X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23624
Przesłano:

Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych: Usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej w oparciu o materiał literowo - wyrazowy

Scenariusz zajęć do pracy z dziećmi z trudnościami w nauce czytania i pisania

Opracowała: Małgorzata Adamska
Temat zajęć: Usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej w oparciu o materiał literowo - wyrazowy
Przebieg zajęć:
1. Zabawa „Jaki to dźwięk?”
Cel ćwiczenia: usprawnianie percepcji słuchowej.
Przebieg: Dzieci odwracają się tyłem do nauczyciela w odległości 2-3 metrów. Nauczyciel wykonuje różne czynności np. uderza o szkło, gniecie papier, tnie nożyczkami itp. Dzieci odgadują co usłyszały.

2. Podział wyrazów na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem.
Cel ćwiczenia: tworzenie związków słuchowo – ruchowych.
Przebieg: Nauczyciel rozkłada obrazki przedstawiające różne przedmioty. Zadaniem dziecka jest wybrać obrazek, wypowiedzieć jego nazwę dzieląc na sylaby i wyklaskać każdą sylabę.

3. Praca z wierszem.
Cel ćwiczenia: usprawnianie percepcji słuchowo – wzrokowo – ruchowej.
Przebieg: Dzieci słuchają czytanego przez nauczyciela wiersza pt. Bajka o smoku i raku”
Raz niebieski wielki smok
Pił z butelki zimny sok.
- Biedny smoku – gadał rak_
lepiej nie ryzykuj tak.

-A co mi tam – na to smok.
Dalej zimny pije sok.

Smok drwił nad radami raka.
Nagle, co to? Ale draka!
Katar ostro wierci nos,
A smok całkiem stracił glos.

Teraz trapi go angina
I to tylko jego wina!
Następnie otrzymują kartę pracy, odpowiadają na pytania zaznaczając odpowiedź na rysunkach.
Zad.1 Pokoloruj ten obrazek, który przedstawia smoka z wiersza.
Zad.2 Z kim rozmawiał smok? Połącz rysunek smoka z odpowiednim rysunkiem zwierzątka.

4. Układanie smoczych ogonków.
Cel ćwiczenia: usprawnianie analizy i syntezy słuchowej.
Przebieg: Wspólna recytacja wersów wiersza i układanie z ogonków ( kawałki włóczki) sylab np.
niebieski wielki smok
~ ~ ~ ~ ~ ~
pił bardzo zimny sok
~ ~ ~ ~ ~ ~

5. Zabawa z rękawicą (smocza paszcza).
Cel ćwiczenia: ćwiczenia koordynacji słuchowo – wzrokowo – ruchowej.
Przebieg: dzieci chodzą po sali i starają się chwytać smoczą paszczą kartoniki z sylabami rozmieszczone w różnych miejscach sali. Następnie układają je na stole i odczytują swoją sylabę, dodaja do niej drugą tak, aby powstał wyraz. Mogą dobrać się w pary tworząc nowy wyraz.

6. Pisanie liter.
Cel ćwiczenia: doskonalenie sprawności manualnej oraz koordynacji słuchowo – wzrokowej.
Przebieg: dzieci wymyślają imię dla smoka, piszą je na kartce w liniaturze, ale po jednej literce, w rytm muzyki chodzą wokół stolika. W przerwie siadają przy kartce i zapisują kolejną literkę. Chodzą tak długo aż zapiszą imię.

7. Zabawa ruchowa „Smok”.
Cel ćwiczenia: relaksacja, rozwijanie wyobraźni.
Przebieg: dzieci tworzą smoka przez podanie sobie rąk, ustalają gdzie smok ma głowę, a gdzie ogon i na dany znak „głowa” ma za zadanie złapać ogon. Kiedy jej się to uda następuje zmiana ról. Po kilku powtórkach smoka odpoczywa przy muzyce relaksacyjnej.
8. Kolorowanie.
Cel ćwiczenia: doskonalenie sprawności manualnej.
Przebieg: dzieci kolorują rysunek przedstawiający ostatnią zwrotkę wiersza.
9. Zadanie domowe, utrwalanie opracowanego materiału, dzieci uczą się czytać poznany wierszyk.


Literatura:
B.Sowa „Jeśli dziecko źle czyta i pisze”
I. Czajkowska K. Herda „Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne w szkole”
M. Przewoźniak „Czytam sam”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.