Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych
prowadzonych w grupie dzieci 4 – letnich
Temat zajęcia: ,,Pożar?! Wiem co robić.”
Cele zajęć:
Dziecko:
• omawia obrazek i próbuje przewidzieć, co będzie przedstawiał kolejny,
• potrafi wskazać zachowania, które mogą doprowadzić do pożaru,
• wie, jakie konsekwencje może mieć zabawa niebezpiecznymi przedmiotami,
• wie, jak należy zachować się, widząc pożar,
• zna numery alarmowe i wie, że nie można na nie dzwonić dla zabawy
• doskonali umiejętność malowania,
• słucha i wykonuje polecenia prowadzącego
Pomoce dydaktyczne:
• historyjka obrazkowa
• plansze z numerami alarmowymi
• farby, białe kartki z bloku technicznego
Przebieg zajęcia:
1. Zaproszenie dzieci na dywan, powitanie;
Prowadzący zaprasza dzieci na dywan i wita się z nimi:.
Witam dzieci, które lubią słońce. Witam dzieci, które lubią czerwony kolor. Witam dzieci, które chciałyby zostać strażakami itp. Dzieci, które czują się pozdrowione machają dłonią.
2. Układanie historyjki obrazkowej i rozmowa na temat jej treści.
Nauczycielka przyczepia do tablicy pierwszy obrazek z historyjki obrazkowej (dzieci, które próbują rozpalić świeczkę) i pyta dzieci:
• Co widzicie na obrazku?
• Czy są przy nich rodzice?
• Myślicie, że to, co robią, jest bezpieczne? Dlaczego?
• Czym jeszcze nie powinny bawić się dzieci, a czego nie ma na obrazku?
• Jak myślicie, co się może dalej wydarzyć?
Sprawdzimy? Osoba prowadząca pokazuje kolejny obrazek (zapalił się stół)
• Co się stało?
• Co w tej sytuacji powinny zrobić dzieci? (powinny szybko powiedzieć o tym rodzicom lub innym osobom dorosłym)
• Czy dzieci mogą same gasić pożar?
Jak myślicie – dlaczego?
(Nauczycielka wyjaśnia, że dzieci nie powinny same gasić pożaru, bo ogień jest niebezpieczny - można się poparzyć. Nie zawsze też można gasić go wodą, np. gdy zapali się jakieś urządzenie elektryczne. Dorośli wiedzą, co zrobić w takiej sytuacji).
• Świetnie się orientujecie, co należy zrobić, gdy zauważymy pożar. A jak myślicie, czego jeszcze nie powinno się robić, gdy zobaczymy, że coś się pali w domu?
(nie można chować się za firanki, do szafki...)
• Co należy zrobić, żeby być bezpiecznym?
(Trzeba szybko wyjść z palącego się mieszkania).
• A wiecie, jak trzeba z wychodzić mieszkania, gdy się pali i jest dużo dymu?
(Jak pieski lub kotki na czworakach, wtedy będzie lepiej oddychać.
Można też przyłożyć sobie do buzi i noska ręcznik lub chusteczkę, żeby nie wdychać
dymu i trzeba iść blisko ściany, by nie zabłądzić.)
3. ,,Chodzimy jak pieski” - zabawa ruchowa
Dzieci na czworakach chodzą po sali. Na gwizdek zatrzymują się i przykładają dłonie
do twarzy (robią miseczkę) – jedzą mleczko.
4. Prezentacja numerów 998 i 112 – (na dużych planszach) i wyjaśnienie dzieciom zasad ich funkcjonowania
• Jak myślicie, co zrobiły dzieci z obrazka, jak już wydostały się z mieszkania? Nauczycielka pokazuje ostatni obrazek z historyjki (dzieci zadzwoniły po straż pożarną).
• Czy znacie numer do straży pożarnej?
Nauczycielka pokazuje dzieciom plansze z numerami 998 i 112, wyjaśnia zasady ich działania.
• Myślicie, że teraz dzieci są już bezpieczne?
• Jak myślicie, jak czuły się te dzieci? Były zadowolone, z tego co się stało?
5. ,,Ogień” – praca plastyczna, malowanie farbami.
Zapraszam was teraz do malowania. Każdy siada przy stoliku na swoim miejscu. Dziś musimy założyć fartuchy malarskie. Będziemy malować palcami.
Zobaczcie, przed każdym z was są farby. Dzieci nazywają wyłożone kolory.
Dziś będziemy malować pożar – tak jak go sobie wyobrażacie. Prowadzący chodzi po sali.
Zaprasza dzieci do malowania, rozmawia na temat obrazków. Chwali za wykonanie prac,
pomaga je podpisać.
6. Wystawka i omówienie prac dzieci.