Scenariusz prowadzony przez opiekuna stażu dla nauczyciela kontraktowego i innych nauczycieli.
1.Prowadząca: Danuta Polak
2.Temat zajęcia: Teatrzyk na podstawie utworu B. Lewandowskiej pt,, Kłopoty łyżki’’.
3. Grupa wiekowa: dzieci 5-6 letnie
4. Metody: słowne, oglądowe, pokaz.
5. Środki dydaktyczne: wiersz B. Lewandowskiej,, Kłopoty łyżki ‘’, kukiełki wykonane z łyżek, scenka.
6. formy pracy: praca z całą grupą.
7. Cele operacyjne: Dziecko:
- pozna treść utworu.
- Inscenizuje treść wiersza
8. Przebieg zajęcia:
• Wysłuchanie wiersza pt,, Kłopoty łyżki’’
MAMA łyżka: Wita was Łyżka!
Łyżeczki córeczki( kłaniają się):
Oraz łyżeczki!
To nasza mama.
MAMA: To córeczki.
List wam przeczytam:
,,Ja, wuj widelec,
Mam urodziny w przyszłą niedzielę.
I uroczyście na urodziny
Zapraszam wszystkich członków rodziny’’.
CÓRECZKI: Któż go odwiedzi ?
MAMA: Wazowa łyżka,
Bo to jest nasza krewna dość bliska,
Różne kopystki, widelce, noże.
CÓRECZKI: My też mamusiu?
MAMA: Nie wiem, być może...
Wpierw muszę sprawdzić, moje kochane,
Czy nie jesteście źle wychowane.
Czy ja się wstydu przez was nie najem.
CÓRECZKA 1: Przecież my znamy dobre zwyczaje.
CÓRECZKA 2: Zaraz możemy mamie powiedzieć,
Czego nie robi się przy obiedzie.
CÓRECZKA 3: Niw wolno robić plam na obrusie,
Bo każda plama martwi mamusię.
CÓRECZKA 4: Nie wolno z nikim zaczynać bójek,
Bo też mamusię to denerwuje.
MAMA: A gdy spodeczek zacznie lub nóż?
CÓRECZKA 4: To się odsunę od nich i już!
CÓRECZKA 5: Grzeczna łyżeczka się nie odważy sięgać do mięsa albo do Warzyw!
MAMA: A po co sięga! Wiesz po co?
Córeczka 6: Wiem!
Dla nas cukier, kompot i krem, kisiel i ciastka...
MAMA: Ale nie kruche!
CÓRECZKA 6: Herbata, mleko...
MAMA: Nawet z kożuchem!
CÓRECZKA 1: Nie wolno skrobać po dnie talerza!
CÓRECZKA 2: Inie wypada w szklankę uderzać!
CÓRECZKA 3: A ja wiem dobrze, że nie wypada
Skakać po stole i pod stół spadać.
MAMA: A gdybyś spadła!
CÓRECZKA 3: Burę dostanę!
Zmyjesz mi głowę!
MAMA: A jak?
CÓRECZKA 3: Pod kranem!
MAMA: Mili widzowie, przyznajcie sami,
Że moje córki zdały egzamin.
CÓRECZKI: Zawsze tak będzie.
MAMA: Nie mam pewności.
DZIECI: My przypominamy im o grzeczności!
Bo my umiemy już ładnie jeść!
MAMA: Bardzo dziękuję. Żegnam was!
CÓRECZKI: Cześć!
• Rozmowa na temat teatrzyku.
- Czy podobał wam się teatrzyk?
- Kto w nim występował?
- Kto obchodził urodziny?
- Co chciała sprawdzić mama łyżka?
- Czy jej córeczki były dobrze wychowane?
• Oglądanie różnego rodzaju łyżek – krewnych łyżki i małych łyżeczek. Nazywanie krewniaków. Włączanie ich do inscenizowania wiersza.
• Interpretacja wiersza za pomocą kukiełek przez chętne dzieci.