X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23658
Przesłano:

Zimowe inspiracje - bałwanki. Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat tygodnia: Zima lubi dzieci
Temat dnia: Zimowe inspiracje – bałwanki
Godzina 1235 – 1335
Data: 9.01.2013r
Uczniowie: kl. IIIb SP
Nr sali: 006
Prowadząca: mgr Magdalena Szpak
Cel ogólny:
- poznanie sposobów spędzania czasu wolnego poprzez wykonanie zimowych dekoracji
Cele operacyjne:
-uczeń potrafi wykonać z waty różnego rodzaju bałwanki
-uczeń rozwija zdolności plastyczne i manipulacyjne
-uczeń z pomocą nauczyciela wymieni charakterystyczne cechy aktualnej pory roku na podstawie ilustracji
-uczeń rozróżnia i nazywa elementy charakterystyczne dla aktualnej pory roku na podstawie ilustracji podanych przez nauczyciela
-uczeń nazywa przedmioty i zna ich zastosowanie
Metody:
słowna – pogadanka
czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania
oglądowa – ilustracje,
elementy metody Porannego Kręgu
Forma zajęć:
-indywidualna praca dzieci
- zbiorowa z całą grupą
Pomoce dydaktyczne:
• płyta z nagraniem utworu Vivaldiego „Zima”
• klej
• nożyczki
• ilustracje
• wata
• karton
• bibuła
• wycinanki
• magnetofon
• olejek miętowy
• miętowa herbata
• oliwka
• trójkąty i dzwonki
• świeczka
• lód
• sznurek
• żyłka
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Przywitanie
2. Zapalenie lampki zapachowej (miętowej), obejście z lampką w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy ognia – ciepły i jasny
3. Podanie uczniom oliwki do pomasowania dłoni i zwrócenie uwagi na zapach (miętowy)
4. Krótkie opowiadanie o porze roku. Przypomnienie: kolory zimy, temperatura za oknem, ubiór, zabawy na śniegu
5. Uczniowie z podanych ilustracji wybierają te, które najbardziej kojarzą się im z zimą. Uzasadniają swój wybór
6. Spotkanie z żywiołem: zima to demonstracja wody w różnych stanach skupienia. Uczniowie dotykają wody w różnych stanach skupienia i mówią o swoich obserwacjach: śnieg i lód jest śliski, mokry, zimny, twardy
7. Demonstracja instrumentu muzycznego: gra nauczyciel, a następnie dzieci: dzwonki i trójkąty
8. Poznanie smaku zimy: pastylki miętowe lub miętowa herbata
9. Zgaszenie lampki zapachowej
Część właściwa:
W tle cichutko słychać muzykę Vivaldiego „Zima”.
1. Podanie uczniom materiałów i objaśnienie zadania do wykonania na zajęciach
2. Z pomocą nauczyciela tworzenie ozdób sali świetlicowej
3. Wykonywanie postaci bałwanków z podanych materiałów
Część końcowa:
1. Zorganizowanie wystawki prac dzieci w sali świetlicowej
2. Dokonanie przez dzieci oceny zajęć (ewaluacja)
Dzieci wybierają buźkę w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć – wyciągają wnioski.
Pożegnanie
opracowanie : Magdalena Szpak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.