KONSPEKT ZAJĘĆ W INTERNACIE W SOSW
W KOŁOBRZEGU
Skład zespołu: grupa internacka
Nauczyciel prowadzący: A. Politowska
Temat zajęć: „Czyści Pomorzanie”- zajęcia profilaktyczne z zakresu higieny osobistej.
Metody: słowne, praktyczne działania, pokaz
Formy: zbiorowa, indywidualna
Środki: plansza z krzyżówką, tekst wiersza „Tak czy nie?”,duży plastikowy pojemnik, przybory toaletowe oraz różne inne przedmioty razem ok 10 sztuk, miska z wodą, mydło, ręcznik, arkusz z „Testem czystego Pomorzanina”, laminowane karty z obrazkowym schematem poprawnego mycia rąk.
CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie nawyku przestrzegania zasad higieny osobistej w życiu codziennym .
CELE SZCZEGÓŁOWE:
wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach,
ćwiczenie schematu poprawnego mycia rąk,
utrwalanie nawyku swobodnego wypowiadania się na wskazany temat
wdrażanie do zgodnego współdziałania w grupie
CELE OPERACYJNE:
Wychowankowie po zajęciach:
własnymi słowami opisuje podstawowe zasady higieny osobistej i stosuje je w życiu codziennym,
chętnie włącza się w zadania proponowane przez wychowawcę,
zna i stosuje schemat poprawnego mycia rąk,
wypowiada się pełnymi zdaniami zgodnie z tematem zajęć
we współpracy z kolegami rozwiązuje zadania przygotowane przez wychowawcę
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapoznanie wychowanków z tematyką zajęć- wspólne rozwiązywanie krzyżówki z hasłem: HIGIENA .
2. Wspólne zdefiniowanie pojęcia „higiena” .
3. Wychowawca czyta wiersz „Tak czy nie?” Janiny Golczowej.
TAK, CZY NIE? (Janina Golczowa)
Kiedy ktoś ma brudne ręce
i rękami tymi je,
czy powiecie, że to zdrowo,
moi drodzy?
Bo ja nie, nie, nie!
Kiedy ktoś nie myje ząbków,
szczotki, proszku ani tknie,
potem biega do dentysty,
czy wam żal go?
Bo mnie nie, nie, nie!
Gdy przed grzebieniem zmyka,
płacze, że mu włosy rwie,
czy go za to pochwalicie
moi drodzy?
Bo ja nie,nie,nie!
Komu woda, mydło, szczotka
niepotrzebne i nie w smak,
czy nazwiecie go brudasem?
Moi drodzy?
Bo ja tak,tak,tak!
4. Rozmowa kierowana na temat higieny osobistej. Dlaczego jest tak ważna w życiu codziennym ?
5. Co powinien mieć w łazience czysty Pomorzanin?- zabawa polega na wybraniu z pojemnika przedmiotów potrzebnych do dbania o higienę osobistą.
6. Czy na pewno umiesz myć ręce?- chętni wychowankowie pokazują jak ich zdaniem powinno się myć ręce. Wychowawca pokazuje plansze z rysunkami i omawia jak prawidłowo umyć ręce.
7. Każdy wychowanek kolejno myje ręce zgodnie z instrukcją obrazkową.
8. Wychowankowie wraz z wychowawcą w każdej łazience mocują laminowany schemat mycia rąk.
9. Podsumowanie i zakończenie zajęć- cała grupa rozwiązuje „Test czystego Pomorzanina”.