X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23736
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Innowacja pedagogiczna "RAZEM" - scenariusze zajęć

INNOWACJA PEDAGOGICZNA „RAZEM”
SCENARIUSZE ZAJĘĆ
opr: Natalia Kruger

Cele ogólne:
§Stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju poprzez różne formy aktywności muzycznej, plastycznej, ruchowej i teatralnej.
§Nabywanie kompetencji społeczno-emocjonalnych.
§Podniesienie efektywności podejmowanych wspólnie działań wychowawczych poprzez integrację na płaszczyznach: dziecko-rodzic-nauczyciel.
§Inspirowanie rodziców do kreatywnego spędzania czasu wolnego w domu.

Cele szczegółowe:
Uczestnicy:
§chętnie biorą udział w proponowanych działaniach;
§podejmują wysiłek sprostania nowym wyzwaniom, zdobywając w ten sposób kolejne umiejętności;
§przestrzegają norm i zasad obowiązujących w grupie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na te dotyczące bezpieczeństwa i kultury osobistej;
§nawiązują prawidłowe relacje z rówieśnikami oraz osobami dorosłymi(nie tylko rodzicami).
§czerpią radość z bycia RAZEM.
Rodzice:
§podejmują z nauczycielami spójne działania wychowawcze;
§wykorzystują pomysły i propozycje z zajęć do kreatywnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem.

PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 1 – 10.10.2013r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Te rolki, te rolki dzisiaj dla was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się rolki. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę i odkrywają ukryte rolki. Po zakończeniu powitania każdy uczestnik zabiera z dywanu jedną rolkę.

2.Wysłuchanie wiersza pt.: „Rolka” (źródło: I. Biśto, R. Domań, J. Kaszyca „Tańce, pląsy i zabawy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym”). Rozmowa na temat treści wiersza.

3.Poznanie właściwości rolek.
Uczestnicy działania siedzą w kręgu w pewnej odległości od siebie. Osoba prowadząca zajęcia daje różne polecenia do wykonania i stawia różne pytania związane z poznawaniem rolki i poznawaniem świata przez rolkę, np.:
-„Jak wygląda świat widziany przez rolkę?”
-„Jak przez rolkę wygląda ręka, świat za oknem, kolega, koleżanka?”
-„Zawołaj przez rolkę?”
-„Posłuchaj odgłosów przez rolkę?”

4.Zabawa muzyczna „Myszka Franciszka” (KLANZA)
Myszka Franciszka digi, digi, bum
Co dzień od rana robi wielki szum
Digi, digi, bum, bum, bum
Digi, digi, bam, bam, bam,
Chyba więcej nie wytrzymam
Ja już dosyć mam!
Uczestnicy zabawy chodzą za nauczycielem prowadzącym, który szuka miejsc „o różnych dźwiękach”. Na słowa: „Bum, bum, bum” i „bam, bam, bam” uderzają
w wybrane miejsce.

5.Zabawy w parach z rolką:
-Wzajemne toczenie rolki do siebie naprzemiennie raz lewą, raz prawą ręką (pary siedzą naprzeciw siebie, a później bokiem do siebie)
-Mecz rolką – przedmuchiwanie rolki na stronę partnera.
-Ustalenie, czym mogłaby być rolka (rodzic i dziecko ustalają nazwę i ruch do pokazania w następnej zabawie).

6.Zabawa muzyczno-ruchowa „To taka gra” (KLANZA)
/To taka gra,
zrób to co ja. /x2
Uczestnicy kolejno pokazują swoją propozycję „zaczarowania” rolki. Pozostali naśladują.

7.Taniec z rolką („Tańce, pląsy i zabawy plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym, nr 1”):
-Uczestnicy stoją w kole, w parach.
-I część tańca: 2 kroki do przodu, 3 uderzenia rolka o rolkę;
-II część tańca: obrót i 3 uderzenia rolka o rolkę.

8.Wykonanie kręgli przy użyciu rolek po papierowych ręcznikach
i styropianowych kulek.

9.W kole: prezentacja wykonanych kręgli.

10.Gra w kręgle.

11. „Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”-KLANZA)
Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.

12.Ewaluacja.


PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 2 – 07.11.2013r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Te płyty, te płyty dzisiaj dla was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się płyty. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę i odkrywają ukryte płyty.

