KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH
DLA DZIECI UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU GŁĘBOKIM
Temat zajęć: „Zielony Kącik w naszej sali” – stymulacja polisensoryczna z wykorzystaniem środków naturalnych.
Opracowała i przeprowadziła: Marcelina Chorabik-Grześ
Cele:
- poprawa czucia powierzchniowego i głębokiego,
- stymulacja czuciowo – dotykowo - zapachowo - smakowa,
- kształtowanie schematu ruchu podczas wysiewania nasion
rzeżuchy,
- rozwijanie aktywności uczniów,
- rozwijanie komunikacji pozawerbalnej,
- doskonalenie samoobsługi podczas mycia i wycierania rąk.
Metody:
- stymulacja polisensoryczna,
- metoda „pomocne dłonie” wg Felicie Affortel,
- objaśnienie słowne wszystkich czynności z prezentacją,
- zastosowanie mobilizacji specjalnej wg Andreasa Frohlicha.
Forma pracy:
- zajęcia grupowe z indywidualnym podejściem do uczniów.
Literatura:
- A. Frohlich: „Stymulacja od podstaw”,
- J. Kielin: „Rozwój daje radość”,
- F. Affortel: „Spostrzeganie, rzeczywistość, język”.
Pomoce:
- miska z ziemią suchą i wilgotną,
- nasiona rzeżuchy,
- zielona rzeżucha w doniczce,
- donice z ziemią,
- odtwarzacz i płyta CD.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne:
1. Zajęcie wygodnych miejsc wokół stołu.
2. Przywitanie dzieci ze śpiewem, z wyróżnieniem imion oraz oznaczeniem osoby poprzez klaśnięcie w dłonie.
3. Włączenie muzyki relaksacyjnej.
II. Zajęcia właściwe:
1. Prezentacja środków naturalnych i materiałów:
Nasiona rzeżuchy i zielona rzeżucha
Sekwencja czuciowo – dotykowa: zanurzenie rąk w misce z nasionami, mieszanie nasion, stymulacja ruchów okrężnych.
Sekwencja zapachowa: wąchanie nasion i zielonej rzeżuchy.
Ziemia sucha i wilgotna
Sekwencja czuciowo – dotykowa: zanurzenie rąk w misce z
ziemią suchą oraz w misce z ziemią wilgotną.
Sekwencja zapachowa: wąchanie ziemi.
2. Stymulacja celowego działania poprzez wysiewanie nasion do doniczek.
3. Stymulacja schematu ruchu podczas mycia i wycierania rąk.
4. Poznawanie smaku rzeżuchy – stymulacja smakowa.
III. Zajęcia końcowe:
1. Wyłączenie muzyki.
2. Podejście do każdego ucznia i oznajmienie o zakończeniu zajęć poprzez klaśnięcie w dłonie ucznia.