X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23617
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Koło Małego Europejczyka. Scenariusze zajęć - Czechy, Niemcy

KOŁO MAŁEGO EUROPEJCZYKA

Temat zajęć: „Witajcie w Czechach- Ahoj!”
Czas trwania: 1 h
Prowadzacy: mgr Anna Kowacz
Cele ogólne:
-rozbudzenie zainteresowania kulturą, językiem i tradycjami Czech,
-rozwijanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur,
-wzbogacanie słownika dziecka o nowe słowa i informacje,
-kształcenie uczucia przynależności do Unii Europejskiej,
-doskonalenie sprawności ruchowej i muzycznej poprzez udział w zabawach ruchowych i muzycznych,
-doskonalenie sprawności manualnej poprzez ćwiczenia praktyczne.

Cele szczegółowe:

-wie, gdzie na mapie Europy leżą Czechy i Praga,
-wie jak wygląda czeska flaga,
-wie co to jest Unia Europejska, jakie kraje do niej należą, oraz jak wygląda flaga unii,
-rozpoznaje znane miejsca w Czechach: Most Karola w Pradze, Skalne Miasto, Liberc, Karlove Vary,
-umie powiedzieć po czesku dzień dobry- ahoj, do widzenia- na shledanou, proszę- prosim, dziękuję- dkuju,
-zna charakterystyczne czeskie potrawy: knedliczki, wafle karlowskie,
-zna postacie ze znanych czeskich bajek: Krecik, rozbójnik Rumcajs, Pat i Mat,
-próbuje mówić wierszyk w języku czeskim,
-tańczy podstawowy krok polki.

Metody:

Eksponujące: pokaz, obserwacja.
Podające: rozmowa, objaśnienie, opis.
Problemowe: zadań stawianych do realizacji.
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, puzzle, flaga Unii Europejskiej, flaga Czech, ilustracje z zabytkami i ciekawymi miejscami Czech, nagranie z piosenkami, wafle, krem czekoladowy i orzechowy, postacie z czeskich bajek- Krecik, Rumcajs z rodziną,Pat i Mat , kartki A4 na łódki, zagadki, jednorazowe talerzyki i plastykowe noże.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1.Przywitanie się z dziećmi w języku czeskim Ahoj deti. Dobry den dieti.
Przedstawienie się: Jmenuji Se Ania.
Jak se jmenujes?
Próby przedstawiania się przez dzieci w języku czeskim.
Witam Was i zapraszam na wycieczkę po Czechach, kraju który tak jak Polska należy do Unii Europejskiej.
2. Ruszamy przez Czechy.
Nauczyciel wręcza chętnemu dziecku kontur Czech i prosi je, by odszukało je na mapie Europy.
To kraj, który leży w środku Europy. Sąsiaduje z Polską, Niemcami, Austrią i Słowacją. Zapoznaje dzieci z flag Czech:
Obowiązuje w świecie zasada, że każde państwo flagę posiada.
Flagi przeróżne kolory mają, stanowią barwę danego kraju.
W jakich kolorach jest flaga Czech?
Dzieci wspólnie z nauczycielem opisują flagę: prostokąt podzielony na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z dodanym od strony drzewca niebieskim trójkątem sięgającym do połowy długości flagi).
Język Czechów to czeski, pieniądze to korony i halerze.
Czesi produkują papier, szkło i artykuły ceramiczne; także maszyny, samochody. Wiecie jak nazywa się samochód czeski znany na całym świecie? – SKODA.
Opowiadanie nauczyciela o czeskim fabrykancie , którym był Emil Skoda. Został właścicielem huty żelaza, potem w swojej fabryce produkował czołgi, następnie lokomotywy a obecnie znane na całym świecie samochody marki skoda.

