X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23691
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy ptakom przetrwać zimę - scenariusz zajęć

Cele ogólne:

1. Kształtowanie świadomości na temat trudnych warunków bytowania ptaków w okresie zimowym i konieczności ich dokarmiania.
2. Poszerzanie widomości na temat wybranych ptaków, które pozostały na zimę w Polsce,
3. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania: doskonalenie umiejętności czytania globalnego, dysponowanie sprawnością rąk oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa potrzebna do rysowania, wycinania.
4. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne.
5. Kształtowanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów.
6. Kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.
7. Kształtowanie umiejętności uczestnictwa w zabawach teatralnych, posługiwanie się kukiełkami,
8. Kształtowanie umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania w zakresie 10.
9. Różnicowanie zadań i dostosowanie ich do indywidualnych możliwości i zainteresowań dzieci.
10. Rozwijanie sprawności ruchowej i manualnej.

Metody: słowna, czynna, oglądowa,
Metody aktywizujące: pedagogika zabawy KLANZA, system Edukacji przez ruch
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa,
Środki dydaktyczne: nagrania muzyczne („Chodźcie wszyscy tu do koła”, „Ptaszki w karmniku”), pacynki, napisy do odczytania nazw ptaków, list, pokarm dla ptaków, karty pracy- zadania matematyczne, klocki Lego Duplo, wiersz D. Sokołowksiej „Zimowe dni”, karmnik, pastele, szary papier, taśma malarska, plakat,


Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci piosenką (Pedagogika zabawy KLANZA) „Chodźcie wszyscy tu do kola”- utworzenie koła, wspólne śpiewanie z ilustracją ruchową,
Chodźmy wszyscy tu do koła (idziemy po kole trzymając się za ręce)
Zabawimy się wesoło (idziemy po kole)
Witamy wszyscy wraz (kłaniamy się)
Na zabawę nadszedł czas (podskokami obracamy się dookoła)
Prawa ręka, lewa ręka (pokazujemy prawą a następnie lewą rękę)
Prawa noga, lewa noga (pokazujemy prawą a następnie lewą nogę )
Cały tułów oraz głowa (pokazujemy podane części ciała)
Witamy Was (machamy do siebie)
Dziecko potrafi:
- słuchać muzyki, aktywnie bierze udział w zabawie, śpiewa oraz ilustruje piosenkę ruchem,
- ćwiczyć koordynację ruchową,
- integrować się z innymi dziećmi,
2. Moment startowy zajęcia: Nauczycielka nawiązuje
do kartki, która wisi na tablicy chętne dziecko odsłania
napis i odczytuje go. Dzieci zastanawiają się kto prosi je o pomoc. Odszukanie listu przez dzieci. Odczytanie listu przez chętne dzieci.
Dziecko potrafi:
- odczytać napis „Pomocy”,
- czytać zdania ze zrozumieniem,
- czerpać radość z otrzymania listu,
3. Wykonanie zadań z listu. Podział na zespoły,
wyznaczenie lidera w małych grupach. Podział dzieci
ze względu na nazwę ptaka, którego wykonały na
wcześniejszych zajęciach techniką orgiami płaskie z
koła (gile, sikorki, wróbelki, gołębie)
Zadania zespołów w stałych i okazjonalnych kącikach zainteresowań:
a) Co jedzą ptaki? (kącik przyrodniczy) segregowanie tego co je gil, sikorka, gołąb wróbel. Przyporządkowanie napisów pokarmu do ptaków.
b) Ile mamy ptaków? (kącik matematyka) N-l rozdaje zadania matematyczne do rozwiązania np. 3gile +4sikorki=ile jest ptaków?
c) Budujemy karmnik z wykorzystaniem klocków Lego Duplo (kącik konstruktora)
d) Wybranie kukiełek potrzebnych do zaprezentowania wiersza (kącik teatralny). Wysłuchanie przez wszystkie dzieci wiersza „Zimowe dni” D. Sokołowskiej z wykorzystaniem pacynek (załącznik 1). Rozmowa na temat wiersza.
Podziękowanie dzieciom za wykonanie zadań.
Odniesienie do listu, wypowiedzi dzieci na temat:
jakie ptaki napisały list, czego ptaki potrzebują zimą.
Dziecko potrafi:
- zgodnie współpracuje w małych zespołach, zna zasady pracy w grupie, rozumie kim jest lider,
- wybierać odpowiednie pokarmy dla ptaków, odczytać i przyporządkować napisy z nazwami pokarmu,
- przeliczać w zakresie 10,
- odszukać odpowiednią cyfrę zgodną z wynikiem,
- zbudować karmnik z klocków,
- wybrać postacie do wiersza,
- zaprezentować wiersz przy pomocy wybranych sylwet,
- odpowiadać na zadane pytania,
- czekać na swoją kolej,
4. Zabawa muzyczno-ruchowa z wykorzystaniem
piosenki „Ptaszki w karmniku”
(wykorzystanie muzyki KLANZY „Roztańczone,
rozśpiewane przedszkole”, słowa: Katarzyna
Czarnecka, załącznik 2).
Dziecko potrafi
- śpiewać piosenkę oraz ilustrować ją ruchem,
5. Oglądanie karmnika dla ptaków, omówienie jak
wygląda karmnik, do czego służy.
- omówić wygląd karmnika, wie z czego jest zbudowany, do czego służy,
6. Wykonanie pracy plastycznej wykorzystując kącik
plastyczny „Karmnik” EPR
naklejenie ptaka z orgiami według polecenia
nauczycielki, sprawdzenie poprawności wykonania
zadania,
Dziecko potrafi:
- rytmicznie kreślić kreski,
- składać papier i wycinać po linii,
- konstruować karmnik z 4 części,
- czerpać radość z wykonanej pracy plastycznej
7. Podsumowanie zajęć- wywieszenie karmnika za
oknem, przypomnienie dzieciom co jedzą ptaki, które
pozostały na zimę w Polsce. Zwrócenie uwagi na
systematyczne dokarmianie ptaków. Ogłoszenie
zbiórki nasion do karmnika przy sali oraz karmników
w ogrodzie przedszkolnym, wywieszenie plakatu
informującego o pomocy dla ptaków, które pozostają
na zimę.
Dziecko potrafi:
- wie w jaki sposób pomóc ptakom przetrwać zimę, dokarmiając je,
- usystematyzować swoją wiedzę,
- zachęcić innych (rodziców, dziadków, ciocie, dzieci itd.) do pomagania ptakom zimą,


Załącznik 1 "Zimowe dni"
Diana Sokołowska

Mam za swym okienkiem
mały karmnik z drewna,
bo małe ptaszynki
dokarmiać potrzeba.

Na gałęzi wróble
razem z sikorkami,
A tam gile i gołębie
mimo śniegu, mrozu
pozostały z nami
Inne ptaki dawno
za morze odleciały,
tylko te maleństwa
z nami pozostały

My z wdzięczności do nich
jarzębiny im damy,
skórek ze słoniny
i garść dobrych ziaren

By ptaki kochane dobrze zniosły
mrozy i zdrowe zostały,
a gdy przyjdzie wiosna
pięknie znów ćwierkały


Załącznik 2
Piosenka „Ptaszki w karmniku”
1.Ptaszek lata cichutko
Stąpa nóżką malutką
Szuka ziarenek w karmniku,
napełni brzuszek bez liku.

Ref. Ptaszek frunie fru fru fru
Przylatuje tam i tu 2x

2. Wróble, gile, sikorki
Zimą zjadają przekąski
Dzieci im pomagają
W karmniku dary rozdają.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.