2.Wysłuchanie wiersza B. Kołodziejskiego pt.: „ZOO” połączone z zabawą ruchowo-naśladowczą.

Tutaj w ZOO jest wesoło
Tutaj małpki skaczą w koło
Tutaj ciężko chodzą słonie
Biegną zebry niczym konie
Żółwie wolno ścieżką człapią.
Szop-pracz takie czyste zwierzę
Ciągle sobie coś tam pierze.
Struś dostojnie w koło chodzi,
Spieszyć mu się nie uchodzi
A w najdalszej części ZOO
Dwa leniwce się gramolą,
Wolną wchodząc na dwa drzewa
Gdzie się każdy z nich wygrzewa
I zapada w sen głęboki...

3.Zabawa muzyczna „Papuga” (KLANZA)

Papuga kolorowa
Wymyśla nowe słowa
Wymyśla nowe dźwięki
piosenki.
Wyśpiewywanie na melodię piosenki odgłosów wydawanych przez zwierzęta znajdujących się na ilustracjach pokazywanych przez nauczyciela (krowa, świnia, gęś, koń, baran, pies, kot, koza, kura). Doskonalenie pracy aparatu artykulacyjnego
oraz refleksu.

4.Masażyk w parach: rodzic-dziecko (do wiersza B.B. Jadach „Wiosenna chwila”)
Stukał dzięcioł, stukał /stukanie palcem wskazującym w plecy/
I robaczków szukał
Mrówka wędrowała /dwoma palcami szybko w górę/
Dzięcioła szukała
Motyl fruwał nad kwiatkami /głaskanie od lewej do prawej strony raz wierzchem, raz spodem dłoni/
Głaskał płatki skrzydełkami /dmuchanie w kark/
I spadł deszczyk /stukanie opuszkami w plecy/
Potem wyszła tęcza /kreślenie dłońmi kół w przeciwnych kierunkach/
i świat znów zabrzęczał /naśladowanie odgłosów brzęczących owadów/

5.Zabawa ruchowo-dźwiękonaśladowcza „Co to za zwierzę?”
Uczestnicy losują nazwę zwierzęcia, które później prezentują przed pozostałymi osobami.

6.Wykonanie zwierząt z płyt CD wg własnych pomysłów lub zgromadzonych wzorów.

7.Prezentacja prac. W parach rodzic-dziecko wymyślają krótką rymowankę dotyczącą zrobionego zwierzaka i recytują ją na forum.

8.Zabawa „Małpa Filomena” (KLANZA)

Małpa Filomena w dużym zoo mieszkała
Małpa Filomena wszystko robić chciała
Skakała, skakała, wciąż się wyginała
Na drzewo wchodziła
Patrzcie, co robiła.
Osoba wskazana przez nauczyciela prezentuje dowolny ruch, naśladowany przez pozostałych.

9.„Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”-KLANZA)
Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.

10.Ewaluacja.



PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 3 – 05.12.2013r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Butelki, butelki dzisiaj dla was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się butelki. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę
i odkrywają ukryte rolki. Po zakończeniu powitania każdy uczestnik zabiera z dywanu jedną butelkę.

2.Zabawa muzyczna „Myszka Franciszka” (KLANZA)
Myszka Franciszka digi, digi, bum
Co dzień od rana robi wielki szum
Digi, digi, bum, bum, bum
Digi, digi, bam, bam, bam,
Chyba więcej nie wytrzymam
Ja już dosyć mam!
Uczestnicy zabawy chodzą za nauczycielem prowadzącym, który szuka miejsc „o różnych dźwiękach”. Na słowa: „Bum, bum, bum” i „bam, bam, bam” uderzają butelką w wybrane miejsce.

