Scenariusz uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości Gr III 6-latki
Dnia 9.11.2012r
Metody:
zadań stawianych do wykonania
czynne
słowne
Cele:
odpowie na pytania dotyczące symboli narodowych
wysłucha ze zrozumieniem wiersza Stanisława Bełzy „Kto ty jesteś”
zna ogólnopolskie święta,
zna przynależność narodową i symbole narodowe: Flaga, godło, hymn,
kulturalnie zachowuje się podczas uroczystości,
zapamiętuje i poprawnie śpiewa piosenki żołnierskie
zapamiętuje i odtwarza proste kroki taneczne
publicznie wypowiada wyuczony na pamięć wiersz
rozumienie pojęcia- ojczyzna.
poprawnie buduje zdania
dzieli wyrazy na sylaby
wyodrębnia głoski w wyrazie
Przebieg:
Część I
Powitanie zabawą „Iskierka”
Wysłuchanie wiersza Stanisława Bełzy „Kto ty jesteś” – rozmowa na temat wiersza, przybliżenie i wyjaśnienie znaczenia pojęć : ojczyzna , godło, flaga, Polska, hymn ;dzielenie wyrazów na sylaby, przeliczanie głosek.
Prezentacja flagi, godła – opisywanie ich, zwrócenie uwagi na poprawne budowanie zdań.
Krótki wstęp dotyczący Święta Niepodległości.
11 listopad to Święto Niepodległości.
Dawno temu 3 państwa (Austria, Prusy i Rosja) napadły na Polskę i podzieliły Nasz kraj na trzy części. Polska zginęła z map, dzieci w szkołach nie uczyły się j. polskiego, nie wolno było rozmawiać po polsku, wszyscy Polacy byli bardzo smutni, nieszczęśliwi i tęsknili za swoim krajem, po wielu latach, bo aż po 120 i. Polacy postanowili walczyli, aby odzyskać Ziemie Polską oraz niepodległość. W końcu udało im się odzyskać Polskę. A było to po I Wojnie Światowe, wszystkie kraje wzięły w niej udział. pomogły nam, odzyskać nasz język, naszą historię i Naszą Polskę. Dlatego dzisiaj z dumą mówimy, że mieszkamy w Polsce, jesteśmy Polakami i mówimy po polsku.
Przybliżenie dzieciom wizerunku żołnierza ułańskiego na koniu, prezentacja i opis stroju oraz wyposażenia.
Część II – część artystyczna w wykonaniu dzieci z grupy III dla dzieci z grupy I i II oraz całego personelu przedszkola.
Dziewczynki przebrane w długie, kolorowe suknie z fartuszkami a chłopcy czapki żołnierskie z orzełkami, odznaki żołnierskie
Wspólne zaśpiewanie hymnu polskiego ( akompaniament pianina na żywo)
Wspólne wykonanie wiersza „Co to jest Polska”
Co to jest Polska
- Co to jest Polska? –spytał Jaś w przedszkolu
Polska – to wieś i las i zboże w polu,
- i szosa, którą pędził do miasta autobus,
I samolot, co leci wysoko nad tobą.
Polska – to miasto, strumień i rzeka,
I komin fabryczny, co dymi z daleka,
- a nawet obłoki, gdy nad nami mkną.
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A Przedszkole?
Tak – i przedszkole,
I róże w ogrodzie
I książka na stole.
Dzieci inscenizując ułanów (chłopcy) i panienki (dziewczynki) śpiewają „Przybyli ułani pod okienko”
Piosenka „Gdy żołnierze idą drogą”
Wykonanie pieśni żołnierskiej „O mój rozmarynie...”
Wspólne odśpiewanie „Roty” z pozostałymi dziećmi oraz wszystkimi pracownikami przedszkola.
Zakończenie przedstawienia wspólnym zaśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”