X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23792
Przesłano:
Dział: Internat

Problemy okresu młodzieńczego - konflikt pokoleń. Scenariusz zajęć

Cel główny: Poznanie przyczyn wywołujących konflikt pokoleń.

Cele szczegółowe:
- uczeń umie dostrzec pośrednie i bezpośrednie przyczyny konfliktu,
- uczeń wie, że konflikt to zjawisko powszechne,
- uczeń potrafi formułować poprawne wnioski.

Metody: pogadanka, odgrywanie scenek

Formy : grupowa, zespołowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: butelka, arkusze papieru, kolorowe flamastry

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z grupą.
Prowadzący w szczególny sposób wita wszystkich uczestników zajęć, tak aby każdy czuł się powitany, np. witam wszystkich z uśmiechem na twarzy, witam wszystkich ubranych w spodnie, witam wszystkich którzy mieli dziś miły dzień, itp.
2. Wibrująca butelka.
Uczestnicy siedzą w kręgu w środku znajduje się butelka. Osoba zakręcająca butelką zadaje jedno pytanie związane z tematem zajęć, osoba wyznaczona za pomocą butelki odpowiada.
Pytania mogą być różne, np.:
- Czy często masz konflikt z rodzicami?
- Przeciwko czemu się buntujesz?
- Kto jest dla Ciebie wzorem?
- Czy podoba się rodzicom Twoja fryzura?

3. Co jest przyczyną zatargów między: młodzieżą - rodzicami, rodzeństwem?
Podział klasy na pięć grup. Każda grupa ma za zadanie napisać, co jest przyczyną tych zatargów, co należy zrobić aby uniknąć tego typu sytuacji. Po skończeniu pracy zawieszamy arkusze i następuję prezentacja prac.

4. Autobiografia.
Młodzież dobiera się w pary(najlepiej z osobą, którą dobrze zna). W parach określają kto będzie osobą A, a kto osobą B. W czasie 5 minut osoba A opowiada co najbardziej ceni i co najbardziej denerwuje ją u członków swojej rodziny. Osoba B słuch, a potem zamieniają się rolami.

5. Scenki improwizowane.
Prowadzący dzieli grupę sześć mniejszych. Każda grupa ma przedstawić konfliktowe scenki rodzinne.
Grupa I- syn przychodzi do domu w stanie nietrzeźwym
Grupa II - Matkę boli głowa, chce się położyć, ale przeszkadza jej głośna muzyka dobiegająca z pokoju córki
Grupa III - Matka lubi jak w mieszkaniu panuje porządek, ale nie wszyscy domownicy się stosują do jej poleceń
Grupa IV - Syn przychodzi do domu z kolczykiem w nosie
Grupa V - Siedemnastoletnia dziewczyna chce spędzić całą noc poza domem ze swoimi znajomymi
Grupa VI - Rodzice nie chcą puścić syna na imprezę.
Podczas gdy jedna grupa przedstawia scenkę pozostałe obserwują i szukają rozwiązań problemu. Następuje podsumowanie zajęć.

6. Pożegnanie "Iskierka"
Młodzież z prowadzącym tworzy koło, trzymając się za ręce. Prowadzący puszcza iskierkę tzn. uścisk dłoni, który ma dotrzeć do niego z powrotem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.