3.Zabawy ruchowe z butelkami:
·Pospiesz się – dzieci w rozsypce, każde stoi przy jednej butelce. Wszyscy biegają między butelkami, starając się żadnej nie przewrócić. Na sygnał zatrzymują się przy najbliższej butelce. Dla jednego dziecka powinno zabraknąć butelki. Dziecko, które odpada z zabawy siada u rodzica (fotelik).
·Bieg slalomem – uczestnicy ustawieni w dwóch rzędach przed linią startu. Butelki ustawione przed każdym rzędem w odstępach jedna za drugą. Na sygnał wyścig slalom do mety i bieg z powrotem.
·Wyścig gąsienic. Przygotowanie jak w zabawie poprzedniej – uczestnicy ustawieni w rzędach, butelki przed nimi również w rzędach. Na sygnał – wyścig w zespołach (uczestnicy połączeni w gąsienice).
·Skoki pajacyków. Przeskakiwanie butelek rozkrokiem.
·Butelkowe kręgle. Butelki rozstawione, każdy uczestnik próbuje przewrócić za pomocą piłki jak najwięcej butelek.
·Biegająca butelka – dzieci ustawione w rozkroku, jedno za drugim, podają sobie butelkę między nogami. Dziecko, które poda butelkę biegnie na koniec rzędu i tak na zmianę. Ćwiczenie wykonujemy również poprzez podawanie górą (nad głową).
·Zabawa przy muzyce „Hop, podaję” – rytmiczne podawanie butelek w kole.
·Wałkowanie ciasta- rodzic w pozycji leżącej na brzuchu, dziecko „wałkuje” butelką jego plecy. Zamiana ról.
4. Zabawa rytmiczna „Orzeszek” (KLANZA)
Uczestnicy w kole uderzają butelką od lewej do prawej strony 7 razy i z powrotem. Następnie 2 razy butelką o podłogę,1 raz o uda, 2 razy butelką o rękę i unoszą obie ręce w górę.

5. Prezentacja kukły przedstawiającej renifera połączona z recytacją.
Renifer Rudolf już grzeje kopyta,
Mikołaj w pośpiechu prezenty chwyta,
niech wszystkie smutki wnet pójdą w kąt
już dziś Wam życzymy Wesołych Świąt!

6.Wykonanie reniferów przy użyciu butelek, kijów i tektury.

7.W kole: prezentacja wykonanych zabawek.

8.Zabawa muzyczno-ruchowa „Sanie św. Mikołaja”.
Dzieci tworzą zaprzęg reniferów, a rodzice „jadą w saniach”.

9.„Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”-KLANZA)

Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.
10.Ewaluacja.


PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 4 – 09.01.2014r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Talerze, talerze dzisiaj dla was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się płyty. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę i odkrywają ukryte talerze.

2.Zabawa muzyczno-ruchowa „Jadę, jadę” (KLANZA)
Jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, jadę O!
Jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, CO!
Jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, jadę, GDZIE?
Jadę, jadę, jadę, jadę, ZATRZYMUJĘ SIĘ!
Uczestnicy z kierownicami (papierowymi talerzami) kolejno włączani są do zabawy. Naśladują sposób poruszania się samochodem i śpiewają.

3.Zabawa ruchowa „Tor przeszkód”
Uczestnicy zajęć pokonują tor przeszkód z talerzem w ręku (na talerzu znajduje się jajko:kinderniespodzianka).

4.Gra dydaktyczna („plansza” na dywanie, przygotowana przy użyciu taśmy malarskiej).
Każdy gracz kolejno rzuca kostką i przesuwa swój pionek (talerz) o taką liczbę pól, która odpowiada liczbie oczek na kostce. Określenie znaczenia wyróżnionych pól karnych:
a.cofamy się o 3 pola;
b.tracimy jedną kolejkę;
c.rzucasz kostką i cofasz się o tę liczbę pól.
Określenie znaczenia pól z nagrodami:
d.dodatkowy rzut kostką;
e.przesuwasz się o 2 dodatkowe pola do przodu.

5.Zabawa ruchowa „Który dalej?”
Uczestnicy znajdują się na linii startu. Kolejno rzucają talerzem. Osoba, której talerz poleci najdalej zostaje nagrodzona brawami.

6.Wysłuchanie fragmentu wiersza T. Kubiaka „Maskarada”
Maska masce bardzo rada, masa masek - maskarada.
Tarabamba, tarabamba!
Oto słoń,oto koń,oto zwinna - hops - wiewiórka
i przepiórka cała w piórkach,
hokus, pokus, czary mary, tarabamba nie do wiary.
Oto ryba łuską świeci,były dzieci, nie ma dzieci.
Tarabamba, tarabamba! Do re mi fa sol si do.
Obok małpki z dżungli rodem, tańczą dwa pingwiny młode,
tańczy na dwóch łapkach zając, dziarsko wąsa podkręcając,
tańczy nawet biały miś, oto kogut, a to lis,
nie buszuje po kurnikach, gdy muzyka gra walczyka.
Taramamba, tarabamba! Do re mi fa sol la si do.
Uśmiać można się do łez, jak to z kotem tańczy pies,
jak lew woła - jestem lwem, królem zwierząt, więc cię zjem!
Ale lwa się nikt nie lęka, zając z lwem ze śmiechu pęka.
Tarabamba, tarabamba.


