SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZASTOSOWANIEM ELEMENTÓW KINEZJOLOGICZNEGO SYSTEMU KSZTAŁCENIA I TERAPII –
EDUKACJA PRZEZ RUCH DOROTY DZIAMSKIEJ
Temat zajęć: Wielkanocny koszyk
Data: 14.04.2014
Prowadzący: mgr Edyta Kaszny
Cele zajęć :
Cele główne:
1.Rozwijanie przywiązania do tradycji wielkanocnych, pobudzanie i pogłębianie przeżyć emocjonalnych związanych ze świętami wielkanocnymi.
2.Rozwijanie wyobraźni plastycznej i poczucia estetyki. 3. Wdrażanie do twórczej aktywności.
4. Pobudzanie współpracy obu półkul mózgowych
Cele operacyjne:
Uczeń:
- słucha pogadanki nauczyciela
- potrafi rysować z rytmem słyszanej muzyki,
- usprawnia motorykę małą poprzez kreślenie znaków grafomotorycznych
- zdobywa umiejętność składania papieru wg zasad orgiami.
Cel wychowawczy:
Uczeń:
- bierze aktywny udział w zajęciach
- wykonuje polecenia nauczyciela
- pracuje na miarę swoich możliwości
Metody pracy :
metody słowne – opowiadanie, wyjaśnienia, instrukcje
metody oparte na działaniu praktycznym- zadania praktyczne elementy kinezjologii edukacyjnej- ruchy naprzemienne, „leniwa ósemka” elementy systemu Edukacja przez ruch- orgiami płaskie z kół
Formy pracy : indywidualna
Pomoce i środki dydaktyczne: koszyczek wielkanocny , szary papier, kredki świecowe, nożyczki, taśma klejąca , klej, magnetofon, płyta CD z muzyką , kółka z kolorowego papieru, ołówek, biały papier, plastelina,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zajęcia wstępne
1. Powitanie ucznia.
2.Nawiązanie do tematu lekcji.
Święta Wielkanocne kojarzą się nam z koszyczkiem czyli święconką, z cukrowanym barankiem, z kolorowymi pisankami, z palmą, z babką lukrowaną, mazurkami, chlebem i wędliną.
Posłuchaj co znaczą te symbole:
Święcone : ważne jest, żeby było w nim siedem podstawowych pokarmów - chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól.
Chleb: W tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa. We wszystkich kulturach jest pokarmem niezbędnym do życia. Chleb zawsze gwarantował pomyślność i dobrobyt. Jeżeli gospodarze piekli na Wielkanoc wiele odmian chleba, do koszyka wkładali po kromce każdej z nich.
W całości święcono specjalny chlebek - paschę.
Jajko: Symbol odradzającego się życia i zwycięstwa życia nad śmiercią. Przypomina nam, że Pan Jezus zmartwychwstał. Wierzono, że podzielenie się jajkiem z bliskimi umacnia więzi rodzinne. Dotykanie zwierząt poświęconym jajkiem chronić je miało przed chorobami i złymi urokami.
Wędlina: Jej obecność w koszyku miała zapewniać płodność i zdrowie. Była symbolem dostatku, bo nie każdy mógł sobie na nią pozwolić. Od XIX wieku do koszyka wkłada się tradycyjną polską kiełbasę.
Sól: Uznawano ją za symbol oczyszczenia, za sedno istnienia i prawdy. Wierzono, że posiada właściwości odstraszania zła. Poświęcona, ma chronić przed złem i zepsuciem nasze dusze.
Ser: Jest w sensie pozytywnym symbolem zależności między człowiekiem a siłami przyrody. Jako że pochodzi od krów, owiec i kóz, ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych.
Chrzan: Obrazował ludzką siłę i krzepę fizyczną. Miał również wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów.
Ciasto :Do święconki ciasto zostało włączone jako ostatnie. Symbolizowało umiejętności i doskonałość. Najczęściej była to wielkanocna baba. Należało pamiętać, że nie może być to produkt kupiony, ale własnoręcznie upieczony. Do wielkanocnej tradycji należało również, aby w domu było jak najwięcej rodzajów ciast Osoba, która wkładała ciasto do pieca, przez cały czas pieczenia nie mogła usiąść, bo ciasto mogłoby opaść i wyszedłby zakalec.
Zajęcia zasadnicze
1. Wielkanocny koszyczek. Na stoliku znajduje się przymocowany szary arkusz papieru. N-lka prosi ucznia o wzięcie dwóch brązowych kredek.. Na sygnał uczeń do rytmu muzyki rozpoczyna kreślenie linii poprzez naprzemienne ruchy rąk.
W kolejnym etapie uczeń składa papier na pół i wycina koszyk.
2.Wielkanocne pisanki. Uczeń ma przed sobą przymocowaną białą kartkę z wyrysowanym konturem jajek. Dobiera sobie po dwie kredki dowolnych kolorów. Maluje jednocześnie obiema rękami kredką ułożoną jak wałeczek, wykonują ruchy kółeczek. Następnie wycina jajka. Gotowe pisanki umieszcza w swoim koszyczku.
3. Kurczaczki wielkanocne wykonane w technice orgiami płaskiego z koła. N-lka prosi ucznia o dobranie sobie kół: 1 duże żółte (brzuszek), 2 mniejsze żółte (głowa, skrzydełko – składa na pół, ), 1pomarańczowe (dziób – składa na pół), 1 czarne (oko). Skleja kurczaczka wg wzoru i przykleja w koszyczku.
4. Gałązki bazi. N-lka pokazuje uczniowi jak na białej kartce papieru rysować brązową kredką znaki literopodobne imitujące bazie.Przyklejanie plasteliny na gałązki bazi i wycięcie ich nożyczkami.
Przyklejenie gałązek w koszyczku.
5. Zielone gałązki w technice orgiami płaskiego z koła. N-lka prosi ucznia o wzięcie sobie 5 kół jasnozielonych i 3 ciemnozielonych. Uczeń wszystkie koła składa na pół i skleja w gałązkę wg wzoru. Umieszcza gałązki również w koszyczku.
6. Wielkanocny zajączek . Rysowanie leniwej ósemki na szarym papierze. N-lka pokazuje uczniowi jak rysować leniwą ósemkę na tablicy i prosi ucznia o samodzielne jej rysowanie na szarym papierze. Następnie N-lka pokazuje uczniowi jak dorysować brakujące elementy zająca: uszy, łapy itd. Gotowego zajączka i koszyczek sklejamy za pomocą kleju.
Zajęcia końcowe
1.Podsumowanie zajęć.
2. Słowna ocena i pochwała pracy ucznia.