X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23708
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niezapominajka nam podpowie, jak dbać o przyrodę i zdrowie - scenariusz uroczystości przedszkolnej

„NIEZAPOMINAJKA NAM PODPOWIE, JAK DBAĆ O PRZYRODĘ I ZDROWIE” - SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ
Cele etapowe:
-zapoznanie z ideą Święta Polskiej Niezapominajki;
-rozbudzanie świadomości ekologicznej;
-kształtowanie szacunku do świata przyrody;
-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody;
-wdrażanie do przestrzegania zasad prawidłowego odżywiania się;

Cele operacyjne podstawa programowa:
Dziecko:
-orientuje się w zasadach zdrowego żywienia 5.1
-wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt i wzrostu roślin 12.2
-rozumie konieczność ochrony środowiska przyrodniczego12.3
-w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;1.3
-wie, jak należy się zachować na uroczystościach7.1
-potrafi uważnie patrzeć, aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; 14.2
-rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli; 14.7
Metody:
-praktycznego działania;
-oglądowa;
-słowna;
Formy:
-zbiorowa;
-zespołowa;
-indywidualna;

Przebieg uroczystości:

I Powitanie;
„Nad modrą strużką, nad stawem szerokim, z niebieskich płatków patrzy żółtym okiem. Chociaż maleńka, ubrana skromnie, prosi cichutko – nie zapomnij o mnie.”
Witamy serdecznie na dzisiejszej uroczystości, która poświęcona jest ekologii i odbywa się pod hasłem „NIEZAPOMINAJKA NAM PODPOWIE, JAK DBAĆ O PRZYRODĘ I ZDROWIE”. Niezapominajki to niezwykle piękne, skromne i delikatne kwiatki, które przypominają nam jak ważne jest to, by dbać o przyrodę– o nasz wspólny dom oraz o nas samych, którzy jesteśmy częścią tej przyrody.

II Przedstawienie tradycji i idei święta niezapominajki;
Święto Niezapominajki zainicjował redaktor Polskiego Radia Andrzej Zalewski, który z małego kwiatka uczynił symbol pamięci i miłości. Niezapominajka uczy serdeczności i popularyzuje zdrowie i piękną polską przyrodę. Na święto Niezapominajki wybrano dzień 15 maja. W tym dniu sadzi się w ogrodach , na balkonach małe, niebieskie kwiatki, które mówią „nie zapomnij o miejscu, w którym żyjesz, o tradycji i przyrodzie”. My Święto Niezapominajki obchodzimy troszkę wcześniej, w połączeniu z Dniem Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. Dodam tylko, że wiele krajów ma swoje dni tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Anglicy mają swoje ulubione hiacynty, Holendrzy -tulipany, Francuzi – konwalie. My mamy Dzień Niezapominajki- niech te wdzięczne kwiatki przypominają nam o tym, żebyśmy dbali o przyrodę i nasze zdrowie.

III Prezentacja piosenki o tematyce przyrodniczej przez grupę „Pszczółki”;
Na łono natury przeniosą nas teraz nasze kochane „Pszczółki”, które opowiedzą nam o przyrodzie śpiewając piosenkę pod tytułem „Drzewo –mieszkanie”. Zapraszamy dzieci z grupy „Pszczółki” na środek.
Dziękujemy Wam za piękny występ i tak mądrą piosenkę.

IV Prezentacja utworu o tematyce zdrowego odżywiania przez grupę „Skrzaty”;
Myślę, że w tematykę działań prozdrowotnych wspaniale wprowadzą nas teraz dzieci z grupy „Skrzaty” które w wierszu W. Karaszewskiego pt. „Dla każdego coś zdrowego” powiedzą, co należy jeść, by być zdrowym.
Dziękujemy „Skrzatom” za rady dotyczące zdrowego odżywiania. Wiedzą z tego zakresu jak i z zakresu działalności proekologicznej będą się teraz mogły pochwalić nasze starszaki z grupy: „Wiewióreczki”, „Pszczółki” i „Jeżyki”. Zapraszamy przedstawicieli grup do zajęcia miejsc, gdyż zaraz zaczynamy nasz turniej wiedzy ekologicznej.

