Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych przeprowadzonych
w grupie dzieci 4 – letnich
Temat zajęcia: Bałwankowe zabawy z wierszykiem
Podstawa programowa:
• Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (1.1 -3)
• Wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3.1-4)
• Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (4.1-2)
• Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (5.3-4)
• Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.2)
• Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9.2)
• Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14.2-5)
Cele zajęć:
• Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia – kojarzenie opisu słownego z przedmiotem, przewidywanie skutków działań;
• Doskonalenie percepcji wzrokowej - ćwiczenie spostrzegawczości
• Rozwijanie mowy dziecka – wypowiadanie się na określony temat;
• Wdrażanie dzieci do współpracy w małych zespołach;
• Rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach;
• Kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami w zakresie 5;
• Aktywne uczestniczenie w zabawach ruchowych i muzycznych;
• Ilustrowanie ruchem treści wierszyka
Metody zajęć: podające, poszukujące, ekspresyjne, praktyczne
Formy zajęć: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne:
Treść zagadki, treść wiersza E. Stadtmuller „Bałwanki”, sylwety bałwanków wg opisu z wiersza dla każdego dziecka, nagranie utworu English Country Gardens na pliku MP3, obrazki bałwanków z części po jednym na parę, obrazki przedstawiające zimowe sporty, karta pracy, flamastry
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci wierszem M. Majewskiej – zabawa naśladowcza.
„Świecą gwiazdki na niebie,
Mrugają do siebie,
Śnieżek pada, pada, pada
Palec przykładam do palca sąsiada. (piety, łokieć itp.)
Świecą gwiazdki na niebie,
Mrugają do siebie,
Śnieżek pada, pada, pada
A ja w pięknym kole siadam.”
2. Bałwanek - wprowadzenie do tematu zajęć, rozwiązanie zagadki:
„Lepi się go lecz nie z gliny, ani z plasteliny.
Daje mu się miotłę w rękę,
Żeby nam wyglądał piękniej w czasie śnieżnej zimy.”
3. Który bałwanek? – zabawa z wierszykiem. Na tablicy znajduje się 5 sylwet bałwanków różniących się niektórymi elementami. Dzieci siedzą w kole, każde losuje jedną sylwetę. Nauczycielka prowadzi rozmowę z dziećmi:
• Ile jest bałwanków? Policz
• Pokaż tyle palców, ile jest bałwanków.
• Czy bałwanki są takie same? Czym się różnią?
• Który bałwanek jest największy, który najmniejszy?
• Co je łączy?
• Co jest potrzebne do zrobienia bałwana? Czy dziś moglibyśmy go zrobić?
• Co stałoby się z bałwankiem gdyby zrobiło się ciepło??
Nauczycielka czyta kolejne zwrotki wierszyka. Zadaniem dzieci jest podniesienie do góry tego bałwanka, o którym jest mowa w wierszu.
4. Ulepimy bałwanka – zabawa naśladowcza z muzyką w tle. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, ze historia zostanie opowiedziana bez użycia słów – poprzez ruch i gest. W tle słychać muzykę, dzieci naśladują kolejne czynności nauczyciela:
• Na niby wyglądają przez okno
• Rytmicznie z góry w dół pokazują paluszkami, jak pada śnieg
• Zakładają kolejno części garderoby
• Schylają się tocząc kule śniegowe i rzucając śnieżkami
• Nachylają się i lepią trzy kule, ustawiają je jedna na drugiej
• Umieszczają oczy, nos, guziki, kapelusz, miotłę
• Znów pokazują padający śnieg
5. Bałwankowa układanka - składanie obrazka z części w parach. Dzieci dobierają się w pary. Każda para otrzymuje obrazek złożony z 4 części. Zadaniem dzieci jest wspólne ułożenie obrazków.
6. Zimowe zabawy – zabawa ruchowa naśladowcza przy muzyce. Nauczycielka zamienia dzieci w bałwanki, które mają naklejone kapelusze w różnym kolorze. Gdy gra muzyka prezentuje dzieciom obrazki przedstawiające zimowe zabawy np. jazda na łyżwach itp. Dzieci - bałwanki naśladują te czynności w rytm muzyki.
7. Czego brakuje bałwankowi – praca z kartą pracy. Każde dziecko otrzymuje sylwetę bałwanka. Zadaniem dzieci jest dorysowanie bałwankowi brakujących elementów i ozdobienie ich wg własnego pomysłu.
8. Ewaluacja zajęć:
• Które zadanie najbardziej wam się podobało?
• Które było najtrudniejsze?
• Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach