SCENARIUSZ ZAJĘĆ
BLOK TEMATYCZNY: Na przekór jesiennej słocie.
TEMAT DNIA: Zabawy na jesienne wieczory.
ZAPIS W DZIENNIKU: Ciche czytanie tekstu opowiadania
pt. „Z konikiem szachowym”. Samodzielne pisanie odpowiedzi na pytania związane z treścią opowiadania. Porządkowanie kolejności wydarzeń zgodnie z przebiegiem akcji opowiadania. Wyszukiwanie w tekście poznanych części mowy. Wykonanie fantastycznego stworka przy pomocy różnych materiałów.
Cel ogólny:
rozwijanie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem
rozwijanie wyobraźni
rozwijanie umiejętności prezentowania własnej twórczości
Cel wychowawczy:
kształtowanie potrzeby ciekawego spędzania wolnego czasu
Cele operacyjne
kategoria A (zna, wie):
sposoby spędzania wolnego czasu;
co to jest wyobraźnia;
obecną porę roku
kategoria B (rozumie):
treść cicho czytanego tekstu;
pisemne polecenia;
ustne polecenia nauczyciela;
potrzebę korzystania z własnej wyobraźni
kategoria C (potrafi w sytuacji typowej):
wyjaśnić termin wyobraźnia;
wykorzystać własną wyobraźnię;
sformułować pisemną odpowiedź na pytania dotyczące przeczytanego tekstu;
uporządkować kolejność wydarzeń;
wyszukać w tekście poznane części mowy;
ułożyć zdania z wyszukanymi czasownikami;
wypowiadać się na temat sposobu spędzania wolnego czasu;
w interesujący sposób przedstawić własną twórczość;
wykonać według własnego pomysłu fantastycznego stworka przy pomocy różnych materiałów.
METODY PRACY: rozmowa kierowana, praca z tekstem, praktycznego działania, pokaz
FORMY PRACY: grupowa zróżnicowana, indywidualna – jednolita, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: pięć kart pracy indywidualnej, kaseta magnetofonowa, podręcznik, karta do samooceny, karta do pracy plastycznej z poleceniem, ołówek, kartka, kolorowe kółka (zielone, pomarańczowe, żółte)
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie – zabawa ludzie.
Nauczyciel uderza co jakiś czas w bębenek, wydaje polecenia, które dzieci wykonują, np.
chodzimy jak pajace, jak ludzie zmęczeni, jak ludzie smutni, jak ludzie weseli,
ściskamy jak najwięcej rąk, uśmiechamy się do kolegów,
wszyscy pływamy (ruchy ramion),
wszyscy stajemy dwójkami i wymieniamy swój ulubiony owoc, potrawę lub kolor,
stajemy trójkami i dotykamy się czubkami butów.
Rozchodzimy się, koniec zabawy. Siadamy na dywanie
2. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat sposobów spędzania listopadowych wieczorów.
Jaką mamy porę roku?
Przed nami długie jesienne wieczory. Powiedzcie mi jak spędzacie wolny czas wieczorem?
3. Ciche czytanie tekstu pt.: „Z konikiem szachowym”.
4. Samodzielne układanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści opowiadania i zapisanie ich – karta pracy nr 1.
Jak Sławek spędzał wieczory w domu?
Dzięki czemu chłopiec mógł się tak bawić?
W co Sławek zamienił meble?
5. Wyjaśnienie terminu wyobraźnia.
Co to jest wyobraźnia? – odczytanie informacji w podręczniku
s. 80.
Podawanie przez n–la przykładów, w co można zamienić przedmioty znajdujące się w klasie (ołówek, kartka).
5. Porządkowanie kolejności wydarzeń zgodnie z przebiegiem akcji opowiadania pt. „Z konikiem szachowym” – karta pracy nr 2.
Zadaniem dzieci jest odczytanie zdań i ponumerowanie ich zgodnie
z przebiegiem wydarzeń oraz wyszukanie i podkreślenie czasowników.
Sławek zamienił meble w różne przedmioty.
