprawdziła się – była dobra współpraca, masażyk – propozycja do zabawy z dzieckiem w domu.
Rodzic był z dzieckiem.
Dzieci czuły się ważne.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.