Scenariusz zajęcia prowadzonego przez opiekuna stażu dla nauczyciela kontraktowego i innych nauczycieli.
1.Prowadząca: Danuta Polak
2.Temat zajęcia: W marcu jak w garncu- nauka piosenki pt,, Marzec- Czarodziej’’.
3. Grupa wiekowa: Dzieci 5-6 letnie
4.Metody: słowne.
5.Formy pracy: Praca z cała grupą.
6. Środki dydaktyczne: Gry i zabawy ruchowe dla dzieci 6- letnich, zabawy rytmiczne, piosenka pt,, Marzec – Czarodziej ‘’. Nagranie odgłosów zjawisk atmosferycznych.
7. Cele operacyjne: Dziecko:
- śpiewa piosenkę,
- wymienia elementy marcowej pogody.
8. Cele główne:
- zapoznanie z treścią piosenki.
- rytmiczne wypowiadanie przysłowia pt,, W marcu jak w garncu’’- na przemian cicho – głośno.
- nauka piosenki fragmentami, metoda ze słuchu.
9. Przebieg zajęcia:
• Słuchanie piosenki ,, Marzec czarodziej’’
Chodzi marzec czarodziej,
Po chmurach, po lodzie,
Aż tu hokus – pokus:
I już pączki na patyku,
I już trawka na śnieżniku,
Och ten marzec – czarodziej!
**
Chodzi marzec – czarodziej,
Po chmurach, po lodzie,
Aż tu hokus – pokus,
Słońce rzuca swe błyskotki
Że aż mruczą bazie kotki.
Och ten marzec czarodziej!
***
Chodzi marzec – czarodziej,
Po chmurach, po lodzie,
Aż tu nagle hokus – pokus,
Przez kałuże skaczą kaczki,
Żółte kaczki- przedszkolaczki,
Och, ten marzec – czarodziej!
- Rozmowa na temat piosenki.
a) co wyczarował marzec ?
- Czarowanie wiosny.
b) Dzieci wspólnie z nauczycielem stoją w kole i próbują czarować. Wyciągają ręce przed siebie, stoją przez chwilę w milczeniu, a potem mówią za nauczycielem: Wiosno, wiosno, nie zwlekaj! Przybądź do nas z daleka!
Potem przykucają i wyciągają ręce do podłogi, mówią : hokus – pokus, fikus mikus! Zjaw się, trawko na śnieżniku. Następnie, pokazując w stronę drzew za oknem, mówią: Hokus – pokus, flotki blotki! Niech się zjawią bazie kotki.
Spacer po okolicy – obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie .