Numer: 23897
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Znamy zasady panujące w grupie, potrafimy ich przestrzegać i ponosić konsekwencję nieprzestrzegania ustalonych zasad. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla grupy 5 – latków

TEMAT: „Znamy zasady panujące w grupie, potrafimy ich przestrzegać i ponosić konsekwencję nieprzestrzegania ustalonych zasad.

Osoba prowadząca: Anna Gmur

DATA: 25.03.2011r.

TREŚCI PROGRAMOWE:

- wyrażanie i nazywanie różnych emocji podczas zabaw
- przewidywanie skutków zachowań, zwrócenie uwagi na konsekwencje wynikające z danego wyboru
- ocenianie zachowań innych (kolegów, bohaterów literackich)
- przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie
- współdziałanie podczas zabaw, gier, tańców integracyjnych
- ocenianie własnego zachowania, działania względem innych, a także zachowania innych względem nas
- wykonywanie scenek z wykorzystaniem pantomimy, dramy
- odpowiadanie na zadane pytania, formułowanie własnych pytań.

CELE OGÓLNE:

- Przestrzeganie zasad panujących w grupie
- Ponoszenie konsekwencji niewłaściwego zachowania się.

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:
- wykorzystuje wcześniej zdobyte informacje na temat właściwego zachowania się w grupie
- przypomina sobie o zasadach zawartych w kodeksie grupowym
- uczestniczy w scenkach dramowych
- wskazuje właściwe i niewłaściwe zachowania
- ma poczucie odpowiedzialności za siebie i innych
- uświadamia sobie konieczność ponoszenia konsekwencji swoich czynów
- zna swoje prawa i obowiązki
- kształtuje pozytywne wzorce zachowania
- wie, że hałas szkodzi naszemu zdrowiu, a cisza relaksuje
- odzwierciedla swoje uczucia na kartce papieru
- wyciąga wnioski z przeprowadzonego eksperymentu

METODY:
Aktywizujące - stawianych zadań do wykonania
- improwizacje muzyczno – ruchowe
Praktyczne - czynne działanie
Podające -opowiadanie
- rozmowa
- ilustracje
Metoda pedagogiki zabawy
Metoda relaksacyjna wg Jacobsona

FORMY:

- indywidualna
- zespołowa
- z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- kontrakt grupowy
- klocki, lalki, nożyczki, talerzyk, kubek, zabawki dz. przyniesione z domu – do scenek dramowych
- Nagrania CD: „Ojciec Wirgiliusz”, „Przepraszam, dziękuję i proszę”, muzyka hardrocowa, muzyka relaksacyjna
- Treść opowiadania „Pechowy dzień”
- Czyste kartki
- kredki
- serduszko


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Rozpoczęcie zabawą integracyjną „Pociąg imion”.

2. Rozmowa wprowadzająca do tematu.
- Co dzieci mogą, a czego nie powinny robić w przedszkolu?
- Przypomnienie kodeksu grupowego zawartego na początku roku szkolnego.
3. Postawienie dzieciom pytania:
Co to jest obowiązek, zasada, reguła, prawo?
Co to jest konsekwencja? Jakim innym wyrazem można zastąpić to słowo.

4. Zabawa ruchowa w kole pt. „Ojciec Wirgiliusz”.

5. Scenki dramowe zainicjowane przez nauczyciela: „Właściwe i niewłaściwe zachowania”.

6. Słuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę pt. „Pechowy dzień”.

Dzisiaj w przedszkolu ciągle ktoś był naburmuszony. Najpierw Kuba potrącił Natalkę i dziewczynka przewróciła się i stłukła sobie kolano.
- O co ona się gniewa? – myślał chłopiec – przecież ja niechcący.
Lecz nic jej nie odpowiedział.
Później Paweł potrącił kubek z mlekiem i nieszczęście. Mleko rozlało się. Na spodniach siedzącego obok Krzysia widać było mokry ślad. Zagniewana Buzia Krzysia odstraszyła wszystkich. Na dodatek Justyna tak niezdarnie usiadła, że zburzyła klockowy garaż Filipa.
- Ja ci pokaże, ty fajtłapo – krzyczał obrażony i zły, i już miał ją uderzyć... ale w tej właśnie chwili pani zaczęła opoi wdać bajkę:
Działo się to dawno temu w krainie krasnoludków. Jak wiecie krasnoludki są dobre i pracowite, lecz pewnego dnia wszystkie miały „muchy w nosie”. Kłóciły się i obrażały i żaden nie potrafił przebaczyć i ustąpić. Zanosiło się już nawet na krasnoludkową wojnę, gdy nagle – na szczęście – nie wiadomo skąd pojawiła się wróżka.
- Co tu się dzieje??? Nikt mnie nie powitał, skrzaty są jakieś złe i naburmuszone. Chyba przybyłam w samą porę. Muszę im jakoś pomóc.
Dobra wróżka długo obserwowała krasnoludki. Potem jeszcze dłużej myślała, jak im pomóc, w czym jest problem. I..... Wymyśliła. Otworzyła magiczną księgę z zaklęciami i wyczarowała magiczne słowo. Podarowała je krasnoludkom. Od tej pory żaden już się nie kłócił i nie obrażał.
7. Rozmowa na temat treści opowiadania.

8. Słuchanie piosenki dopasowanej tematycznie do opowiadania pt. „Dziękuję, przepraszam i proszę”.

9. Rysowanie przez 3 minuty, na kartce papieru obiema rękoma naprzemiennie, przy muzyce ciężkiej, głośnej, hardrockowej . Temat rysunku dowolny.

10. Zabawa ruchowa wyładowująca napięcie: „Otrząsanie się ze złości”

11. Rysowanie przez 3 minuty, na kartce papieru obiema rękoma naprzemiennie, przy muzyce relaksacyjnej, wyciszającej. Temat rysunku dowolny.

12. Porównanie prac przez dzieci. Wyciągnięcie wniosków np. hałas szkodzi, w hałasie ciężko pracować i skupić się, konsekwencją hałasu jest niewłaściwe, chaotyczne wykonanie zadania itp., a praca w ciszy jest przyjemniejsza, można się skupić, słyszymy siebie nawzajem, pani jest spokojniejsza i dzieci również, będziemy zdrowsi psychicznie i fizycznie itp.

13. Ćwiczenia i techniki relaksacyjne wg Jacobsona: „Zabawy w silnego i słabego”.

14. Ewaluacja i zakończenie zajęć.
Dzieci podają sobie z rąk do rąk serduszko i mówią jak się czują po takim zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.