KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ROSYJSKIEGO
W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
DLA UCZNIÓW Z LEKKĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
KLASA: III
PROWADZĄCY: Renata Scott
TEMAT: Jesienny ogród-wprowadzenie nazw warzyw.
CELE OGÓLNE:
• Poszerzanie zasobu słownictwa: marchew-мopкoвь [markow], ziemniak-кapтoшкa [kartoszka], cebula-лук [łuk] i utrwalenie słowa: warzywa - oвoщи [owaści]
• Usprawnianie: analizatora słuchowego, analizatora wzrokowego; pamięci mechanicznej, orientacji przestrzennej oraz motoryki małej
CELE OPERACYJNE –Uczeń potrafi:
• ułożyć puzzle, odkryć słowo-klucz do tematu lekcji i podać jego znaczenie:
warzywa - oвoщи [owaści],
• nazwać warzywa w języku polskim spośród wybranych kolorowych ilustracji
• wymówić nazwy warzyw w języku rosyjskim z zastosowaniem konstrukcji gramatycznej: to jest - этo [eta]...
• odczytać zapis fonetyczny rosyjskich nazw warzyw
• dopasować etykiety z rosyjskimi nazwami warzyw do odpowiednich rysunków
• wypełnić kolorem kontury warzyw
• napisać po śladzie rosyjskie kształty literopodobne
• stosować w języku rosyjskim zwroty grzecznościowe: dzień dobry- здpaвcтвуйтe [zdrastwujcje], do widzenia- дo cвидaния [daswidanija], dziękuję-cпacибo [spasiba]
METODY PRACY:
• Werbotonalna ( słuchanie )
• Obserwacja (słowo+pokaz)
• Elementy Metody Callana ( naśladownictwo słów/ zwrotów obcojęzycznych)
• Trening memotroniczny (zapamiętywanie)
• Metoda Afolter (pisanie po śladzie)
• Metody polisensoryczne (stymulacja wielozmysłowa: słuch, dotyk, obserwacja)
• Modelowanie zachowań (stosowanie zwrotów grzecznościowych)
• Wzmocnień pozytywnych
• Karty pracy
FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna
TREŚCI: zgodne z indywidualnym programem edukacyjno-terapeutycznym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, dostosowanym do możliwości każdego ucznia; z przewagą umiejętności funkcjonalnych ustnego komunikowania się.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kolorowe ilustracje, etykiety z fonetycznym zapisem nazw warzyw, puzzle, karty pracy, klej, kredki.
PRZEBIEG LEKCJI
1.a) Przywitanie w języku rosyjskim: dzień dobry- здpaвcтвуйтe [zdrastwujcje]
b)Wprowadzenie do tematu lekcji:
• ułożenie puzzli i odkrycie słowa-klucza: warzywa-oвoщи [owaści]
• wklejenie puzzli do zeszytów
• wyszukanie, spośród przygotowanych etykiet, słowa-klucza: warzywa-oвoщи [owaści] i umieszczenie go na tablicy jako temat lekcji
2)Wprowadzenie nazw warzyw:
• wybieranie spośród ilustracji owoców i warzyw, te które przedstawiają warzywa i przyczepianie ich do tablicy
• odczyt etykiet z zapisem fonetycznym nazw warzyw i dopasowanie ich do rysunków w drodze logicznego myślenia (2 z 3nazw warzyw brzmią podobnie, jak w języku polskim)
• ćwiczenia wymowy nowych słów z konstrukcją: этo [eta]- to jest
3)Zabawa ruchowa z naturalnymi warzywami- „Warzywna gimnastyka”:
• przekazywanie warzywa według poleceń nauczyciela i powtarzanie nazwy warzywa po rosyjsku np.:
мopкoвь [markow]-podaj osobie za tobą, кapтoшкa [kartoszka] –podaj osobie z twojej lewej strony, лук [łuk]- podaj osobie siedzącej w drugim rzędzie ect.
4) Ćwiczenia z nowym słownictwem (karta pracy):
• Połącz strzałką w pary nazwę warzywa z rysunkiem
• Napisz po śladzie rosyjskie znaki literopodobne
• Pokoloruj warzywa
• Nazwij kolory warzyw po rosyjsku.
6.a) Podsumowanie lekcji i ocena pracy uczniów.
b)Zadanie pracy domowej: naucz się nowych słów
c)Pożegnanie w języku rosyjskim: do widzenia- дo cвидaния [daswidanija] i dziękuję- cпacибo [spasiba]