SCENARIUSZ ZAJECIA
DATA:5.04.2013
GRUPA:4-5 LATKI
PROWADZĄCA:ELŻBIETA KORPANTY
TEMAT:WIELKANOCNE NIESPODZIANKI
CELE OGÓLNE:
-zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi
-rozwijanie mowy poprzez rozmowę,opowiadanie,
-rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego poprzez układanie historyjki obrazkowej,
-usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia logopedyczne,
-rozwijanie słuchu fonematycznego,
-rozwijanie myślenia logicznego poprzez zagadki,analizowanie,syntezowanie,porównywanie,klasyfikowanie,
-rozwijanie umiejętności: liczenia,posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
określania kierunków w przestrzeni,
-rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej podczas działalności plastycznej i muzyczno-ruchowej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko
-mówi rozwiniętymi zdaniami,
-wymienia tradycje świąteczne związane z Wielkanocą,
-opowiada obrazek,
-układa obrazki historyjki obrazkowej według kolejności zdarzeń
-układa obrazek z części,
-wykonuje ćwiczenia narządów mowy,
-buduje zdanie do podanego wyrazu,
-wyodrębnia głoski w wyrazach,
-rozwiązuje zagadki,
-klasyfikuje według podanych cech,
-przelicza elementy zbioru,
-posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
-rozpoznaje kierunki w przestrzeni,
-wykonuje wspólną prace plastyczą,
-uczestniczy w zabawach,ruchowych,tanecznych
-układa rymy.
METODY:
Czynne-zadań stawianych dzieciom,ćwiczeń utrwalających,
Słowne-rozmowa,opowiadanie,objaśnienia,
Percepcyjne-pokaz
FORMY PRACY:
Indywidualne
Grupowe
TREŚCI PROGRAMOWE:
-kultywowanie tradycji,zwyczajów rodzinnych związanych ze świętami Wielkanocnymi
-współdziałanie podczas zabaw,
-wspólne wykonywanie prac plastycznych,
-odpowiadanie na zadane pytania,
-ćwiczenia usprawniające narządy mowy,
-wspólne układanie opowiadania,
-układanie historyjek obrazkowych,
-składanie obrazka w całość,
-rozwijanie słuchu fonematycznego
-uczestniczenie w zabawach,ćwiczeniach,słuchaniu opowiadań,wierszy ,sprzyjających
koncentracji uwagi,
-rozwijanie myślenia logicznego,
-orientacja w przestrzeni(różnicowanie prawej i lewej strony,poruszanie się pod dyktando nauczyciela),
-klasyfikowanie przedmiotów pod względem jednej lub kilku cech ,
-porównanie liczebności zbiorów poprzez liczenie,
dodawanie i odejmowanie w zakresie 10,
-uczestniczenie w zabawach ruchowych,przy muzyce
-wyrażanie swoich przeżyćwewnętrznych poprzez różne formy ekspresji.
PRZEBIEG :
Na wyciszenie dzieci –bajeczka logopedyczna „Wielkanoc”
Przed rozpoczęciem każde dziecko otrzymuje koperty z zadaniami na tacach, z imieniem dziecka. Koperty oznaczone są liczbami oczek na kostce.
1 .Opowiadanie A.Galicy „Pisanka bajeczka”na podstawie teatrzyku(załącznik).
2.Rozmowa na temat przedstawienia,wyodrębnianie bohaterów,określanie ,kto pierwszy,drugi,trzeci,czwarty
3. Nauczycielka wyjmuje koszyk z papierowymi pisankami ,oznaczone liczbą oczek na kostce i mówi ,że każda pisanka,to jakaś niespodzianka (na odwrocie spisane są zadania do wykonania).
Pisanka 1-WSPÓLNE ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK NA TABLICY
UKŁADANIE ZDAŃ DO WYRAZÓW KTÓRE SĄ ROZWIĄZANIEM
ZAGADEK.
Pisanka 2- ZABAWA RUCHOWA „ZAJĄCZKI”-orientacja w przestrzeni
N.rozkłada na sali pisanki z gazet.Najpierw nauczyciel manipuluje zabawką(zajączkiem),sadzając go w różnych miejscach(na pisance,za nią,miedzy pisankami.Dzieci określają ,gdzie znajduje się zajączek.następnie dzieci stają się pisankami i
Zajmują miejsce wskazane przez nauczyciela).
Pisanka 3 HISTORYJKA OBRAZKOWA
(dzieci szukają koperty z trzema oczkami ,wyjmują obrazki i układają samodzielnie, później opowiadają na ochotnika ,zaczynając od pierwszego).
Pisanka 4 UKŁADANIE OBRAZKA Z CZĘŚCI
ZABAWA RUCHOWA „ZAJĄCZKI”
zajączki-dzieci skaczą po sali zajęczymi skokami,na sygnał dźwiękowy kulą się zwijają w kłębuszek-śpią.
Pisanka 5 MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI
(dzieci otwierają kopertę z pięcioma oczkami –układaja pisanki według poleceń nauczyciela
-wybierz pisanki duże,policz
-wybierz pisanki czerwone,policz
-wybierz pisanki zielone,policz
Których jest najwięcej ,których najmniej,o ile mniej ,o ile więcej
-poszukaj jajka dużego i czerwonego (2 cechy)
-poszukaj jajka małego i zielonego(2 cechy)
-nauczyciel pokazuje jajko –dzieci wymieniają 3 cechy
Pisanka 6 otwórz prezencik(pudełeczko z małymi jajeczkami )
ĆWICZENIA W DODAWANIU DO WIERSZA
W lewej ręce 5 pisanek mam
W prawej ręce 3 pisanki mam
Pisanki tu,pisanki tam
Ile razem pisanek mam
Dzieci przeliczają a następnie odkładają 3 do gniazda-obręczy.
ZABAWA W „ PODRZUCONE JAJKO”
Dzieci stoja tyłem do gniazd.Jedno dziecko jest kukułką.
Nauczycielka z dziecmi mówi tekst rymowanki,a kukułka podrzuca w tym czasie jajko do gniazda.Kto się zorientuje,że ma wiecej jaj ucieka ,a kukułka łapie uciekające dziecko.
LATA KUKUŁKA DOOKOŁA
DO PTASICH GNIAZD ZAGLĄDA
SWOJE JAJECZKO ZOSTAWI W NICH
I BĘDZIE O NIE SPOKOJNA.
Pisanka 7 kredka i nutka- kolorowanie pisanek do muzyki pastelami
Nauczycielka rozdaje duże papierowe jajka ,dzieci maluja ,co chcą,gdy muzyka milknie przechodzą do następnego jajka w prawą stronę itd.
Pisanka 8 NUTKA I KURCZAK-TANIEC KURCZĄT W SKORUPKACH
POMOCE:
papierowe jajka do malowania ,pastele,czapki kurczaki, płyta z nagraniem „Taniec kurczat w skorupkach”,jajka styropianowe w pudełeczkach,liczmany w kopertach,kartki do układania,historyjka obrazkowa dla każdego dziecka,pisanki z gazet,pacynki:zajączka,kury,kota,jajka duże styropianowe-w biedronki,w tygryski,żabki,pękające z kurczatkiem,koszyk z pisankami do zadań,koperty,tekst bajki logopedycznej i A.Galicy”Pisanka bajeczka”,obręcze,napisy imion dzieci,tacki,sznurki,bębenek