SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI- DZIEŃ ZIEMI 22.04.2013 ASIA I EWA
Cele:
- Dz. będą potrafiły podejmować działania na rzecz ochrony środowiska poprzez zbieranie i segregowanie śmieci
- Dz. będą umiały odróżniać kolor i przeznaczenie pojemników na odpady segregowane
- Dz. będą rozwijać wyobraźnię twórczą, logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek słownych
- Dz. będą potrafiły rozwijać troskę o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi- poszanowanie najbliższego otoczenia przyrodniczego
- Dz. będą rozumiały pojęcie „ekologia”
Dz. będą wiedziały, jak należy dbać o przyrodę
- Dz. będą umiały zachować ład, porządek podczas uroczystości, nie przeszkadzać sobie wzajemnie podczas przydzielonych zadań
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy: z całą grupą, w grupach, indywidualnie
Środki dydaktyczne: krzyżówka, pojemniki na segregowane odpady, worki kolorowe, plansze, ilustracje zalaminowane, płyta CD, odtwarzacz CD, strój Ekoludka, śmieci, list od Ekoludka, tekst przysięgi, ilustracje zwierząt
Przebieg:
1. Zbiórka w hollu, gdzie panuje niesamowity bałagan, na podłodze, w szatni leżą śmieci różnego pochodzenia: plastikowe butelki, papiery, kartony, szklane butelki, folie itp
2. P. Ewa pyta jaki mamy dzień, po co się spotkaliśmy? Ale jak tu u nas brudno? Kto to mógł zrobić? Czy tak się zachowują przedszkolacy?
3. P. Ewa prosi, żeby panie wybrały po 2 dzieci- przedstawiciele grup by posprzątały. Daje dzieciom kolorowe pojemniki do segregowania. Chwali, że dobrze wkładają, kontroluje na bieżąco.
4. Pod śmieciami dzieci znajdują list od Ekoludka- p. Ewa czyta jego treść- załącznik nr 1.
5. Wywołujemy Ekoludka hasłem- wszyscy
6. Ekoludek( p. Asia) ma zadania dla każdej grupy:
- 6latki- krzyżówkę do rozwiązania- hasło: ekologia. P. Ewa wyjaśnia dzieciom, co oznacza to hasło.
- 5latki Zające- dopasować ilustracje zwierząt do odpowiednich środowisk: łąka- żaba, motyl, biedronka, park- wiewiórka, sikorka, wrona, las- dzięcioł, lis, dzik
- 5latki Biedronki- zagadki słowne związane z ekologią, recyklingiem, segregowaniem śmieci, odpadami elektrycznymi, elektronicznymi itp.- po 3 odpowiedzi- dzieci wskazują prawidłową.
- 4latki- tor po ławeczkach- przenieść jak najwięcej jabłek, chłopcy kontra dziewczynki do koszy po przeciwnej stronie
- 3latki- zagadki obrazkowe- zdrowe produkty- odkrywanie fragmentami
7. Wspólne zaśpiewanie piosenki „ Posprzątajmy świat” ze zbioru WSiP „ Wesołe przedszkole i przyjaciele”( autor nieznany)
8. Przysięga złożona Ekoludkowi- załącznik nr 2. Ekoludek rozdaje każdemu przyjacielowi przyrody jabłko z kosza, zaś każdej grupie drzewko do posadzenia.
9. P. Ewa rozdaje worki do sprzątania terenu- wyjście w każdej grupie po II śniadaniu
10. Pożegnanie Ekoludka piosenką ze zbioru P. Meggera „ Na pożegnanie”