X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24167
Przesłano:
Dział: Świetlica

Andrzejki - wieczór wróżb i czarów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ


Temat: Andrzejki – wieczór wróżb i czarów.

Cele:
• Kultywowanie tradycji.
• Poznanie zabaw andrzejkowych przez uczestników zajęć.
• Stworzenie miłej atmosfery w grupie i integracja grupy.

Formy organizacyjne i metody: zbiorowa, wychowanie przez działalność grupową, poznawczą, zabawowo-rozrywkową.

Środki dydaktyczne, pomoce: roztopiony wosk, klucz, miska z wodą, karty z wróżbami, porcelanowe kubeczki + powkładane w nie różne przedmioty, Księga Imion, serca z wypisanymi imionami żeńskimi i męskimi, szpilka, wieża/radiomagnetofon, nagrania.

Literatura: R. Hryń-Kuśmierek: Rok polski – zwyczaje i obrzędy, A. Sieradzki: Księga Imion, Kalendarz Rolnika 1996.

Szczegółowy przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: Prowadzący wita wszystkich zebranych i mówi w jakim celu wszyscy się zgromadziliśmy. Mówi także, że tradycja wróżb andrzejkowych ma swoje korzenie w starożytnej Grecji, gdzie była ona bardzo żywa, a słowo „andres” oznacza mężczyznę lub męża. Również w Polsce zdobyły dużą popularność. Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac polowych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe, rozpoczynała się niegdyś na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada – wigilia św. Andrzeja. Ten wieczór poświęco0ny był wróżbom matrymonialnym, a św. Andrzeja zaczęto uważać za rozdawcę mężów, zaś dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom.
Teraz prowadzący zaprasza dzieci do wspólnej zabawy.

2. Część właściwa:
1. Na początek prowadzący pyta, czy dzieci znają jakieś przysłowia związane z dniem św. Andrzeja i proponuje zabawę w odgadywanie przysłów. Czytając pierwszy człon przysłowia prosi o dopasowanie reszty.
Na św. Andrzeja dziewkom.... z wróżby nadzieja.
Gdy na Andrzeja poleje, poprószy....cały rok nie w porę to leje, to suszy.
Na Andrzeja trza....kożucha dobrodzieja.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła ....nadzieja.
Gdy św. Andrzej ze śniegiem przybieży.... sto dni śnieg na polu leży.
Na św. Andrzeja błyska pannom.... nadzieja.

2.Po zakończeniu zabawy z przysłowiami zaczynamy zabawę w magiczne kubeczki.
Na stole ustawiamy kubki dnem do góry, pod każdym z nich kryje się jakiś przedmiot oznaczający, co nas czeka w przyszłości. Przykładowo: bilet = czeka cię podróż, smoczek = będziesz mieć dużo dzieci, pieniążek = bogactwo, obrączka = szybkie zamążpójście/ożenek, różaniec = zostaniesz zakonnicą/ księdzem, znaczek pocztowy = ważna wiadomość. Każdy wybiera jeden kubeczek, a prowadzący podaje znaczenie wróżby, za każdym razem możemy „pomieszać” kubeczki.
3.Wróżby z kart – każdy wybiera jedną z cyfr od 1-15, a prowadzący odczytuje z karty jaki będzie przyszły wybranek/wybranka.
4.W kolejnej wróżbie dowiemy się jakie imię nosić będzie nasz przyszły mąż/żona. Prowadzący trzyma serce z wypisanymi imionami, tak by nie było ich widać, dzieci podchodzą i nakłuwają szpilką serce, potem odczytujemy „trafione” imię.
6.Jeśli chcecie sprawdzić jakie cechy charakteryzują imiona, które „trafiliście” w poprzedniej wróżbie zapraszamy do Księgi Imion. Dzieci podchodzą i podają imiona, a prowadzący odczytuje co charakteryzuje osoby noszące dane imię.
7.Prowadzący zaprasza do ostatniej wróżby wieczoru andrzejkowego, jest to wróżba z bucików. Każdy uczestnik zdejmuje but z lewej nogi, następnie ustawiamy je w linii prostej, jeden przed drugim. Czyj bucik pierwszy znajdzie się za progiem, ten najszybciej zmieni stan cywilny.

3. Zakończenie: Prowadzący dziękuje za wspólną zabawę i prosi o pomoc w uporządkowaniu sali i odniesienie wszystkich pomocy w wyznaczone miejsce.


Opracowała K.B. Karpińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.