Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców
w grupie dzieci 3 i 4-letnich „Skrzaty”
Temat: „Wyprawa na wiosenną łąkę”.
Data: 30.05.2014r.
Cele etapowe:
- ćwiczenie koncentracji uwagi i uważnego słuchania;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
- kształtowanie umiejętności segregowania rzeczy według określonego kryterium;
- kształtowanie umiejętności prawidłowego liczenia;
- zachęcanie do spontanicznych improwizacji ruchowych do melodii;
- doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej;
- rozwijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej;
Cele operacyjne podstawa programowa:
dziecko:
- uważnie słucha i wypowiada się na temat wysłuchanej bajki /14.5;
- bawi się przy piosence, uczestniczy we wspólnym śpiewie/ 8.1”;
- grupuje obiekty w sensowny sposób - odpowiednio segreguje kwiatki (czerwone i żółte) do dwóch szarf/4.2;
- liczy obiekty, rytmicznie wskazując kolejne elementy/13.1;
- spontanicznie reaguje ruchem na słyszaną melodię/8.2;
- organizuje pole spostrzeżeniowe, aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach/14.2;
- interesuje się czytaniem/14.4;
- dzieli wyrazy na sylaby/14.6
- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych/9.2;
Metody:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania;
- wykorzystanie metod aktywnych: elementów metody C. Orffa, Pedagogiki Zabawy KLANZA, „Edukacji przez Ruch” D. Dziamskiej, elementów „Sojuszu Metod” E. Arciszewskiej;
Formy:
- zbiorowa;
- indywidualna;
- zespołowa;
Środki dydaktyczne:
- płyty CD z nagraniem melodii, odtwarzacz CD, żabka – maskotka, tekst bajki pt. „Mała żabka”, ilustracje do bajki, tablica magnetyczna, kwiatki żółte i czerwone (dla każdego dziecka), szarfy żółte i czerwone (dla każdego dziecka 1 czerwona i 1 żółta), apaszki, kwiatki z imionami, ilustracje zwierząt, roślin i owadów, zielone kredki pastelowe, arkusze szarego papieru, taśma papierowa, kleje, papierowe kolorowe kółka, nawilżane chusteczki do wycierania rąk;
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć:
1.Powitanie – zabawa na przywitanie „Witam Was...” (CD nr 2). Dzieci w parze z rodzicem śpiewają piosenkę ilustrując ruchem jej treść;
2.Przedstawienie żabki Rechotki.
To jest żabka Rechotka, będzie nam dziś towarzyszyła na zajęciach. Posłuchajcie, co jej się przytrafiło. Ta bajka jest o niej.
II. Rozwinięcie zajęć:
3. Wysłuchanie bajki „Mała żabka”. Nauczycielka opowiada bajkę pokazując jednocześnie obrazki ilustrujące jej treść, a dzieci uważnie słuchają i oglądają.
4. Rozmowa na temat bajki:
Nauczycielka zadaje pytania, dzieci na nie odpowiadają:
- O kim opowiada nasza bajka?
- Jakie postaci wystąpiły jeszcze w naszej bajce?
- Co przydarzyło się żabce Rechotce?
- Czy Rechotka słuchała się swoich rodziców?
- Czy Wy słuchacie swoich rodziców?
5. Zabawa i śpiew przy piosence „Żabka” – (CD nr 4). Dzieci naśladują żabki i śpiewają piosenkę.
6. Segregowanie kwiatków według koloru do dwóch szarf.
Dzieci, jak myślicie, co mogłaby dać Rechotka swoim rodzicom na przeprosiny?
( kwiatki). Tak, Rechotka chciałaby zrobić 2 bukiety, swojemu tatusiowi chciałaby dać żółty bukiet zrobiony z żółtych kwiatów a mamie z czerwonych. Pomóżcie Rechotce posegregować kwiatki. Każdy z Was ma dwa rodzaje kwiatków. Jakie kolory mają wasze kwiatki? Proszę teraz, by każdy z Was posegregował kwiatki do dwóch szarf według kolorów. Do szarfy czerwonej jakie kwiatki włożycie? (czerwone) A do żółtej jakie? (żółte). Powstały bardzo ładne bukiety kwiatów.
7. Liczenie kwiatków żółtych i czerwonych.
Każde dziecko liczy swoje kwiatki. Policz Asiu, ile masz kwiatków czerwonych? A ile jest żółtych? (Dzieci mają różną ilość kwiatków uzależnioną od umiejętności liczenia danego dziecka.) Pięknie, brawo.
8. Zabawa „Hu saj saj” (CD nr 7) wg. Metody C. Orffa;
Żabka Rechotka zaprasza nas teraz do zabawy „hu saj saj”. Zamieniamy się w żabki, które czują się bardzo bezpiecznie, bo wiedzą że bociek jest bardzo daleko. Możemy więc wyglądać zza tych apaszek, tak jak żabki zza trawki i droczyć się troszkę z boćkiem chowając się znów za nie.
9. „Mój kwiatek” –odszukiwanie swojego imienia na kwiatku wg. „Sojuszu Metod” E. Arciszewskiej.
Zobaczcie, na naszej łące jest mnóstwo kwiatów, na każdym z nich jest napisane imię. Są to wasze imionka i teraz waszym zadaniem będzie odnalezienie swojego kwiatka.
10. Dzielenie na sylaby nazw zwierząt, owadów i roślin związanych z wiosenną łąką.
Ciekawe czy wiecie kogo możemy spotkać jeszcze wiosną na łące? Dzieci podają przykłady zwierząt, kwiatów i owadów, które można spotkać na łące. Brawo, pięknie mi opowiedzieliście o łące, teraz rozdam Wam różne obrazki przedstawiające roślinę, zwierzę lub owada, których można zobaczyć na wiosennej łące, zadaniem waszych rodziców jest prawidłowe nazwanie ilustracji, a waszym zadaniem prawidłowe wyklaskanie danego wyrazu z jednoczesnym podziałem na sylaby, następnie wszyscy powtórzą dany podział na sylaby.
11. Wspólne wykonanie z rodzicami pracy plastycznej na temat: „Wiosenna łąka” wg. Metody „ Edukacja przez Ruch” D. Dziamskiej.
Wszyscy poruszają się wokół stolików w rytm muzyki i stawiają zieloną kredką rytmiczne kropki w rytm melodii na dużym arkuszu papieru (CD nr 9). Następnie wyprowadzają z kropek zielone kreski (CD nr 10). Na tak powstałą trawę, dzieci razem z rodzicami naklejają kwiatki, żabki, motylki powstałe z kolorowych kółek.
12. Zabawa ruchowa przy muzyce „Pszczółka” zgodnie z Klanza. (CD nr 8)
Rodzice siedzą za dziećmi i wraz z nimi rytmicznie uderzają pałeczkami według pokazu nauczycielki i śpiewają piosenkę o pszczółce.
III. Zakończenie zajęć;
13. Omówienie przebiegu i celów zajęcia, podziękowanie rodzicom za udział w zajęciu i wspólnie spędzony czas.
Opracowała i przeprowadziła:
Urszula Kaczyńska