Scenariusz do zajęć przygotowujących do nauki czytania w grupie dzieci 6-letnich.
Temat: Wiemy co to jest głoska.
Cele ogólne:
-rozwijanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej
-rozwijanie umiejętności określania głosek i ich miejsca w słowie
Cele operacyjne:
- wie co czym różnią się od siebie głoska i litera
-dzieli słowa na sylaby i głoski
-wyodrębnia pierwszą głoskę w słowie
-liczy sylaby i głoski w danym słowie
Środki dydaktyczne:przedmioty ,których nazwy będą dzielone na głoski(klocki, lalka, farby, piłka, skakanka, domino) , karty pracy.
Przebieg:
1.Powitanie piosenką pt. „ Pingwin”.
-śpiew piosenki ,pokazywanie prawej i lewej strony ciała
-rytmiczny podział na sylaby imion kolegów z grupy
-przypomnienie definicji głoski i litery
-wyodrębnienie pierwszej głoski w imionach kolegów
-wyodrębnienie pierwszej głoski w słowie pingwin
-podział na głoski słowa pingwin
-zgromadzenie słów , które rozpoczynają się głoską „P”
2.Podział nazw obrazków na głoski .Rysowanie tylu kropek ,z ilu głosek składają się ich nazwy.
-wspólne dzielenie słów na głoski
-przeliczanie głosek w słowach
-samodzielne wykonanie zadania w kartach pracy
-sprawdzenie poprawności wykonania przez nauczyciela
3.Zabawa ruchowa : Poruszanie się w rytm muzyki , kiedy muzyka przestaje grać dzieci zastygają w bezruchu.
4.Podawanie przykładów słów rozpoczynających się sylabami :mo,do,ko, to.
5.Dobieranie w pary rysunków ,których nazwy rozpoczynają się taką samą głoską.
6.Podawanie rymów do wypowiedzianych przez nauczyciela słów: lato, narty,bułka,teczka.
7.Zabawa „Amse madamse „- rytmizacja tekstu , podziała na sylaby poprzez wyklaskiwanie.