KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
GRUPA: średniozaawansowana niższa (9-10 lat)
DATA: 25.03.2014
CZAS TRWANIA: 60 min.
NAUCZYCIEL: mgr Magdalena Łakoma
OPIEKUN STAŻU: .................
temat lekcji: „It’s Saturday” (unit 7)- opisywanie dni tygodnia
Cele lekcji:
* opisywanie czynności codziennych
* rozwijanie sprawności słuchania w j. angielskim (oglądanie płyty DVD)
* rozwijanie sprawności czytania w j. angielskim
Temat / Słownictwo:
• dni tygodnia
• czynności codzienne
Gramatyka:
• odmiana czasowników w czasie Present Simple
Umiejętności językowe:
• Czytanie i słuchanie w celu ogólnego zrozumienia i uzyskania szczegółowych informacji
• Słuchanie w celu wyszukania szczegółowych informacji
• Mówienie – opisywanie czynności
• Pisanie – opisywanie dnia codziennego
• Reagowanie – uzyskiwanie i przekazywanie informacji
• Przetwarzanie – przekazywanie ustnie informacji uzyskanych z tekstu słuchanego i czytanego
Pomoce:
* płyta DVD „Welcome Kids 3” (unit 7)
* podręcznik „Welcome Kids 3” (unit 7) (str. 30-31)
* zeszyt ćwiczeń „Welcome Kids 3” (str. 21)
* “Elementary Vocabulary Games” unit 19 “Everyday action”(str. 89-90)
*karty słowno-obrazkowe (flashcards), własnoręcznie zrobione kolorowe materiały
dydaktyczne
Metody: praca indywidualna, praca w parach, praca w mini grupach, praca z całą klasą
Przebieg zajęć – faza zasadnicza:
1. Powtórka słownictwa z ostatnich lekcji.
Ochotnik podchodzi do stolika, na którym rozłożone są kolorowe kartki z wyrazami. Zadaniem jego jest wylosować 1 karteczkę, pokazać czynność, tak, żeby reszta grupy odgadła (np. „bake a cake”, „vacuum the carpet”).
2. Rozgrzewka językowa: zabawa „wisielec”. Uczniowie wspólnie muszą odgadnąć hasło ”IT IS SATURDAY’. Nauczyciel mówi uczniom, że to jest temat naszych zajęć.
3. Uczniowie oglądają program edukacyjny na DVD „Welcome Kids 3”, dzięki któremu utrwalą sobie oraz poznają nazwy dni tygodnia oraz wyrażenia opisujące czynności codzienne. Uczniowie oglądają, słuchają i powtarzają wymowę wyrazów.
4. Nauczyciel rozsypuje na stole karty słowno-obrazkowe. Zadaniem grupy jest połączyć obrazki z nazwami czynności. Nauczyciel ćwiczy wymowę nowych wyrazów; nauczyciel pokazuje kartę, mówi wyraz a uczniowie słuchają i powtarzają go.
5. Dzieci oglądają dalsza część programu edukacyjnego: krótka scenka i odpowiadają na pytania nauczyciela.
6. Uczniowie otwierają podręczniki „Welcome Kids 3” na str. 30, słuchają nagrania i czytają tekst. Następnie dzieci czytają historyjkę na głos z podziałem na role.
7. Nauczyciel prosi dzieci, żeby popatrzyły na GRAMMAR SPOT i wspólnie utrwalają sobie odmiany czasowników w czasie Present Simple.
8. Pracując w parach, uczniowie wykonują zadanie 4 na str. 31.
9. Uczniowie oglądają program na DVD oraz sprawdzają swoje odpowiedzi.
10. Ćwiczenie czytania: Uczniowie pracują w mini grupach. Każda z nich otrzymuje kolorowe karteczki (1 kolor- obrazki, inny kolor zdania). Ich zadaniem jest ułożyć historyjkę we właściwej kolejności. Nauczyciel prosi o feedback.
11. Dzieci wykonują zadanie 5 ze str. 31 w książce. Następnie w parach sprawdzają, czy poprawnie ułożyli pytania z rozsypanki.
12. Uczniowie ustnie opisują wybrany 1 dzień tygodnia.
13. Jeśli jest czas- uczniowie grają w grę „The last letter”.
14. Podsumowanie. Powtórzenie słownictwa poznanego na lekcji. Zadanie pracy domowej.
Prace domowe:
• do wykonania ćwiczenia z unitu 7 (Activity Book)
• zadaniem dzieci jest nauczyć się nowych słówek i wyrażeń z lekcji
• opisać, jak spędzają poniedziałek i sobotę