KONSPEKT ZAJĘĆ W INTERNACIE W SOSW W KOŁOBRZEGU
Skład zespołu: grupa łączona
Nauczyciel prowadzący: Aleksandra Politowska
Data realizacji: 29.09.2013r
Temat zajęć: Używamy zwrotów grzecznościowych.
Metody: słowne, praktyczne działania, oglądowa
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki: podzielone kształty liści zawierające sylaby hasła, woreczek, karteczki ze zwrotami grzecznościowymi, arkusz papieru A1, markery,
CEL GŁÓWNY:
Zwrócenie uwagi wychowanków na potrzebę kulturalnego wyrażania się w życiu codziennym.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
rozwijanie kreatywności i samodzielności wychowanków,
utrwalanie nawyku zgodnego współdziałania,
wdrażanie do swobodnego wypowiadania się na wskazany temat,
CELE OPERACYJNE:
Wychowankowie po zajęciach:
własnym słowami uzasadniają, dlaczego należy używać zwrotów grzecznościowych na co dzień,
współpracując z kolegą i według własnego pomysłu przedstawiają scenkę pantomimiczną,
swobodnie wypowiadają się na temat wskazany przez wychowawcę,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapoznanie wychowanków z tematyką zajęć-wspólne układanie kształtów liści z sylabami hasła: ZWROTY GRZECZNOŚCIOWE.
2. Wychowankowie z pomocą wychowawcy ustalają definicję pojęcia „zwroty grzecznościowe”.
3. Rozmowa kierowana: Czy trzeba używać zwrotów grzecznościowych? Jak wyglądałyby nasze rozmowy bez nich? Czy trudno jest pamiętać o „magicznych słowach”?
4. Utworzenie listy wszystkich znanych wychowankom zwrotów grzecznościowych. Wychowawca zwraca uwagę na trzy „magiczne słowa”: proszę, przepraszam, dziękuję.
5. „Dopasuj zwrot”: wychowankowie dobierają się w pary. Każda z par losuje kartkę z woreczka i ma za zadanie przedstawić bez słów scenkę z użyciem zwrotu grzecznościowego zapisanego na kartce. Pozostali uczniowie odgadują o jaki zwrot chodzi (mogą posiłkować się wcześniej przygotowaną listą).
6. Zakończenie i podsumowanie zajęć.