7. Wykonanie karnawałowych masek przy użyciu papierowych talerzy i materiałów plastycznych.

8.Prezentacja własnoręcznie wykonanych masek – układ taneczny do piosenki „W karnawale” (KLANZA).
Uczestnicy zajęć ustawieni w dwóch szeregach, naprzeciw siebie.
Zwrotka: uczestnicy naśladują ruchy pokazywane przez osobę prowadzącą;
Refren: kolejne osoby prezentują swoją maskę przechodząc przez utworzony szpaler.

9.„Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”-KLANZA)
Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.

10. Ewaluacja.


PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 5 – 06.02.2014r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Nakrętki, nakrętki dzisiaj dla was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się nakrętki. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę
i odkrywają ukryte nakrętki.

2. Zabawa rytmiczna „Orkiestra”
To przedszkolna jest orkiestra
Ta orkiestra zagra ekstra
Posłuchajcie ...............
I zagrajcie .................

3. Zabawa matematyczna „Gąsienica”
Ćwiczenie umiejętności posługiwania się określeniami dotyczącymi długości oraz liczebnikami porządkowymi, przeliczanie w zakresie możliwości dziecka, tworzenie zbiorów poprzez dokładanie podanej ilości nakrętek.

4. Zabawa muzyczno-ruchowa „Idzie wąż” (KLANZA)
Idzie wąż, idzie wąż
Rośnie wciąż, rośnie wciąż
................. węża się nie boi,
Więc dlatego za nim stoi
Długi jest ten wąż, sssssssssssssss

5. Zabawa ruchowa „Gąsienica”
Uczestnicy klękają jeden za drugim i chwytają się za pięty. Na sygnał dźwiękowy ruszają do przodu, tak by nie rozerwać gąsienicy.

6. Zabawa zręcznościowa „Kto dalej?”
Uczestnicy kładą nakrętki na stole i podobnie jak w grze w kapsle pstryknięciem starają się, by ich „pionek” poleciał dalej od innych.

7. Wysłuchanie wiersza D. Gellner „Gąsienica tajemnica” (prezentacja gąsienicy z nakrętek).
Idzie ścieżką gąsienica, Kolorowa tajemnica.
Krótkich nóżek mnóstwo ma, Jedną robi pa, pa, pa.
Do widzenia, do widzenia, Czary-mary, już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała i w kokonie będę spała.
Kokon się na wietrze chwieje, Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi, Zatrzasnęłą wszystkie drzwi.
Aż tu nagle – patrzcie teraz, Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha na nas skrzydełkami, Kto to jest? – Powiedzcie sami!

8. Zabawa metodą Ruchu Rozwijającego W.Sherborne „Kokon”
Rodzice zawijają dziecko w koc, a następnie jednym pociągnięciem pozwalają uwolnić się motylkowi.

9. Wykonanie gąsienic przy użyciu kolorowych nakrętek, sznurka
i materiałów plastycznych. Nadanie wymyślonych przez dzieci imion.

10. Prezentacja własnoręcznie wykonanych gąsienic.

11. Tunel – przeprowadzenie swojej gąsienicy przez tunel.

12. „Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”- KLANZA)
Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.

13. Ewaluacja.


PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 6 – 06.03.2014r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Te sitka, te sitka, dzisiaj dla Was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się sitka. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę
i odkrywają ukryte rekwizyty.

2.Zabawa rytmiczna „Stoję, idę” (KLANZA)
Stoję, stoję... idę, idę, idę /x3
Teraz obserwuję...

3.Poszukiwacze skarbów -Zabawa z sitkiem- uczestnicy przesypują mąkę przez sitko w poszukiwaniu kolorowych koralików. Mąka trafia na tacki i będzie wykorzystana w kolejnych zabawach.

4.Rysowanie prostych symboli wg wzoru (wykorzystanie elementów Metody Dobrego Startu). Każda z osób losuje kartkę z rysunkiem, który ma odtworzyć na tacce z mąką.

