Karnawałowe przysmaki – zajęcia kulinarne
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z REHABILITACJI PODSTAWOWEJ PRZEPROWADZONYCH Z GRUPĄ WYCHOWAWCZĄ (IV) W INTERNACIE
CELE: Wychowanek: - potrafi samodzielnie wykonać proste desery (karnawałowe babeczki, ,,jeżyk”); - zna zasady higieny obowiązujące podczas przygotowywania i spożywania posiłków; - zna zasady bezpiecznego korzystania z noża i obieraka do owoców i warzyw; - doskonali umiejętność dokładnego obierania i krojenia owoców; - kształci umiejętność dekorowania prostych potraw; - dba o swoje stanowisko pracy; - potrafi estetycznie podać posiłek i nakryć do stołu; - doskonali swoją sprawność manualną.
CELE WYCHOWAWCZE Wychowanek: - doskonali swoją umiejętność współpracy w grupie; - czuje się odpowiedzialny za powierzone zadanie; - odczuwa satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
METODY:
Pogadanka, praca w grupach, praca indywidualna.
POMOCE:
Produkty spożywcze ( kruche spody babeczek, serki homogenizowane, owoce, posypki i czekoladowe elementy dekoracyjne), naczynia, sztućce, deski, noże, obieraki do warzyw i owoców, fartuszki, ścierki, czapki kucharskie, wykałaczki, serwetki
CZAS:
- 1 godzina
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ I. Przygotowanie kuchni do zajęć:
1. Ustawienie stanowisk pracy
2. Przygotowanie narzędzi i produktów koniecznych do przeprowadzenia zajęć.
CZĘŚĆ II. Krótka pogadanka na temat karnawału i związanych z nim zwyczajów, zapoznanie wychowanków z tematem zajęć.
CZĘŚĆ III. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa oraz podkreślenie znaczenia higieny podczas pracy przy przygotowywaniu deserów (umycie rąk, założenie fartuszków i czepków).
CZĘŚĆ IV. Zapoznanie wychowanków ze sposobem wykonania obu deserów (instrukcja słowna nauczyciela), przydział poszczególnych zadań pomiędzy wychowanków.
CZĘŚĆ V. Wykonanie ,,jeżyków” i karnawałowych babeczek przez wychowanków: ,,Jeżyk” 1. Umycie owoców. 2. Obranie jabłek, mandarynek, kiwi itp. 3. Pokrojenie jabłek i kiwi w kostkę. 4. Wykonanie owocowych ,,szaszłyków” i wbicie ich w jabłko.
Karnawałowe babeczki 1. Wypełnienie spodów babeczek serkiem homogenizowanym. 2. Dekorowanie babeczek owocami, czekoladowymi serduszkami, gwiazdkami i słodkimi posypkami (zwrócenie szczególnej uwagi na estetykę i precyzję dekorowania).
CZĘŚĆ VI. Porządkowanie i nakrycie stołu przez wychowanków.
CZĘŚĆ VII. Podsumowanie zajęć: - krótkie omówienie przebiegu przygotowywania deserów ze szczególnym zwróceniem uwagi na mocne i słabe punkty wychowanków w trakcie pracy; - podziękowanie wychowankom za udział w zajęciach; - kulturalne spożywanie przygotowanych deserów.
CZĘŚĆ VIII. Wspólne sprzątanie kuchni: - mycie i wycieranie naczyń; - wycieranie blatów, zamiatanie i mycie podłogi.