X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 24041
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Nosimy buty- małe i duże. Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia prowadzonego przez opiekuna stażu dla nauczyciela kontraktowego i innych nauczycieli

1.Prowadzaca: Danuta Polak
2. Temat zajęcia: ,,Nosimy buty – małe i duże’’
3. Grupa wiekowa: dzieci 5- 6 letnie
4.Metody pracy: słowna, pokaz
5. Formy pracy: praca z całą grupą
6. Środki dydaktyczne: opowiadanie H. Łochockiej ,,O wróbelku Elemelku i o jego pantofelku’’, obrazki przedstawiające różne rodzaje butów, buty rysunki kaloszy, kolorowa plastelina.
7. Cele operacyjne:
- Dziecko wysłucha opowiadania H. Łochockiej,
- Dziecko wymienia kilka rodzajów butów,
- Dziecko ozdobi sylwetę buta.
8. Cele ogólne:
- Zapoznanie z treścią opowiadania,
- Poznanie różnego rodzaju butów,
- Pobudzanie wyobraźni,
- Doprowadzenie pracy do końca.

9. Przebieg zajęcia:
a) Rozmowa na temat rodzajów butów, materiałów, z jakich są zrobione i czasu ich użytkowania ( dzieciom pomagają umieszczone na tablicy obrazki).
b)Wysłuchanie opowiadania ,, O wróbelku Elemelku i o jego pantofelku’’
Raz wróbelek Elemelek zgubił w śniegu pantofelek. Pantofelek - strata wielka dla wróbelka Elemelka. Raz, że trudno jest o skórę. Noga marznie też – po wtóre. A po trzecie – wszyscy wiecie, że bez butów źle na świecie!
Przez sobotę i niedzielę szukał butka Elemelek, a raniutko w poniedziałek białej kory wziął i napisał:
,,W zeszły piątek wpadł mi gdzieś pantofelek w kątek, czerwony, na lewa nogę. No i znaleźć go nie mogę. Więc wiadomość podaje się: Kto go znajdzie, niech odniesie, a zapłacę groszy wiele.
Z poważaniem ,,Elemelek’’
Przeczytała to wiewiórka, pogrzebała w śnieżnych górkach, poszukała, poszperała, lecz pantofla nie widziała. Przeczytała także kurka, pogrzebała wśród podwórka. – Ani widu, ani słychu! Pantofelek wzięło licho! Szukał jeszcze jeden szczurek, szukał lisek i pies Burek, i dwie myszy, i łasica, słowem cała okolica . Choć szukali, lecz bez skutku. A tymczasem w jednym butku skakać musi przez dni wiele nasz wróbelek Elemelek. Aż raz kiedyś tak się stało, że słoneczko silniej grzało, mocniej grzało i świeciło, trochę śniegu roztopiło. Patrzy szczurek i pies Burek: sterczy coś wśród śnieżnych górek. Patrzy kurka i wiewiórka: cóż tam błyszczy w śnieżnych górkach? – Ach, nie trzeba wiele pytać! To pantofel jest i kwita! A nagroda czeka wielka za pantofel Elemelka. Jak nie skoczy piesek Burek, lisek – łysek, myszki, szczurek, jak nie zaczną z wielką wrzawą ciągnąć w lewo , ciągnąć w prawo, jak nie popchnie kurka szczurka, a wiewiórka pieska Burka- tak się z tego zrobił naraz taki zamęt i ambaras , że chwil nie minęło wiele, a podarli pantofelek.
- Jaka szkoda, wielka szkoda! Oj, przepadła nagroda... Bo gdzie nie ma ładu, zgody, tam nie będzie i nagrody. Gdzie się kłócą – tam, kolego, nie ma z tego nic dobrego! Musiał sobie Elemelek sprawić nowy pantofelek. Choć robiony według miary, jednak nie to co ten stary...

c) Rozmowa na temat opowiadania.
- Co zgubił Elemelek?
- Co napisał w ogłoszeniu?
- Czy ktoś znalazł pantofelek Elemelka?
- Co się stało z pantofelkiem? Dlaczego?
- Co zrobił wróbelek?
d) Lepienie z plasteliny ,,pantofelków’’ dla Elemelka.
- Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy ,
- Samodzielne wykonanie zadania,
- Wspólna ocena i wystawa prac w kąciku dla rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.