Scenariusz zajęcia prowadzonego przez opiekuna stażu dla nauczyciela kontraktowego i innych nauczycieli
1.Prowadząca: Danuta Polak
2. Temat: ,,Kosmiczny dzień’’
3. Grupa wiekowa: dzieci 5- 6 letnie
4. Metody: słowne, rozmowa, instrukcja.
5. Formy pracy: praca z całą grupą
6. Środki dydaktyczne: klocki plastikowe, drewniane, folia aluminiowa, meble z Sali, przybory gimnastyczne. Tekst rymowanki.
7. Hasła z podstawy programowej: poznawanie nazw wybranych planet Układu Słonecznego, poznawanie zawodów związanych z kosmosem(kosmonauta, astronauta), poznawanie ciekawostek, legend, opowiadań na temat kosmosu.
8. Cele operacyjne:
- Współpracuje z innymi dziećmi,
- Buduje pojazd kosmiczny,
- Kończy rymowanki na temat kosmitów.
9. Cele ogólne:
- Zapozna się z treścią rymowanek,
- Zapozna się ze sposobem wykonania pracy,
- Pobudzanie wyobraźni,
- Nazywanie poznanych planet.
10. Przebieg zajęcia:
- Kończenie rymowanek – przykłady:
a) patrzę przez okno do ogródka i widzę zielonego...(ufoludka),
b) zielone nóżki, zielona główka, cały zielony brzuch...( ufoludka),
c) gdy oglądam gościa z innej planety; drugi zielony ludzik wychodzi z ...(rakiety)
d) popatrzyli na śnieg, czułkami podotykali, a potem w worku do rakiety...( zabrali),
e) kiedy wybiegłem do ogródka, to nie było żadnego...( ufoludka),
f) sama jestem ciekawa, czy to się wydarzyło, czy to po prostu mi się ...
( przyśniło).
- Budowanie pojazdów kosmicznych z różnego rodzaju klocków, mebli znajdujących się w Sali, pudełek itp.
a) zapoznanie ze sposobem wykonania prac,
b) budowanie rakiet z klocków,
c) wymyślanie nazw planet, na które polecą rakiety,
d) indywidualne rozmowy na temat kosmicznego dnia, - Czy podobał się wam dzisiejszy dzień?, Czy chcielibyście, aby były organizowane podobne dni? Co podobało się wam najbardziej?
- zabawa ruchowo- naśladowcza ,, Przylecieliśmy na Marsa’’
a) rozwijanie sprawności ruchowej.