5.Poławiacze – zabawa zręcznościowa. Dzieci i rodzice (w grupach) rywalizują ze sobą w wyławianiu „rybek” pływających w wypełnionych wodą miskach. Po upływie określonego czasu, każdy przelicza swoją zdobycz. Dzieci młodsze określają „na oko” kto ma więcej ryb, starsze przeliczają. Wyłonieni w ten sposób zwycięzcy zostają nagrodzeni brawami.

6.Misiowe łapki – zabawa z wykorzystaniem rękawic kuchennych - chwytanie
i wkładanie do odpowiednich pojemników rozrzuconych po dywanie przedmiotów.

7.Złotowłosa i trzy niedźwiadki – wysłuchanie opowiadania czytanego przez jednego z rodziców.

8.Prezentacja misia wykonanego z sitka, pianki i skrawków kolorowych materiałów.

9.Praca plastyczno-konstrukcyjna – wykonanie misiów.

10.Scenki dramowe – każda para dziecko-dorosły wymyśla krótką scenkę parateatralną na dowolny temat i prezentuje ją pozostałym uczestnikom spotkania.

11.Zabawa muzyczno ruchowa do piosenki „Niedźwiadek”
Jedna łapka – pokazujemy jedną rączkę
druga łapka – pokazujemy drugą rączkę
ja jestem niedźwiadek – wskazujemy na siebie
Jedna nóżka, druga nóżka – pokazujemy jedną nogę, drugą nogę
a to misia zadek – klepiemy się po pośladkach
Lubię miodek – masujemy brzuszek
kocham miodek – masujemy brzuszek
podkradam go pszczółkom – machamy rączkami, pokazując jak pszczółki latają
Jedną łapką, drugą łapką, czasem wciągam rurką – rączki przykładamy do buzi na wzór rurki

12.„Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”-KLANZA)
Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.

13. Ewaluacja.


PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 7 – 10.04.2014r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Te gąbki, te gąbki dzisiaj dla was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się gąbki. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę i odkrywają ukryte rekwizyty. Po zakończeniu powitania każdy uczestnik zabiera z dywanu jedną gąbkę.

2.Poznanie właściwości gąbek.
Uczestnicy działania siedzą w kręgu w pewnej odległości od siebie. Osoba prowadząca zajęcia daje różne polecenia do wykonania i stawia różne pytania związane z poznawaniem gąbki np.:
-„Zaciśnij palce dłoni na gąbce i zwolnij uścisk. Czy gąbka powróciła do swojego kształtu?”(ręce w górze, z lewej, prawej strony).
-„Czy dasz radę zdmuchnąć gąbkę z dłoni?”
-„Zawołaj przez gąbkę?”
-„Posłuchaj odgłosów przez gąbkę?”

3.Zabawy ruchowe z gąbkami:
§zabawa z elementem czworakowania “Kotki”.
Gąbki rozłożone w różnych miejscach na dywanie. Uczestnicy („kotki”) poruszają się na czworakach. Na hasło „Kotki na podusie” odnajdują swoją gąbkę i kładą na niej głowę. Na hasło „Kotki na drabinki” - prostują się przebierając łapkami.
§„Akrobaci”.
Uczestnicy w marszu i w biegu przekładają gąbki z ręki do ręki z przodu,
z tyłu, wokół siebie, pod kolanem itp;
§„W cyrku”
Uczestnicy układają gąbki na stopie, podrzucają w górę i starają się złapać;
§„Pingwinki”
Uczestnicy wykonują podskoki obunóż z gąbką między kolanami,
chód z gąbkami;
§„Przeplotka”
Uczestnicy w leżeniu na plecach – unoszą gąbki między stopami za głowę, następnie rękami przenoszą gąbkę w przód przechodząc do siadu itd.;
§„Sztuczka”
Uczestnicy w staniu rozkrocznym rzucają gąbki między nogami w tył ponad siebie, tak by przeleciała w przód ponad głową;
§„Szybki i zwinny”
Uczestnicy stojąc rzucają gąbkę w górę i przed chwytem starają się wykonać klaśnięcie w dłonie, wykonać obrót, zrobić przysiad itp..

