Scenariusz zajęć ruchowych na powietrzu w grupie IV integracyjnej 5,6 - latków
Temat zajęć: Mali sportowcy.
Cel główny:
• Uczestniczenie w zabawach ruchowych na powietrzu
• Wspomaganie prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Rozumie zasady rywalizacji sportowych
• Wyrabia odporność na ponoszenie porażek sportowych
• Słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je
Metody:
• Czynna
Formy:
• Grupowa
• Indywidualna
Przebieg zajęć:
1. „Powitanie” – n-lka wita dzieci i zaprasza do wspólnych zajęć ruchowych tym samym przypominając zasady zachowania się w czasie zajęć na boisku szkolnym.
2. „Rozgrzewka” – n-lka pyta dzieci, czy pamiętają co należy zrobić przed rozpoczęciem zajęć sportowych. Dzieci rozpoczynają rozgrzewkę stojąc w kole – przysiady, podskoki, pajacyki. Dzieci biegają po kole, na dźwięk bębenka zatrzymują się.
3. „ Drużyny” – n-lka dzieli dzieci na dwie drużyny. Dzieci ustawiają się za kapitanami swoich drużyn.
4. „Slalom” – dzieci biegają między pachołkami, drużyna w której najszybciej przebiegną wszyscy zawodnicy – wygrywa.
5. „Slalom z trudnością” – dziecko otrzymuje pachołek i piłkę, trzymając piłkę w pachołku i próbując żeby nie wyleciała tak samo jak w poprzedniej konkurencji biegnie slalomem między pachołkami.
6. „Szarfa” – dzieci biegną do miejsca wyznaczonego jako meta , podnoszą szarfę i przewlekają ją przez siebie i zostawiają następnemu koledze/koleżance.
7. „Woreczek” – dzieci biegną do miejsca wyznaczonego jako meta trzymając woreczek między kolanami.
8. „Punktacja” – liczenie punktów, i ogłaszanie zwycięzców dzisiejszych zawodów.
9. N-lka zaprasza dzieci do koła. Dzieci którym podobały się zajęcia podskakują, dzieci którym się nie podobały kucają.
10. Zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy na przedszkolnym placu zabaw.