V Międzygrupowy turniej wiedzy ekologicznej.
Zadaniem przedstawicieli grup będzie odpowiadanie na pytania. Za każdą dobrą odpowiedź grupy otrzymują jeden punkt. Widocznym znakiem punktu będą piłeczki, które po otrzymaniu od komisji trzeba włożyć do pojemników znajdujących się na stolikach. Zaczynamy!

1) Każdy zespół otrzymuje kartę ( załącznik nr 1 ) – Popatrzcie na obrazki i powiedzcie czego nie można robić w lesie? ( łamać gałęzi, śmiecić, wycinać wzorów na korze drzew )
2) Posłuchajcie i wybierzcie tylko zwierzę chronione w Polsce
• kozica, gołąb, zając ( wybiera I zespół )
• wróbel, niedźwiedź, sarna ( wybiera II zespół)
• mysz, kot, wilk ( wybiera III zespół )
3) Każdy zespół otrzymuje kartę ( załącznik nr 2) – Spośród wielu wybierzcie tylko ten sposób poruszania się, który jest przyjazny przyrodzie bo nie zanieczyszcza środowiska ( kajak, żaglówka, rower)
4) Wybierzcie właściwą odpowiedź :
a) Odpowiada I zespół - Co to jest makulatura?
• czy są to stare gazety, niepotrzebne papiery
• czy są to stare meble
b) Odpowiada II zespół - Co to są odpady?
• czy są to rzeczy do ubrania
• czy są to rzeczy do wyrzucenia
c) Odpowiada III zespół - Co to jest recykling?
• wyścig samochodowy
• ponowne przetwarzanie zużytych rzeczy np. papieru, butelek
5) Każdy zespół otrzymuje inną kartę ( załącznik nr 3 )- Wyobraźcie sobie, że wybieracie się do lasu. Popatrzcie na obrazki i powiedzcie, które przedmioty powinny zostać w domu bo wiemy, że las lubi ciszę ( gwizdek, trąbka, magnetofon )
6) Wskażcie właściwą odpowiedź.
a) I zespół -Co powstaje z przetworzenia makulatury?
• nowe zeszyty, książki
• nowe leki
b) II zespół - Co powstaje z przetworzenia szkła?
• nowe buty
• nowe słoiki, butelki

c) III zespół - Co powstaje z przetworzenia metalu?
• nowe dywany
• nowe wyroby metalowe
7) Każdy zespół otrzymuje kartę ( załącznik nr 4 ) – Popatrzcie na obrazki i powiedzcie, które z nich przedstawiają produkty należące do:
- I zespół – do grupy warzyw z piramidy zdrowia ( marchewka, papryka, buraczki );
- II zespół – do grupy owoców z piramidy zdrowia ( banany, śliwki, jabłka );
- III zespół – do grupy produktów zbożowych piramidy zdrowia ( chleby, bułki, makaron ).
8) Wybierzcie właściwą odpowiedź.
a) I zespół - Zwierzę, którego nie spotyka się w lesie, to:
- sarna, - jeż, - krowa

b) II zespół - Ptak, który nie mieszka w lesie, to:
- dzięcioł, - łabędź, - sowa
c) III zespół - Które z tych zwierząt mieszka w lesie:
- kura, -wilk, - świnia

VI Zaproszenie Jury na obrady i zapowiedź występu „Wiewióreczek”;
Teraz zapraszamy szanowne Jury na obrady. Aby umilić czas oczekiwania na ogłoszenie werdyktu zapraszamy do obejrzenia występu dzieci z grupy „Wiewióreczki”, które zaprezentują nam inscenizację wiersza pod tytułem „Na straganie”.
Dziękujemy Wiewióreczkom za wspaniały występ. Widzę, że komisja jest już gotowa, zapraszam więc przewodniczącą do ogłoszenia werdyktu.

VII Podziękowanie wszystkim za udział w uroczystości, wręczenie niezapominajek przybyłym gościom, a dzieciom dyplomów i odznak;

Scenariusz opracowały i przeprowadziły:
Alicja Łukjanowicz,
Urszula Kaczyńska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.