X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23670
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Po co nam odnawialne źródła energii - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć koleżeńskich
przeprowadzonych przez mgr Monikę Kuźmicz dn. 20.03.2014.
Tydzień Oszczędzania Energii

P. 27 w Bielsku- Białej

Temat zajęć: „Po co nam odnawialne źródła energii”- wdrażanie do oszczędzania energii oraz poszanowania środowiska naturalnego przez dzieci i dorosłych
Cele: - kształcenie umiejętności uważnego słuchania
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się
- kształtowanie postawy szacunku dla przyrody oraz źródeł energii jakich dostarcza woda, gaz, węgiel
- rozwijanie i pobudzanie wyobraźni dzieci przez odbiór wrażeń dotykowych i słuchowych
- uwrażliwianie na konieczność dbania o przyrodę przez dzieci i dorosłych
- rozwijanie ekspresji ruchowej przy muzyce
Metody: - podające: pogadanka, rozmowa
- eksponujące: ilustracje urządzeń , modele urządzeń
- heurystyczne: działalność dzieci w różnych zadaniach
Formy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: ilustracje nt odnawialnych źródeł energii, modele urządzeń- wiatraczek, autko- solar, młyn, filmik edukacyjny Energy. Lets save it, tamburyno, różne odpady- papier, plastik, metal, szkło, nagranie CD z piosenką.


Przebieg zajęcia:

1. „Dzień dobry, witam Was”- powitanie dzieci znaną śpiewanką w kole.
2. „Po co nam odnawialne źródła energii?”- rozmowa przy ilustracjach o odnawialnych źródłach energii- woda, wiatr, słońce. Przybliżenie dzieciom sposobu wykorzystania tych źródeł do produkcji energii, przy zaznaczeniu, że naturalne zasoby energii się kończą- ropa naftowa, gaz, węgiel.
3. „Słońce świeci- pada deszcz”- zabawa ruchowa orient- porządkowa z wykorzystaniem tamburyna, dzieci biegają po sali- na sygnał świeci słońce – wyciągają ręce do słońca, a pada deszcz - przykucają.
4. „Jak to działa?”- demonstracja działania modeli 3 urządzeń ukazujących :
a) energię wiatru- wiatraczek świecący, podczas dmuchania zapala się światło
b) energię słońca- solar- autko napędzane baterią słoneczną
c) energię wody- młyn wodny stukający młoteczkami z prędkością zależną od natężenia wody wypływającej z kranu
- Sposoby wykorzystania działania tych urządzeń w naszym życiu codziennym- oświetlanie ulic, sygnalizatorów, ogrzewanie wody w domach, zasilanie akumulatorów samochodowych, ekologiczna produkcja prądu przez młyny i wiatraki.
5. „Wiatraczki”- zabawa ruchowa orientacyjno- porządkowa, na sygnał tamburyna dzieci zatrzymują się i wykonują wiatraczki rękoma.
6. „Jak oszczędzać energię”- prezentacja filmiku edukacyjnego Energy. Lets save it! Rozmowa z dziećmi nt oglądanego fragmentu filmu. Wyciągnięcie wniosków jak postępować, aby oszczędzać energię i żyć ekologicznie.
7. „Ziemia to wyspa zielona”- śpiewanie piosenki za głosem nauczyciela, ekspresja ruchowa przy piosence.
8. „Co słychać?”- zabawa słuchowa, odgadywanie odgłosów wydawanych przez przedmioty papierowe, szklane i plastikowe, nazywanie materiału , z którego są wykonane.
9. „Iskierka”- pożegnanie z grupą w kole, trzymając się za ręce przekazujemy iskierkę. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.