SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
PROWADZĄCA : mgr Anna Kowacz
TEMAT: Od ziarenka do rośliny.
CELE OGÓLNE:
-założenie hodowli roślin,
-rozwijanie zainteresowań i wzbogacanie wiadomości przyrodniczych dotyczących wzrostu roślin wiosną,
-rozwijanie sprawności motorycznej,
-naśladowanie gestów nauczyciela podczas zabawy przy muzyce.
CELE DYDAKTYCZNE:
- poznaje czynniki niezbędne dla wzrostu roślin,
-zakłada hodowlę fasoli i cebuli i obserwuje wzrost roślin,
-wypowiada się na temat wiosny jako pory roku i podaje jej cechy charakterystyczne,
-poznaje słowa piosenki.
METODY: burza mózgów, ćwiczenia praktyczne, pogadanka.
FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
ŚRODKI I MATERIAŁY: doniczki, ziemia, piasek, ziarenka fasoli, cebulki, ilustracje przedstawiające wiosnę, napis wiosna,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie, rozmowa na temat istoty integracji.
2. Zabawa integracyjna, interpersonalna „Kierowca” mająca na celu rozbudzanie empatii w stosunku do dzieci słabo widzących i niewidomych.
3. Ilustrowana pogadanka na temat wiosny i jej cech charakterystycznych- tworzenie wiosennej planszy.
4. Co Agatka potrzebuje, aby wyhodować roślinę dla mamy, a czego potrzebuje do życia roślina.
5. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Polka -fasolka”
Co tam sadzi pan Jeremi?
Sadzi w polu fa-so-lę!
Po ziarenku bęc - do ziemi.
“Jaki - taki plon zbio-rę!”
Ref.: Do re mi
fa so la
fa so la si do!
do re mi
fa so la
fa so la so fa!
Już po tyce w górę pnie się
wesolutka fa-so-la!
Pan Jeremi worek niesie:
“Hop, fasolo do wo-ra!”
Ref.: Do re mi...
Prosi żonę pan Jeremi:
"Żono łuskaj fasolę
i fasolę gotujże mi
zanim wrócę na pole!”
Ref.: Do re mi...
6. Mali ogrodnicy- zajęcia praktyczne w zakładaniu hodowli roślin w kąciku przyrodniczym.
7. Ewaluacja.