SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Temat: Tradycje i obyczaje Świąt Bożego Narodzenia na podstawie wiersza T. Kubiaka pt. „Wieczór wigilijny”. Zachęcanie do zdrowego odżywiania poprzez zabawy dydaktyczne.
Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci ze zwyczajami i obyczajami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia: ubieranie choinki, potrawy wigilijne, składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem, puste miejsce przy stole, wkładanie sianka pod obrus, śpiewanie kolęd.
- Rozwijanie logicznego myślenia i ekspresji słownej.
- Stwarzanie atmosfery wychowawczej opartej na życzliwości, przyjaźni i wzajemnej pomocy.
- Rozbudzanie zaufania we własne możliwości twórcze.
Cele operacyjne dziecko:
- wykonuje ozdobę choinkową,
- ubiera choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami,
- bezpiecznie i prawidłowo ,posługuje się nożyczkami,
- wymienia niektóre potrawy wigilijne,
- wie, po co wkładamy sianko pod obrus, dla kogo zostawiamy puste miejsce przy stole, dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia,
- słucha uważnie wiersza i odpowiada na zadane pytania związane z treścią wiersza,
- rozwiązuje proste zagadki,
- wie jakie potrawy są zdrowe,
- wykonuje zdrową ozdobę choinkową
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- oglądowa
- elementy metody C.Orffa
- Pedagogika Zabawy
Formy pracy:
- indywidualna
- praca w zespołach (grupach)
- zbiorowa (praca z całą grupą)
Pomoce dydaktyczne:
- „Zagadki dla najmłodszych” J.Stec
- ilustracje przedstawiające rozwiązanie zagadek (choinka, Mikołaj, bombka itp.)
- choinka
- 4 koperty z ilustracjami czynności związanymi ze świątecznymi porządkami (mycie okien, odkurzanie dywanu, wieszanie firanek, ozdabianie choinki)
- informacje z Internetu, encyklopedii PWN – objaśnienia znaczenia symboli związanych ze świętami Bożego Narodzenia (puste miejsce przy stole, śpiewanie kolęd, choinka, wieczerza wigilijna – potrawy wigilijne, sianko pod obrusem, pierwsza gwiazdka na niebie, opłatek – dzielenie się opłatkiem)
- duży biały karton z „Ramionami gwiazdy”
- magnetofon, płyta CD „Kolędy”
- bębenek
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie gości: rodziców dzieci i zaproszenie do udziału w zajęciach.
2. Zabawa integracyjna „Wszyscy lubią bawić się” z rodzicami.
3. „Wąż wizytówek” – rozpoznawanie wizytówek swoich i innych dzieci.
4. Krótkie wprowadzenie nauczyciela – rozmowa kierowana. Zbliżający się okres świąt Bożego Narodzenia to czas wzmożonej pracy w domu. Jakie czynności i prace wykonują Twoi rodzice?
5. Rozwiązywanie zagadek o tematyce świątecznej. Odczytywanie napisów przez chętne dzieci.
W święta uroczyste, grudniowe.
Gdy do Wigilii już wszystko gotowe.
Wisi kolorowa, okrągła i szklana,
od choinkowych lampek rozgrzana.
( bombka )
Gałązki zielone igiełkami usiane
ma to drzewko świąteczne,
przez dzieci kochane.
( choinka )
W święta grudniowe,
gdy cały dzień trzeba pościć,
bardzo smakuje ta ryba,
co mało ma ości.
( karp )
Pod choinką po wigilijnej kolacji,
z workiem na plecach wkracza do akcji.
Dzieciom rozdaje piękne prezenty,
zawsze jest miły i uśmiechnięty.
( Święty Mikołaj )
.W centralnym miejscu stołu leży,
Między siankiem i stosem talerzy.
Wśród karpia, stroika i mazurka,
nim się dzielą tata, mama oraz córka.
( opłatek )
Co roku w grudniową noc,
wszystko ma czarodziejską moc.
Wtedy też Mikołaj Święty,
rozdaje dzieciom ...
( prezenty )
6. Rodzice z dziećmi siedzą w kręgu. Nauczycielka czyta wiersz pt. „Wieczór wigilijny” – T.Kubiak
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
płoną świeczki na choince
co tu przyszła na noc.
Na talerzach kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny
zasiadają wokół stołu
dziadek z babcią krewni.
Już się z sobą podzielili
opłatkiem rodzice,
już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.
7. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.
- Jak przygotowujemy stół?
- Jakie potrawy stawiamy na stół wigilijny?
- Co robimy przed rozpoczęciem wieczerzy?
8. Nauczycielka prosi chętną mamę do opowiedzenia, jakie potrawy znajdują się u niej na świątecznym stole.
9. „Zaprzęgi” – zabawa ruchowa
Pary tworzą zaprzęgi, które poruszają się w tempie muzyki. Kiedy muzyka cichnie, następuje zamiana prowadzącego w parze.
10. „Worek z prezentami” – określanie ilości przedmiotów
11. „Zdrowe ozdoby choinkowe” – praca plastyczna kształtujące umiejętność twórczego myślenia i zdolności manualne. Praca w grupach wraz z rodzicami. Wykonanie ozdób choinkowych i zawieszenie ich na choince.
12. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach.
Opracowała Magdalena Pietrzak