Scenariusz zajęcia koła badawczego „Mali odkrywcy”
Prowadząca: Jolanta Zajczyk
Temat: Kolorowa i pachnąca zima – zabawy badawcze.
Cele:
- poznanie i badanie zjawisk związanych z przyrodą nieożywioną; badanie stanów skupienia wody;
- określanie właściwości fizycznych śniegu i lodu;
- stymulowanie zmysłów wzroku, węchu, smaku i dotyku;
- wdrażanie do wnikliwej obserwacji oraz wyciągania wniosków;
Przebieg:
1. Rozmowa na temat aktualnej pogody, zjawisk atmosferycznych, odczuwalnej temperatury i sposobów chronienia się przed zimnem i rozgrzewania się.
2. Wielozmysłowe poznawanie śniegu.
Przed dziećmi znajdują są pojemniki ze śniegiem:
- dzieci eksperymentują, poznają właściwości śniegu przez dotyk - biorą go do ręki, próbują lepić kulki, oceniają jego temperaturę i doświadczają w praktyce zjawiska topnienia śniegu pod wpływem ciepła dłoni,
- dzieci oglądają śnieg z bliska, używając lup; dostrzegają grudki lodu; wąchają go, doszukując się jakiegoś zapachu.
3. Wielozmysłowe poznawanie lodu.
Przed dziećmi znajdują się talerzyki z kostkami lodu:
- dzieci eksperymentują, poznają właściwości lodu (dotykają, oglądają, wąchają); podają jego cechy fizyczne,
- badanie kruchości lodu (uderzanie małymi drewnianymi młoteczkami w lód),
- badanie unoszenia się lodu w wodzie (wrzucanie zabarwionych kostek lodu do przeźroczystych pojemników z wodą); obserwacja i wyciąganie wniosków,
- badanie zjawiska topnienia lodu (chuchanie bądź dmuchanie na kostki lodu przez słomki, umieszczanie kostek lodu w pojemnikach z ciepłą i zimną wodą); obserwacja i wyciąganie wniosków.
Przed dziećmi znajdują się miseczki z mrożonkami:
- dzieci biorą do rąk zamrożone owoce i warzywa; oglądają je, badają temperaturę i twardość,
- rozpoznawanie owoców i warzyw po zapachu (mrożonki pod wpływem ciepła- rozmrażając się, zaczynają wydzielać wyraźny zapach).
„Smakowa niespodzianka”
Przed dziećmi znajdują się kostki lodu z różnymi dodatkami: sokiem z cytryny, solą, cukrem, coca-colą.
Zadaniem dzieci jest rozpoznać i nazwać „ukryte” w lodzie dodatki, wykorzystując zmysł smaku.
4. Podsumowanie zajęcia; porządkowanie miejsca badań i eksperymentów.