SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 5 – LATKÓW
TEMAT: „ZABAWY JĘZYKOWE” – DROGA PRZEDSZKOLAKA DO POPRAWNEJ POLSZCZYZNY
DATA: 04.12.2013
ZREALIZOWANA PODSTAWA PROGRAMOWA:
- Obszar 1/1, 1/2, 3/1, 3/2, 3/3, 4/3, 5/4, 10/1, 14/3, 14/6
TREŚCI PROGRAMOWE:
- Rozwijanie kompetencji językowych poprzez: rozwijanie słuchu, poprawne wymawianie wszystkich głosek i grup spółgłoskowych, doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia poprzez stosowanie ćwiczeń ortofonicznych: ćwiczenia słuchowe, oddechowe, usprawniające motorykę narządów mowy, fonacyjne, artykulacyjne, dawanie wzoru poprawnej wymowy przez nauczyciela.
- Wzbogacanie słownictwa biernego i czynnego jako warunku osiągnięcia gotowości słownikowo – pojęciowej umożliwiającej uczestnictwo w procesie komunikacji z innymi, rozumienia wypowiedzi innych i czytanego tekstu.
- Doskonalenie poprawnej pod względem gramatycznym mowy poprzez stosowanie form fleksyjnych związanych z odmiennymi częściami mowy, doskonalenie umiejętności formułowania poprawnych pod względem składniowym wypowiedzi językowych.
CELE OGÓLNE:
- Kształcenie kompetencji językowych i komunikacyjnych
- Rozwijanie kompetencji językowych w zakresie mowy
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- poprawnie wymawia głoski i grupy spółgłoskowe
- doskonali umiejętność wyrazistego mówienia
- usprawnia motorykę narządów mowy
- stosuje określenia opisujące właściwości oraz cechy ludzi, przedmiotów i rzeczy ze środowiska przyrodniczego
- mówi poprawnie pod względem gramatycznym
- formułuje wypowiedzi językowe poprawnie pod względem składniowym
- poprawnie buduje zdania pojedyncze poprzez opisywanie sytuacji w rzeczywistości i na obrazku
- poprawnie stosuje formy fleksyjne
- poprawnie stosuje koniugacje czasowników ( liczba – pojedyncza, mnoga)
- poprawnie posługuje się nożyczkami z zachowaniem zasad bezpieczeństwa
- ćwiczy słuch i pamięć słuchową
METODY:
Aktywizujące - stawianych zadań do wykonania
Praktyczne - czynne działanie
Podające - rozmowa
- ilustracje
Metoda pedagogiki zabawy
Metoda Domana – globalne czytanie wyrazów
FORMY:
- indywidualna
- zespołowa
- z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- podkład muzyczny do zabawy powitalnej „Jesteś tu, wiec zaczynamy”,
- 3 obrazki dla każdego dziecka
- emblematy liter – samogłosek
- ilustracje z postaciami
- kolorowe gazety, nożyczki, klej
- Plansze z wyrazami
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie „Jesteś tu, więc zaczynamy”.
2. Zabawa werbalna „Co wiezie pociąg?”
Dniem i nocą pędzi pociąg
Przez szeroki, leśny trakt.
Pędzi, pędzi coraz szybciej
Stuku – Puku, paku – pak.
Ma wagony z kwiatuszkami: krokusami, różami, liliami itd.
Ma wagony z owocami: pomarańczami, gruszkami, jabłkami itd.
Ma wagony z kolorami: czerwonym, białym, zielonym itd.
Ma wagony z warzywami: Marchewką, pomidorami, pietruszką itd.
Ma wagony ze zwierzętami: zebrą, krową, koniem itd.
3. Zabawa dydaktyczna „Moje zdanie”.
Każde dziecko otrzymuje trzy obrazki (tematycznie ze sobą powiązane). Zadaniem dzieci jest ułożenie zdania z wykorzystaniem przynajmniej dwóch obrazków.
4. Zabawa muzyczno – werbalna „Rozśpiewane samogłoski”
Dzieci śpiewają samogłoski w sposób podany przez nauczycielkę, tzn. w różnej tonacji, z różnym nasileniem głosu, cicho, głośno itp.
5. Zabawa werbalna „Goście”
Dzieci otrzymują ilustracje i wymyślają nazwy dla oglądanych dziwnych postaci.
6. Zabawa w parach „Kolorowe wizytówki”.
Dzieci wybierają kartonik w wylosowanym kolorze i maszerują po Sali w rytm muzyki. Na sygnał szukają drugą osobę z taką samą wizytówką i przedstawiają się mówiąc: Jestem niebieska Gosia i lubię niebieskie niebo itp. Kolor nadaje nazwisko i sugeruje co lubimy w tym kolorze.
7. Zabawa w kole wiązanym ze śpiewem „O made, made flore”.
8. Praca grupowa pt. „Kartoteka obrazowa”
Dzieci otrzymują kolorowe gazety. Przeglądają je i wybierają tematy tworzenia kolekcji. Np. owoce, ludzie, zwierzęta, pojazdy, zabawki itp. Wycinają ilustracje i przyklejają na opisane plansze. Omawiają ilustracje, dobierają określenia.
9. Zabawa słowna rozwijająca koncentrację uwagi i percepcję słuchową „Poszedł Jarek na jarmarek, i kupił...- Łańcuch wyrazów