Zabawa ruchowa „Skoda” – dzieci dobierają się parami i bawią w samochody, pierwsza osoba jest kierownicą, ma wyciągnięte ręce i zamknięte oczy, a druga jest kierowcą. Zadaniem kierowcy jest reagowanie na sygnały kolorystyczne (czerwony- stop, zielony- jedź) nauczyciela, i takie kierowanie kolegą, aby ten bezpiecznie i bez kolizji poruszał się po sali. Po określonym czasie następuje zmiana w parach.

3. Zwiedzamy Czechy.
Zabawa „Pociąg”- dzieci do piosenki wyruszają w podróż.
Jedzie pociąg, jedzie pociąg (tworzymy pociąg, poruszamy sie po sali)
A w pociągu dzieci
Jadą, jadą na wycieczkę
Słonko jasno świeci
Pierwszy wagon: hop (zatrzymujemy się, podskoki)
Drugi wagon: tup, tup (tupiemy)
Trzeci wagon: klap, klap, klap (klaszczemy)
Pociąg jedzie w świat.
KARLOVE VARY –( pokaz ilustracji) to miejscowość uzdrowiskowa, ludzie przyjeżdżają tam wypoczywać, i korzystać z kąpieli leczniczych . Źródła są wykorzystywane do inhalacji i kąpieli.
Ponad 200 lat temu specjalnie dla gości uzdrowiska zaczęto tu wypiekać okrągłe wafle posypane cukrem. Później zaczęto przygotowywać wafle składające się z kilku warstw- najczęściej z nadzieniem czekoladowym, orzechowym lub waniliowym. Takie wafle można również spotkać w kształcie trójkątnym.
Wycinanie przez dzieci kółek z wafli, smarowanie ulubionym kremem, degustacja wafli.
PRAGA- stolica Czech (ilustracja najsłynniejszego Mostu Karola)
Nauka czeskiego tańca narodowego polki w rytm piosenki pt. „Tancuj, tancuj, vykrucaj”
Opis tańca:
Dzieci ustawione w kole trzymają się pod boczki
I zwrotka
1-8 takt: pieta –palec, pięta - palec, cwałem (bokiem) w prawą stronę
9-16 takt: pieta- palec, pięta- palec, cwałem w lewą stronę
Refren
1-8 takt: 4 podskoki, 4 klaśnięcia, gałązki w parach
9-16 takt: powtórka taktu 1-8.
Jeżeli dzieci szybko pojmą kroki polki można spróbować nauczyć tego samego w parach.
KRAINA CZESKICH BAJEK- dzieci odgadują zagadki i odszukują odpowiadające rozwiązaniom postacie.
• Małe zwierzątko, sił ma niewiele,
a kopie w ziemi długie tunele- Krecik.
• Rozbójnik ci to nie lada,
co po Rzacholeckim lesie chadza.
Hanka i Cypisek to jego bliscy
takiego rozbójnika kochają wszyscy- Rumcajs
• Bajka o dwóch majsterkowiczach, którzy próbują rozwiązywać problemy, mają na imię Pat i Mat- jeden nosi beret z antenką, drugi czapkę z pomponem- Sąsiedzi
CZESKA SZWAJCARIA- SKALNE MIASTO
Słynie z tajemniczych miast z kamienia. Skały mają różne kształty np. fotel, głowa, organy itp. Jest tam również skalny labirynt, mały wodospad i skalne jeziorko, którego woda ma turkusowy kolor. Po tym jeziorku turyści mogą pływać łódką.
Wykonanie łódek z papieru metodą orgiami.

Wyścigi łódek w miskach z wodą.
LIBERC- ośrodek sportów zimowych, odpowiednik polskiego Zakopanego. Znajduje się tu skocznia, na której odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Najsławniejszym czeskim skoczkiem jest Jakub Janda.
4.Nauka wierszyka w języku czeskim:
Jest to wierszyk, który mamy mówią swoim dzieciom na dobranoc- tłumaczenie przez dzieci słów wierszyka.
Spi de tatko, spi
Zavri ocka svy
Pan Buch bude stebu spati
Andelici kolebaci.
5. Pożegnanie się z dziećmi po czesku słowami- Na shledanou co znaczy do widzenia.


