X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24096
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zaczarowana kraina. Scenariusz zajęć ruchowych z wykorzystaniem aktywnych metod twórczych

Nauczyciel: Ewelina Wójcik- Wzorek
Grupa: I
Data: 06 marzec 2012

Temat: „Zaczarowana kraina” – zabawy ruchowe z wykorzystaniem aktywnych metod twórczych.

Obszar z podstawy programowej:

PP 5 – Kształtowanie sprawności fizycznej dzieci

Cele z Programu – dziecko:

jest sprawne fizycznie w miarę swoich możliwości
uczestniczy w zajęciach ruchowych
reaguje na zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku
improwizuje muzykę ruchem

Dodatkowe cele operacyjne – dziecko potrafi:

tworzyć muzykę za pomocą gazety
odczuwać radość ze wspólnej zabawy
reagować na polecenia nauczyciela
zachować bezpieczeństwo podczas wspólnych zabaw ruchowych

Metody: metoda ruchowej ekspresji twóczej R.Labana
metoda C.Orffa
zabawa relaksacyjna

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne : płyty z nagraniami muzyki:
1. marsz, 2. Schumann, 3.Wysoko – nisko z Wesoła szkoła 6-cio latka, 4. Drewniany konik z Mamo to ja
papierowe kwiaty i drzewa, gazeta dla każdego dziecka

Literatura: K.Wlaźnik – Wychowanie fizyczne w przedszkolu

Przebieg:

1.Wstęp – Nauczycielka wita wszystkie dzieci. Prosi, by wesołe dzieci pomachały do niej, potem smutne. Proponuje, by rozweselić wszystkie smutne osoby zabawą. Pytanie pomocnicze: W jaki sposób możne się powitać?

2. „Witamy się” – dzieci maszerują po sali w rytm muzyki. W czasie przerwy na hasło Witamy się ! starają się przywitać z jak największą liczbą dzieci. Podając rękę, noskami, dotykając pleców itp.

3.”Motyle” - Nauczycielka pokazuje dzieciom Czarodziejski pierścień i proponuje, aby wszyscy przenieśli się do zaczarowanej krainy. Gdyż zimą, gdy długo nie świeci słońce, pozwala się on przenieść w kolorowe, ciepłe miejsca. Dzieci zamykają oczy, nauczycielka z pomocą rozsypuje kwiaty na całym dywanie. Dzieci otwierają oczy. Pyt. pomocnicze: Gdzie jesteśmy? Dzieci zamienia w motyle. Motyle – latają w rytm muzyki, co pewien czas gdy się zmęczą siadają na kwiatku.

4. „Leśne zwierzęta” – nauczycielka wskazuje dzieciom na ścianę przykrytą papierem. Pyta, czy chcą zobaczyć, co za nią jest ukryte. Z pomocą grupy odsłania drzewa. Pyt. pomocnicze: gdzie jesteśmy? Jakie duże i małe zwierzęta mieszkają w lesie? Jak się poruszają? ( ciężkie – nisko, powoli), malutkie – wysoko, szybko). Dzieci wymyślają taniec zwierząt leśnych w pozycji niskiej i wysokiej zgodnie z tempem i wysokością dźwięku.

5.”Gazetowa zabawa” – dzieci podchodzą do pudełka, sprawdzają co się w nim znajduje – gazety. Nauczycielka proponuje koncert z gazet. N-l dyryguje, dzieci szeleszczą, potrząsają, uderzają, zwijają gazety. Po skończonej zabawie odkładają je do pudełka.

6.Zakończenie – zabawa relaksacyjna. Każdy wygodnie kładzie się lub siada i odpoczywa w ciszy po zabawie.
W nagrodę za aktywne uczestnictwo, nauczycielka proponuje dzieciom ulubioną zabawę do piosenki „Drewniany konik”. Chętne dzieci uczestniczą w zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.