4.„Zabawy szeregów”
a.Podział ćwiczących na dwie grupy, które tworzą szeregi po przeciwnych stronach sali. Na sygnał szeregi jak najszybciej zamieniają miejsca (na stojąco z gąbką na głowie, na czworakach
z gąbką na plecach oraz w pozycji raka z gąbką na brzuchu). Zwycięzcą jest ten szereg, który pierwszy wykona zadanie i nie zgubi żadnej gąbki lub zgubi ich mniej.
b.Podział ćwiczących na dwie grupy, które tworzą szeregi po przeciwnych stronach sali, rzucanie i chwytanie gąbki.
c.Uczestnicy siedzą w dwóch szeregach po przeciwnej stronie sali, gąbki rozłożone na środku pomiędzy szeregami. Na sygnał uczestnicy kolejno biegną po gąbkę (zabierając każdorazowo jedną) i wracają do drużyny odkładając gąbkę w wyznaczone miejsce (gąbki nie wolno rzucać). Drużyna, która zbierze więcej gąbek, zostaje nagrodzona brawami.

5.„Poszukiwacze skarbu”
Dzieci poszukują pudełka z ukrytymi jajkami i kurczątkami. Rodzice udzielają podpowiedzi „ciepło-zimno”.

6. Aktywne słuchanie muzyki „Taniec kurcząt w skorupkach” M.Musorgski
-rytmiczne uderzanie skorupką o skorupkę;
-rytmiczne „skoki” kurczaczka po wyprostowanej ręce.

7.Wykonanie kurczaków przy użyciu gąbek i materiałów plastycznych.

8.W kole: prezentacja wykonanych kurczaków.

9.„Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”-KLANZA)
Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.

10.Ewaluacja.


PRZEBIEG ZAJĘĆ NR 8 – 08.05.2014r.

1.Piosenka na powitanie (KLANZA).
Wesoło witamy wszystkich was
Radośnie śpiewamy cały czas
Ciekawe, ciekawe, co robić będziemy
Co teraz, co teraz dla was szykujemy.
1, 2, 3!
Te kubki, te kubki dzisiaj dla was mamy
To nimi, to nimi - bawić chcemy się.

Uczestnicy zajęć ustawieni dookoła chusty animacyjnej, pod którą znajdują się plastikowe kubki po jogurtach. W trakcie powitania (na słowa: „1, 2, 3”) wszyscy unoszą chustę w górę i odkrywają ukryte rekwizyty. Po zakończeniu powitania każdy uczestnik zabiera z dywanu dwa kubki.

2.Zabawy z kubkami:
·marsz po sali z jednoczesną próbą ustawienia jednego kubka na głowie;
·kierunki w przestrzeni: uderzanie kubkiem o kubek-przed sobą, z prawej strony, z lewej, za sobą, nad głową;
·w parach rodzic-dziecko: dziecko uderza swoimi kubkami o kubki rodzica : obiema naraz lub naprzemiennie (zamiana ról);
·uczestnicy maszerują w rytm muzyki, na dźwięk trójkąta szukają swojej pary i stukaniem w swoje kubki sygnalizują jej odnalezienie;
·krok odstawno-dostawny: dzieci łączą swoje kubki z kubkami dorosłego, przyciskają je do siebie i tak złączeni cwałują w prawo i w lewo;
·spostrzeganie wzrokowe: w parach rodzic-dziecko: pod jednym z kubków ukryty jest koralik, rodzic zmienia ustawienie kubków, zadaniem dziecka jest wskazać miejsce, w którym znajduje się kubek z koralikiem.
·próba wspólnego zagrania na kubku rytmu zaprezentowanego przez nauczycielkę.

3.Piramida – współpraca całej grupy.
Uczestnicy układają przy pomocy kubków piramidę.

4.Zabawa z chustą animacyjną „Rybak” (KLANZA)
Uczestnicy stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę „rybaka” i „rybki”. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana par.

5.Wykonanie „rybek” i wędki przy użyciu plastikowych kubków oraz dostępnych materiałów plastycznych.

6.Zabawa zręcznościowa „Wędkarze”. Uczestnicy próbują łowić swoje „rybki” pływające w miskach z wodą.

7.Uroczyste zakończenie cyklu zajęć „RAZEM” – podziękowanie za wspólną zabawę, wręczenie każdej parze niespodzianki i dyplomu (broszka i gra-wykonane z plastikowych butelek).

8.„Pożegnanie” (mel. „Jeśli jesteś wesoły”-KLANZA)
Podaj rękę sąsiadowi i pożegnaj się,
W prawo ukłoń się, w lewo ukłoń się.
Podaj rękę sąsiadowi i uśmiechnij się.
w ten radosny dzień.

9. Ewaluacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.