KONSPEKT ZAJĘĆ W INTERNACIE W SOSW W KOŁOBRZEGU
Skład zespołu: grupa II
Nauczyciel prowadzący: Aleksandra Politowska
Temat zajęć: Rogale świętomarcińskie po kołobrzesku.
Metody: słowna, praktycznego działania, oglądowa
Formy: grupowa, indywidualna
Środki: ciasto drożdżowe, 2 jajka, masa makowa, pergamin, blachy do pieczenia, tace do wycinania rogalików, półmiski, pędzle, łyżki, miseczki, fartuchy, ilustracje przedstawiające czynności kuchenne, tablica,
CEL GŁÓWNY:
Doskonalenie umiejętności kulinarnych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
doskonalenie umiejętności planowania czynności potrzebnych do przygotowania prostego posiłku,
kształtowanie umiejętności bezpiecznego posługiwania się piekarnikiem,
wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie,
zwrócenie uwagi na zasady higieny w kuchni.
CELE OPERACYJNE:
Wychowankowie:
zachowują zasady higieny wykonując czynności potrzebne do przygotowania posiłku
pracują zespołowo,
planują czynności potrzebne do przygotowania rogali,
wymieniają podstawowe zasady higieny pracy w kuchni,
pod nadzorem wychowawcy posługują się piekarnikiem z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapoznanie wychowanków z tematyką zajęć.
2. Wychowankowie, wspomagani pytaniami szczegółowymi, ustalają zasady higienicznego zachowania się w kuchni- rozmowa kierowana.
3. Wspólne planowanie pracy- wychowankowie z gotowych ilustracji konstruują plan działania.
4. Wszyscy myją ręce i zakładają fartuchy.
5. Wychowawca dzieli grupę na dwa zespoły. Każdy zespół przygotowuje zgodnie z wcześniej ustalonym planem stanowisko pracy w kuchni.
6. Wychowawca prezentuje sposób wykonania rogalików.
7. Wychowankowie w grupach, pod nadzorem wychowawcy przygotowują rogaliki, układają je na blachach i smarują jajkiem.
8. Wychowankowie, pod nadzorem wychowawcy, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa pieką przygotowane rogaliki w piekarniku.
9. Po wystygnięciu wypieków wychowankowie szykują poczęstunek dla wszystkich kolegów z internatu.
10. Zakończenie zajęć i wspólne porządkowanie kuchni.