KOŁO MAŁEGO EUROPEJCZYKA

Temat zajęć: „Podróż do Niemiec”
Czas trwania: 1h
Prowadzący: mgr Anna Kowacz
Cele ogólne:
-rozbudzenie zainteresowania kulturą, językiem i tradycjami Niemiec,
-rozwijanie postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur,
-wzbogacanie słownika dziecka o nowe słowa i informacje,
-kształcenie uczucia przynależności do Unii Europejskiej,
-doskonalenie sprawności ruchowej i muzycznej poprzez udział w zabawach ruchowych i muzycznych,
-doskonalenie sprawności manualnej poprzez ćwiczenia praktyczne.

Cele szczegółowe:

-wie, gdzie na mapie Europy leżą Niemcy i Berlin,
-wie jak wygląda niemiecka flaga,
-wie jak wygląda maskotka Unii Europejskiej i skąd wzięło się jej imię Syrius,
-wie co to jest Unia Europejska, jakie kraje do niej należą, oraz jak wygląda flaga unii,
-rozpoznaje znane miejsca w Niemczech: Brama Brandenburska w Berlinie, Schwarzwald czyli Czarny Las, Legoland, Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii
-umie powiedzieć po niemiecku dzień dobry-Guten Morgen, do widzenia- Auf Wiedersehen, proszę- Bitte, dziękuję- Danke,
-zna charakterystyczne niemieckie potrawy: precle bawarskie, żelki Haribo, biała kiełbasa.

Metody:

Eksponujące: pokaz, obserwacja.
Podające: rozmowa, objaśnienie, opis.
Problemowe: zadań stawianych do realizacji.
Praktyczne: samodzielnych doświadczeń.

Środki dydaktyczne: mapa Europy, puzzle, flaga Unii Europejskiej, flaga Niemiec, ilustracja Syriusa trzymającego kontury krajów, flagi Niemiec, Francji, Czech, Włoszech i Polski, ilustracje z zabytkami i ciekawymi miejscami Niemiec, nagranie z piosenkami, ciasto na precle bawarskie, kalka teczniczna, żelki Haribo, rysunki Bramy Brandenburskiej i Katedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny z Kolonii do kopiowania, kartki A4, ołówki,

