SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Nauczyciel prowadzący: Natalia Kruger
Data: 09.01.2013r.
Grupa: 5-latki
Temat kompleksowy: „Tańczymy walczyka”
Temat dnia: „Zaproszenie na bal”
Cele ogólne:
-Posługiwanie się pojęciami dotyczącymi kierunków w przestrzeni: w prawo, w lewo (kojarzenie słów z czynnością).
-Utrwalenie określeń położenia przedmiotów w przestrzeni w odniesieniu do siebie: z prawej, z lewej strony.
-Kształtowanie umiejętności postępowania wg instrukcji słownej.
-Przeliczanie w zakresie 10.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-określa prawą i lewą stronę ciała;
-posługuje się pojęciami dotyczącymi położenia przedmiotów w odniesieniu do własnego ciała: na prawo, na lewo, naprzeciw;
-pokazuje kierunki w odniesieniu do własnego ciała;
-porusza się w przestrzeni zgodnie z poleceniem, np. idź w prawo, w lewo;
-przelicza w zakresie 10.
Metody:
-oglądowa;
-słowna;
-globalne czytanie;
-zadania stawiane dziecku;
-zabawa ruchowa.
Formy:
-zbiorowa;
-zespołowa;
-indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-sylweta dziewczynki;
-plansza z mapą;
-magnesy;
-płyta z muzyką do „masażyku”;
-szarfy;
-dwa woreczki;
-szablony masek karnawałowych;
-pastele.
Przebieg zajęć:
1.Nauczyciel wprowadza w temat zajęć, opowiadając przygodę Ali.
Ala pewnego dnia dostała zaproszenie na bal. Bardzo się ucieszyła. Poprosiła mamę
i razem przygotowały kostium Księżniczki (zawsze o takim marzyła). Była już gotowa do wyjścia i nagle przypomniała sobie, że nie wie, gdzie jest organizowany ten bal. Na całe szczęście na zaproszeniu miała narysowaną mapę. Pomożecie jej znaleźć drogę?
2.Nauczyciel wiesza przygotowany arkusz z dużą mapą i sylwetę dziewczynki na początku drogi. Prosi dzieci, aby pomogły Eli dotrzeć na bal. Zwraca uwagę dzieciom, że jeśli pomylą drogę, Ela zabłądzi i nie zdąży na rozpoczęcie imprezy. Przypomina również, że prawa ręka pokazuje kierunek „na prawo”, a lewa „na lewo”.
Każde dziecko, kolejno określa fragment drogi, mówiąc np.: „Ela musi zrobić 3 kroki w prawo” oraz zaznacza przebytą drogę magnesem.
3.Masażyk w parach „Prawą i lewą ręką” – rysowanie wymyślonej przez siebie drogi na plecach kolegi lub koleżanki. Zamiana rolami.
4.Zabawa ruchowa z piosenką „Pingwinek”
O jak przyjemnie i jak wesoło
W pingwinka bawić się, się, się...
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy.
5.Zabawa integracyjna „Po mojej prawej stronie jest wolne miejsce...”
Dzieci siedzą w kole, jedno miejsce pozostaje wolne, dziecko po jego lewej stronie mówi: „Po mojej prawej stronie jest wolne miejsce. Zapraszam na nie... (wymienia imię kolegi)”. Gdy wezwane dziecko zajmie wskazane miejsce, jednocześnie zwalnia to, na którym siedziało. Dziecko, które teraz z prawej strony ma puste miejsce, kontynuuje zabawę.
6.„Marsz pod dyktando” – dzieci ustawiają się w rzędzie i poruszają się określoną liczbą kroków w podanym przez nauczyciela kierunku.
7.„Maski karnawałowe”:
-dzieci stają w rzędzie, pojedynczo wchodzą do szarfy znajdującej się między dwoma woreczkami, w których znajdują się szablony masek; dziewczynki losują szablon z worka, który znajduje się na prawo; chłopcy losują szablon
z worka, który znajduje się na lewo;
-każde dziecko otrzymuje dodatkowo jedną szarfę, staje w niej i wykonuje polecenia nauczyciela np. „Połóż szablon na lewo od szarfy/ na prawo od szarfy/ przed szarfą/za szarfą”.
-dzieci przenoszą się z szablonami do stolików. Tam kolorują je pastelami.
/Scenariusz opracowany w oparciu o przewodnik metodyczny "Trampolina do szkoły" (PWN), zabawy popularne oraz pomysły własne/