Numer: 23882
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolczasty jeżyk - zabawy muzyczne. Scenariusz zajęcia

Temat: Rozwijanie poczucia rytmu i słuchu muzycznego podczas zabaw rytmicznych przy piosence „ Kolczasty jeżyk”. Nauka piosenki.

Grupa: 3-latki

Cele ogólne:
- rozwijanie poczucia rytmu,
- rozwijanie słuchu muzycznego,
- doskonalenie reakcji na zmianę dynamiki,
- doskonalenie umiejętności formowania koła wiązanego,

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- wyklaskiwać rytm piosenki,
- zaśpiewać piosenkę,
- reagować na zmianę dynamiki,
- ustawić się w kole wiązanym,
- zna wygląd jeża,
- wie, że jeże zasypiają na zimę,

Metody:
czynna - zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń;
słowna - objaśnienia, metody żywego słowa;
oglądowa - obserwacji i pokaz
problemowo – odtwórcza (zabawa)
problemowo – analityczna (słuchanie muzyki)
problemowo – twórcza (angażowanie myślenia i inwencji twórczej)
organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej (śpiew)
elementy Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz,

Formy:
- zajęcia z całą grupą
- śpiew zbiorowy
- słuchanie muzyki
- ruch przy muzyce

Pomoce: odtwarzacz CD, płyta, kukiełka jeża, koszyczek, liście, ilustracja, wzór graficzny, opaska na głowę z sylwetą jeżyka


Przebieg zajęcia:

1.Powitanie „Z ukłonem”

Z jesiennym ukłonem witam was,
Jesienne zabawy zacząć czas.
I wy pokłońcie się też,
Poruszając główką tak jak jeż.

2. Opowieść o pani Jeżowej i Kolczatku z użyciem pacynki.

Wchodząc dzisiaj do przedszkola spotkałam płaczącą panią Jeżową. Posłuchajcie co się stało.
Pani Jeżowa wraz ze swoim synkiem Kolczatkiem schroniła się w naszym przedszkolu przed śniegiem, który spadł niespodziewanie. Kolczatek gdzieś się zawieruszył i mama nie może go odnaleźć. Boi się, że zasnął gdzieś w kąciku i będzie tak już spał przez całą zimę. A do zimy jeszcze daleko. W ogrodzie przygotowała z liści ciepłe schronienie i tam razem prześpią zimę.
Czas wracać do ogrodu, a Kolczatka nie ma. Trzeba koniecznie go odszukać.

N. - Pomóżmy pani Jeżowej, gdzie on się mógł schować?
Dz. Rozglądają się dookoła ( propozycje)
N. odnajduje koszyczek w którym zasnął jeż (udając, że słyszy chrapanie)
N .– Trzeba go obudzić, żeby z mamą wrócił do domu.
Jak można to zrobić?
Dz. – zawołać, poszturchać
N. – Może zbudzimy go słowami „Zbudź się jeżu, zbudź, zbudź”, najpierw cicho, żeby się nie przestraszył, potem głośno.
Dz. Wołają (jeż się nie budzi)

3. „Jeże idą spać” – zabawa ruchowa, reagowanie na zmianę dynamiki (próba obudzenia jeża zabawą). Dźwięki głośne – jeże czworakują, dźwięki ciche - jeże zwijają się w kuleczkę i zasypiają.

4. Prezentacja piosenki „ Jeżyk” (obudzimy go piosenką) – śpiew nauczyciela

W ogródeczku jeżyk śpi,
Zbudź się jeżu, zbudź, zbudź.
Lecz nie podam rączki ci,
Bo mnie będziesz kłuć, kłuć.

La, la, la, la, la, la, la,
Zbudź się jeżu, zbudź, zbudź,
La, la, la, la, la, la, la,
Bo mnie będziesz kłuć, kłuć.

5. Omówienie piosenki
- o kim jest mowa w piosence?
- o co prosimy jeża?
- dlaczego lepiej nie podawać ręki jeżowi?

6. Rytmizacja tekstu połączona z gestodźwiękami ( klaskanie, uderzanie o uda, tupanie)

7. Zabawa ilustracyjna do piosenki z podziałem na role.
Dz. tworzą koło wiązane i przy zwrotce poruszają się w prawo, refren – zatrzymują się i klaszczą. W środku koła „śpi” jeżyk (z opaską). Po zakończeniu piosenki jeżyk budzi się, kłaniając się i przekazując opaskę wybiera kolejne dziecko do zabawy. Powtórzenie.

8. Ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe
Prezentacja wzoru – do czego jest podobny, co wam przypomina – kolce jeża
Zobaczcie jak rysuje się taki wzór- z góry na dół.
Popatrzcie i posłuchajcie jak rysuje się ten wzór (N. prezentuje rytmiczne kreślenie wzoru z jednoczesnym śpiewaniem piosenki)
Rozdanie kart ze wzorem dla każdego dziecka, wspólne śpiewanie i rysowanie wzoru palcem po śladzie.

9. Zakończenie.
Szczęśliwe obudzenie się jeża, radość pani Jeżowej, machanie na pożegnanie

10. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.