Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Przyszłość Ziemi zależy także od Ciebie.
Czas trwania zajęć: 90 minut
Klasa 3
Cel główny: Dziecko zna zagrożenia dla Ziemi spowodowane przez człowieka , dostrzega konieczność działań na rzecz ochrony przyrody
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- planuje działania ekologiczne i stara się podejmować niektóre z nich
- wie, jakie zagrożenia dla Ziemi może powodować człowiek
Formy pracy:
̶ indywidualna
̶ zespołowa
̶ grupowa
Metody:
- aktywizujące,
- praktyczne,
- eksponujące,
- aktywizujące,
- podające
Środki dydaktyczne: rysunek drzewa, listki z wyrazami, albumy, obrazki, książki, fotografie, kula ziemska, markery, zielone karteczki
Przebieg zajęć:
1. Piękno i bogactwo Ziemi-układanie hasła z rozsypanki wyrazowej.
Dzieci odszukują ukryte w klasie listki z wyrazami. Na tablicy umieszczony jest rysunek dużego drzewa. Po odnalezieniu listków uczniowie umieszczają je tam i z rozypanki literowej odczytują hasło: Piękno i bogactwo Ziemi.
2. Piękna jest nasza Ziemia – wypowiedzi na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń.
• Oglądanie albumów, zdjęć lub slajdów z różnych zakątków Ziemi.
• Rozmowa zainspirowana obejrzanymi materiałami.
• Słuchanie odgłosów z różnych miejsc, np. lasu, ulicy, szkoły-odgadywanie, o jakie miejsce chodzi.
3. Co zagraża Ziemi?- ustalenie czynników niszczących naszą planetę.
4. Jesteśmy ekologami-tworzenie planu działań ekologicznych.
• Dzieci otrzymują zielone i czarne trójkąty. Nauczyciel odczytuje głośne sytuacje, a dzieci w zależności d tego, jak oceniają swoje zachowanie, układają zielony (postępowanie ekologiczne) lub czarny (postępowanie niewłaściwe) trójkąt.
• Ocena własnego postępowania pod względem ekologicznym. Ustalenie, co powinienem zmienić w swoim postępowaniu, aby było ono właściwe.
5. Tworzenie kuli ziemskiej.
Nauczyciel kładzie na podłodze duży arkusz papieru z narysowaną schematycznie kulą ziemską. Dzieci zapisują na zielonych kartkach działania, które pomagają Ziemi. Kładą je na arkuszu z kulą ziemską. Następnie porządkują kartki tematycznie. Kartki tej samej treści układają jedna za drugą w taki sposób, żeby tworzyły promienie odchodzące od ziemi. Jedne promienie są dłuższe, inne krótsze. Na podstawie ich długości ustalają, co najbardziej pomaga Ziemi.
6. Jak się zachować?- ustalenie działań ekologicznych.
Dzieci są podzielone na 3 na grupy. Każda realizuje swoje zadanie. I grupa: Spośród towarów w różnych opakowaniach uczniowie wybierają te, które kupiliby, postępując ekologicznie (towary spożywcze w różnych opakowaniach- kartonach, szklanych butelkach, słoikach).
II grupa: Segreguje odpady nadające się do i nienadające się do powtórnego zużycia – do recyklingu ( makulatura, plastik, szkło), III grupa: Wybiera torby, które zabierze na zakupy (papierowe, lniane, foliowe). Liderzy grup omawiają wykonane zadania.
7. Obiecuję! – indywidualne postanowienie ekologiczne. Uczniowie samodzielnie redagują i zapisują (na zielonych listkach) jedno postanowienie - obietnicę związaną z ochroną Ziemi przed zniszczeniem.