Scenariusz zajęć dla grupy 5 – Latków
Temat: Przygody Kubusia – Przykładem prawidłowego zachowania.
Osoba prowadząca: Anna Gmur
Data: 15.10.2013r.
TREŚCI PROGRAMOWE:
- przewidywanie skutków zachowań, zwrócenie uwagi na konsekwencje wynikające z danego wyboru,
- ocenianie zachowań innych (kolegów, bohaterów literackich),
- przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie
- współdziałanie podczas zabaw, zadań stawianych do wykonania, tańców integracyjnych
- ocenianie własnego zachowania, działania względem innych, a także zachowania innych względem nas
- odpowiadanie na zadane pytania, formułowanie własnych pytań - wyrażanie i nazywanie różnych emocji podczas zabaw.
CELE OGÓLNE:
- Przestrzeganie zasad panujących w grupie
- Ponoszenie konsekwencji niewłaściwego zachowania się.
CELE OPERACYJNE:
- zna swoje prawa i obowiązki
- kształtuje pozytywne wzorce zachowania
- uświadamia sobie konieczność ponoszenia konsekwencji swoich czynów
- ma poczucie odpowiedzialności za siebie i innych
- wskazuje właściwe i niewłaściwe zachowania
- wykorzystuje wcześniej zdobyte informacje na temat właściwego zachowania się w grupie
- przypomina sobie o zasadach zawartych w kodeksie grupowym.
METODY:
- Aktywizujące – stawianych zadań do wykonania
- Praktyczne – czynne działanie
- Podające – opowiadanie
- rozmowa
- ilustracje
- Pedagogiki zabawy
FORMY:
- indywidualna
- zespołowa
- z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE, POMOCE:
- kontrakt grupowy
- tablica multimedialna
- prezentacja multimedialna
- nagranie „Taniec motyli”
- chusty
- nagranie „Trojak”
- ilustracje z obrazkami różnych zachowań,
- kartka z przygotowanymi paskami do wycięcia
- krążki
- kłębki wełny
- taśma klejąca
- kartoniki z napisami „Proszę, przepraszam, dziękuję”.
- kartka formatu A4 z równoległymi liniami
- nożyczki
PRZEBIEG:
1. Zabawa na rozpoczęcie zajęć „Taniec motyli” – z wykorzystaniem chust
2. Rozmowa wprowadzająca do tematu.
- Co dzieci mogą, a czego nie powinny robić w przedszkolu
- przypomnienie kodeksu grupowego zawartego na początku roku szkolnego
- czego nie można robić poza przedszkolem, tj. w domu, na ulicy, w sklepie, na podwórku, w samochodzie itp.
3. Postawienie dzieciom pytania:
- co to jest zasada, reguła, umowa?
- co to jest konsekwencja, jakim innym wyrazem można zastąpić to słowo?
- Czy ponosimy jakieś konsekwencje, jak tak, to kiedy i za co? Jakie to są konsekwencje? Czy są one nam potrzebne?
4. Przejście z Sali 5 – Latków do Sali teatralnej. (Zwrócenie uwagi na sposób ustawienia się i przestrzegania zasad dotyczących poruszania się po budynku).
5. Prezentacja multimedialna - „KUBA I JEGO ZACHOWANIE”.
6. Rozmowa w oparciu o prezentację. Zwrócenie uwagi na złe i dobre zachowanie.
7. Zabawa „Znajdujemy miejsca w przedszkolu, które są niebezpieczne” Przyczepiamy znaczek „Uwaga”.
8. Określanie miejsc - gdzie i jak należy się zachować w przedszkolu. Przyczepianie odpowiednich obrazków w odpowiednie miejsca.
9. Zabawa bieżna „Samochody” z wykorzystywaniem krążków. Na hasło „Jedziemy” dzieci biegają po sali. Na hasło „Parkujemy” siadają na krążku.
10. Zabawa „Proszę, przepraszam, dziękuję”.
Nauczycielka rozkłada w Sali trzy kartoniki z napisami: Proszę , przepraszam, dziękuję. W trakcie, kiedy będzie czytała zdania, dzieci muszą ustawić się przy właściwym kartoniku.
- Dostałem zabawkę od mamy
- uderzyłem niechcący kolegę w rękę
- chciałbym się napić wody
- Potrzebuje od kolegi ten klocek
- Pani poczęstowała mnie cukierkiem
- chcę kartkę do rysowania
11. Zabawa z wełną przy muzyce wolno – szybko „Trojak”.
Nauczyciel stawia kosz z kłębkami wełny na środku dywanu. Przypomina, ze nie wolno się popychać i wyrywać sobie niczego z ręki. Uprzedza, że wełny wystarczy dla każdego. Po tym komunikacie zwraca uwagę na zachowanie dzieci, czy dostosowały się do ustalonych zasad.
Jeżeli ktoś się nie dostosuje, popcha kogoś, wyrwie z ręki itp. W konsekwencji takiego zachowania zostanie odłączone z tej zabawy.
12. Praca zespołowa „Wspólny obrazek”.
Każde dziecko otrzyma kartkę formatu A4 z narysowanymi kreskami. Zadaniem dzieci będzie wycięcie 5 pasków po zaznaczonych liniach. Po wycięciu pasków dzieci podzielone na zespoły wykonają z pasków dowolny obrazek.
Zadanie polega na tym, aby dzieci potrafiły się ze sobą dogadać, ustalić co zrobią z pasków, aby potrafiły siebie słuchać, przestrzegać zasad i ustalonych norm panujących w grupie.
13. Zakończenie zajęć zabawą pt. „Droga przyjaźni”.
Nauczyciel układa z wełny na podłodze dużą ósemkę (leniwą ósemkę). Dzieci w rytm muzyki będą szły gęsiego jeden za drugim wydeptując leniwą ósemkę.