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Przebieg zajęć:
1.Powitanie się z dziećmi- Guten Morgen. Witam Was dzisiaj z kraju, który jest naszym najbliższym sąsiadem. To najludniejszy kraj Unii Europejskiej, kraj, w którym po raz pierwszy wyprodukowano pyszne żelki Haribo.
Nauczycielka częstuje dzieci żelkami.
Czy ktoś z Was domyśla się o jakim państwie mowa?
Dzieci odgadują, że to Niemcy.
2. Prezentacja maskotki Unii Europejskiej – Syriusa, który po prawej stronie trzyma kontury niektórych państw Unii, a mianowicie Polski, Włoch, Francji, Niemiec i Czech, a po lewej stronie zarysy flag. Wytłumaczenie dzieciom, że imię Syriusa pochodzi od najjaśniej świecącej gwiazdy na niebie.
Zadaniem dzieci jest odnalezienie puzzla pasującego do konturu danego państwa i przyklejenie go w odpowiednim miejscu, jak również odnalezienie flag tych państw i dopasowanie po przeciwległej stronie.
3.Każdy kraj ma swoją ulubioną potrawę. Czy pamiętacie co pysznego przygotowywaliśmy mówiąc o Włoszech?
Dzieci odpowiadają, że pizzę.
A dziś mówimy o Niemczech i będziemy lepić precle bawarskie.
Nayczyciel przygotowuje w domu ciasto na precle (4 porcje) według oryginalnego przepisu:
500g mąki
30g drożdży
20g smalcu
250ml ciepłej wody
16g proszku do pieczenia
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
Dodatkowo 40g sody oczyszczonej rozpuszczonej w 150ml wody
1 jajko do smarowania
Na zajęciach nauczyciel rozdaje każdemu dziecku po 3-4 kulki ciasta. Zadaniem dzieci jest zrobienie z każdej kulki wałeczka grubszego po środku, a cieńszego po bokach i ułożenie w kształt precla według instrukcji i pokazu nauczyciela. Każde dziecko samodzielnie smaruje swoje precle jajkiem.
Gotowe precle, poukładane na podpisanym papierze do pieczenia zostają przekazane do przedszkolnej kuchni do upieczenia.
4. Fabryka Opla
Czy wiecie jakie samochody produkuje się w Niemczech?
Dzieci zgadują, że ople , audii i volkswageny, mercedesy- zaznajomienie z symbolami tych aut.
Zabawa ruchowa „ Opel“
Dzieci siedzą na krzesełkach ułożonych w kole, każdy uczestnik zabawy otrzymuje rolę: mama, tata, córka, syn, babcia i dziadek. Nauczyciel wyznaczając role mówi dzieciom odpowiedniki tych słów w języku niemieckim: mama- Muter, tata- Vater, syn- Sohn, córka- Tochter, babcia- GraBmuter, dziadek- GraBvater.
Maluchy słuchają opowiadania nauczyciela o podróży po Niemczech, gdy usłyszą nazwę postaci, której role otrzymały mają się wymienić między sobą miejscami. Gdy padnie słowo „opel“ zamieniają się miejscami wszyscy uczestnicy zabawy.
Pewnego dnia mama, tata, syn i córka wsiedli do swojego pięknego, czerwonego opla i wybrali się na wycieczkę do Niemiec. Po drodze wstąpili po dziadka i babcię, którzy również chcieli zwiedzić z nimi ten kraj. Po dwóch godzinach jazdy dojechali do stolicy Niemiec- Berlina. Tata zaparkował opla w samym centrum stolicy. Najpierw z samochodu wysiadła babcia, tuż za nią dziadek, który chętnie rozprostował nogi zmęczone podróżą. Potem wyszła mama z córką, a na końcu ojciec z synem. Ruszyli w kierunku widocznej z daleka Bramy Brandenburskiej, która jest symbolem zjednoczonych Niemiec.
Na szczycie sześciu kolumn stoi uskrzydlona bogini zwycięstwa Nike, kierująca czterokonnym powozem. Gdy już oglądnęli Bramę Brandenburską wsiedli spowrotem do opla i pojechali do Schwarzwaldu. Tam wszyscy odetchnęli świeżym powietrzem. Schwarzwald czyli Czarny Las najbardziej podobał się dziadkowi, który stwierdził, że chętnie zapolowałby w tym lesie na grubego zwierza. Kolejne dwie godziny jazdy oplem, wszystkim oprócz taty upłynęło w błogim śnie. Kiedy mama, córka, syn, babcia i dziadek wysiedli z samochodu ich oczom ukazał się Legoland. Cała rodzina super bawiła się w parku rozrywki, oglądając gigantyczne budowle zrobione z ponad 50 milionów klocków lego. Późnym wieczorem, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wsiedli do opla i wrócili do swoich domów.
5. Odnajdywanie ilustracji z miejscami, o których była mowa w opowiadaniu i wykonanie z nich kolorowej planszy.
6. Zabawa w rysowników.
Każde dziecko otrzymuje czarno- biały rysunek z zabytkiem Niemiec, do którego przypieta jest kalka techniczna. Zadaniem dzieci jest jak najwierniejsze skopiowanie miękkim ołówkiem obrazka.Wystawka prac dzieci.
7.Degustacja upieczonych precli bawarskich przy dźwiękach jodłowania.
8. Pożegnanie z dziećmi i podziekowanie za wspólną zabawę- Auf Wiedersehen.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.