Chłopiec wyobraził sobie stół jako podwodne królestwo z udziałem koników szachowych.
Sławek przemienił splątane sznurki w kałamarnicę i chusteczkę w meduzę.
Chłopiec powrócił do rzeczywistego świata.
6. Zabawa – masaż relaksacyjny
Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan. Uczniowie siadają w kole jedno za drugim. W rytm muzyki dzieci wykonują masaż rękoma swojemu sąsiadowi zgodnie z poleceniami nauczyciela.
7. Wypisywanie z tekstu opowiadania poznanych części mowy – karta pracy nr 3.
Zadaniem dzieci jest wyszukanie i wypisanie po trzy części mowy, oraz ułożenie zdań z czasownikami.
8. Samodzielne wykonanie karty pracy nr 4.
Zadaniem dzieci jest napisanie na podstawie opowiadania, w co Sławek zamienił zwykłe przedmioty, dzięki swojej wyobraźni.
9. Praca w grupach.
Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda grupa ma inne zadanie do wykonania.
Grupa I: Ułóżcie jesienną piosenkę i zaśpiewajcie ją.
Grupa II: Ułóżcie wiersz o tematyce jesiennej, nadajcie mu tytuł i pięknie go przeczytajcie.
Grupa III: Ułóżcie przepis na jesienną sałatkę.
10. Wykonanie fantastycznego stworka.
Każdy uczeń dostaje kartę pracy z następującym poleceniem:
Wykonaj stworka według własnego pomysłu wykorzystując przyniesione przez siebie materiały i nadaj mu imię. Wymyśl ustnie krótką historyjkę z udziałem twojego stworka.
11. Praca domowa.
Zadaniem uczniów jest zapisanie, w co przy pomocy swojej wyobraźni zamieniliby podane przedmioty: kubek, pudełko, butelka, czajnik, szalik
12. Podsumowanie zajęć.
Zadaniem dzieci jest dokończenie podanych zdań i zapisanie ich w zeszycie:
Wyobraźnia, to ...
Jesienne wieczory spędzam ...
13. Ewaluacja.
Przeczytaj i pokoloruj tylko tego jeża, który pasuje do twojego zachowania na dzisiejszych zajęciach.
Pracowałem bardzo dobrze, byłem aktywny, nie przeszkadzałem. Jestem z siebie zadowolony.
Pracowałem dobrze, zgłaszałem się na zajęciach. Mógłbym być jednak aktywniejszy i lepiej się zachowywać.
Nie byłem aktywny na zajęciach. Przeszkadzałem. Muszę się poprawić.
14. Ocena pracy uczniów dokonana przez nauczyciela.
KARTA PRACY NR 1
Odpowiedz na pytania:
Jak Sławek spędzał wieczory w domu?
Dzięki czemu chłopiec mógł się tak bawić?
W co Sławek zamienił meble?
KARTA PRACY NR 2
1. Uporządkuj kolejność wydarzeń zgodnie z przebiegiem akcji opowiadania pt. „Z konikiem szachowym”.
2. W podanych niżej zdaniach podkreśl czasowniki.
Chłopiec powrócił do rzeczywistego świata.
Sławek zamienił meble w różne przedmioty.
Sławek przemienił splątane sznurki w kałamarnicę i chusteczkę w meduzę.
Chłopiec wyobraził sobie stół jako podwodne królestwo z udziałem koników szachowych.
KARTA PRACY NR 3
1. Z tekstu opowiadania wypisz po trzy czasowniki, przymiotniki i rzeczowniki.
2. Z wyszukanymi czasownikami ułóż po jednym zdaniu.
1.
Czasowniki Przymiotniki Rzeczowniki
2.
........................................
KARTA PRACY NR 4
1. Napisz, w co Sławek zamieniał zwykłe przedmioty, dzięki swojej wyobraźni:
krzesło ........................................
szafę ........................................
stół ........................................
konika szachowego ........................................
splątane sznurki ........................................
mydelniczkę z kamykiem w środku ........................................
różową chusteczkę ........................................
rękę taty ........................................