SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA GRUPY 5 – LATKÓW
TEMAT: Otaczająca nas przyroda – jej zjawiska i zmiany w różnych porach roku.
DATA: 25.03.2014
OSOBA PROWADZĄCA: Anna Gmur
ZREALIZOWANA PODSTAWA PROGRAMOWA:
Obszary: 1,1; 1,2; 2,5; 5,3; 6,3; 8,1; 11,1; 1,2; 12,2; 12,3; 13,6; 14,2;
TREŚCI PROGRAMOWE:
- Wyjaśnienie, do czego człowiek, rośliny i zwierzęta potrzebują powietrza
- Postrzeganie powietrza jako źródła tlenu
- postrzeganie wody jako źródła życia, uświadomienie jej znaczenia dla roślin, zwierząt i człowieka
- dostrzeganie i opisywanie wpływu zmian roku na przyrodę
- Określanie warunków niezbędnych do życia
- Kojarzenie aktywności roślin i zwierząt z odpowiednią pora roku.
CELE OGÓLNE:
- rozumienie potrzeby hodowania roślin, znaczenie uprawiania roślin w pożywieniu człowieka,
- poznanie i nazywanie poszczególnych części roślin: korzeń, łodyga, liście, kwiat, owoc – ich znaczenie,
- poznanie zmian zachodzących w przyrodzie i w świecie zwierząt w poszczególnych porach roku
- poznanie czynników niezbędnych do wzrostu roślin
- przeprowadzenie doświadczenia, wyciągnięcie wniosków
- reagowanie na polecenia słowne i symboliczne
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- wie, dlaczego ludzie hodują rośliny,
- zna poszczególne części rośliny, oraz ich funkcję,
- potrafi przyporządkować obrazki do odpowiednich pór roku
- zna kolejne etapy wzrostu rośliny,
- wie, czego roślina potrzebuje do wzrostu i rozwoju,
- wysłucha treści wiersza i wypowie się na jego temat - wie, jak należy pielęgnować rośliny
- układa rozsypankę obrazkową
- wie, kiedy i jak należy pomagać zwierzętom - zna zmiany zachodzące w życiu zwierząt - reaguje na polecenia nauczyciela,
- potrafi poruszać się rytmiczne do muzyki, bawić się do piosenki,
METODY:
Aktywizujące - stawianych zadań do wykonania
Praktyczne - czynne działanie
Podające - rozmowa
- ilustracje
Metoda pedagogiki zabawy
Metoda Domana – globalne czytanie wyrazów
FORMY:
- Zespołowa
- z całą grupą
- indywidualna
ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA:
- Emblematy: słońca, liścia jesiennego, płatka śniegu i bazi
- Wiersz B. Formy „Kapryśna pogoda”.
- plansze z porami roku
- zegar
- chusty
- muzyka relaksacyjna
- tablice demonstracyjne z roślinami
- bańki mydlane, świeczka, zapałki, słoik
- karty z etapami rozwoju zwierząt
- koperty z ilustracjami do pracy indywidualnej
- wyrazy do czytania globalnego
- karty pracy do wyklejania
- kartki w czterech kolorach
PRZEBIEG
1. Wprowadzenie do zajęć zabawą integracyjną „cicho, cichuteńko, cicho sza,
...bazia w podróż wyrusza
...gorące słońce w podróż wyrusza
...żółty liść w podróż wyrusza
...płatek śniegu w podróż wyrusza
2. Słuchanie wiersza B. Formy pt. „Kapryśna pogoda”.
Siedzi natura i myśli sobie.
Och ja tu zaraz porządek zrobię.
Wnet pory roku do niej przygnały (z pokazywaniem napisów pór roku
i różne aury zaplanowały. I puzzli z porami roku)
Właśnie jest wiosna, wietrzyk powiewa,
słoneczko coraz mocnej przygrzewa.
Często śnieg z deszczem i grad popada,
jednak dni ciepłych znaczna przewaga.
Lato przychodzi zaraz po wiośnie.
Wszyscy witają lato radośnie.
Czyściutkie niebo, upały duże
zachody słońca i groźne burze.
Razem z jesienią ulewne deszcze.
Mgły wczesnym rankiem, przymrozki pierwsze.
Coraz mniej ciepła, smutno, ponuro,
słońce ukryte ciągle za chmurą.
A kiedy zima sroga przybędzie,
lekki, puszysty śnieg sypać będzie.
Siarczyste mrozy, śnieżne zamiecie,
będą panować wtedy na świecie.
3. Rozmowa kierowana w oparciu o wiersz.
- O czym jest wiersz?
- Jakie pory roku w nim występują?
- Co nam powiedział o różnych porach roku ten wiersz... co o wiośnie, co o lecie, co o jesieni i co o zimie.
4. Zabawa rytmiczna „Cztery pory roku”.
Każde dziecko dostaje kartkę w jednym z czterech kolorów. Będzie uderzać w kartkę dłońmi, palcami i pięściami w rytm muzyki i wg wskazówek nauczyciela charakteryzując w ten sposób pory roku.
5. Układanie rozsypanki obrazkowej. Przyporządkowanie odpowiednich obrazków do odpowiedniej pory roku.
Dzieci dobierają się w zespoły według kolorów kartek z poprzedniej zabawy.
6. Zabawa przy muzyce wykorzystaniem chust „Rozkwitają kwiaty”.
7. Rozmowa przy ilustracji na temat zmian zachodzących w roślinach, ich etapach wzrostu i potrzebach roślin.
8. Przeprowadzenie doświadczenia dotyczącego powietrza (Bańki mydlane. Słoik ze świeczką).
9. Zabawa ruchowa „Wiatr, deszcz i burza”.
Dzieci tworzą koło siedząc na podłodze. Pocieranie dłońmi – wiatr, dłońmi o oda – deszcz, tupanie nogami na przemian – burza. Nauczyciel wymienia nazwy elementów pogody, a dzieci odpowiednio reagują. N-l na zakończenie prosi dzieci, aby położyły swoje dłonie na biodrach i zamknęły oczy, żeby wyobraziły sobie piękną tęczę z czerwonymi, żółtymi, zielonymi i niebieskimi kolorami. Ponieważ dobrze wykonały ćwiczenie mogą sobie teraz zaklaskać.
10. Układanie historyjek obrazkowych dotyczących zmian w etapach rozwoju zwierząt. Wypowiedzi dzieci na temat potrzeb zwierząt w poszczególnych etapach życia i pór roku.
11. Praca indywidualna na przygotowanych kartach pracy.