Konspekt zajęć
DATA:
PROWADZĄCY:
GRUPA: kl. I- III
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min
TEMAT ZAJĘĆ: Moja mama
CEL OGÓLNY:
•Wyrabianie umiejętności okazywania uczuć szacunku, miłości wobec mamy
CELE SZCZEGÓŁOWE:
•Wzmocnienie więzi uczuciowej dziecka z matką
•Uświadomienie konieczności współdziałania w rodzinie i wzajemnej pomocy
•Wdrażanie do estetycznego wykonania pracy plastycznej
METODY:
•Aktywnego uczestnictwa
•Słowna: rozmowa
•Burza mózgów
•Zajęcia plastyczne
FORMY PRACY:
•Indywidualna
•Grupowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wprowadzenie do tematu zajęć:
Słuchanie wiersza pt.: „Bukiet”
W małym bukiecie majowe kwiatki
Zakwitły wczoraj na Święto Matki
Co w swoje święto Mama dostanie?
Tulipana od Adama
Konwalie od Partyka
Stokrotki od Dorotki
Bratki od Agatki
I dużo życzeń i buziaków
od swych kochanych dzieciaków.
Majowe kwiatki wstążką związane
Niech sto lat żyją mamy kochane
J.Mackiewicz
Rozmowa kierowana na temat treści wiersza,. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
-O czym opowiada wiersz?
-O jaki świecie jest mowa w wierszu?
2.Zapoznanie dzieci z tradycją obchodzenia Dnia Matki
W Anglii w XVII / XIX wieku w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono Niedzielę u Matki. Był to dzień wolny od pracy w którym dorosłe pracujące dzieci wracały do domów rodziców i przynosiły podarki dla matek. W USA w 1858 roku nauczycielka Anna Reeves Jarvis ogłosiłaDni matczynej pracy, od roku 1872 Julia Ward Howe promowała Dzień Matek dla Pokoju. W roku 1905 Anna Jarvis (córka Anny Reeves Jarvis) wywalczyła ustanowienie Dnia Matki. W 1914 roku Kongres USA ustanowił ten dzień świętem narodowym. Wypada on zawsze w drugą niedzielę maja. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie a dziś Dzień Matki w naszym kraju obchodzimy co roku 26 maj.
3.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat Święta Matki
-Jakie są Wasze mamy?
- Kim jest mama dla każdego z Nas?
4.Praca w grupie:
Zastępowanie wyrazu MATKA, innymi – „ matka”, to słowo oficjalne, urzędowe, niemiłe dla ucha. Jak inaczej można mówić ?
Zadaniem dzieci jest wypisanie na promyczkach słoneczka namalowanego na tablicy synonimów słowa „mama”.
5.„Za co kocham swoją mamę?” - Nauczyciel przypina do tablicy duże serce wycięte z czerwonego papieru i napis „Za co kocham swoją mamę?” oraz rozdaje uczniom małe papierowe serduszka z taśmą samoprzylepną. Na tych serduszkach dzieci zapisują odpowiedź na w.w. pytanie, a następnie przyklejają je do dużego serca.
6.Praca plastyczna – portret mojej mamy.
7.Wystawka prac. Zakończenie zajęć.