X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23576
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Usprawnianie percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo - ruchowej, koncentracji uwagi. Konspekt zajęć korekcyjno - kompensacyjnych

Konspekt zajęć korekcyjno – kompensacyjnych
Usprawnianie percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, koncentracji uwagi
Wiek – 6 lat
Płeć – chłopiec
Cele operacyjne:
• wyrównywanie deficytów rozwojowych,
• rozwijanie procesów pamięciowych,
• kształcenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
Cele szczegółowe:
• podnoszenie ogólnej sprawności i koordynacji ciała,
• usprawnianie rąk poprzez manipulację przedmiotami,
• kojarzenie doznań ruchowych z obrazami graficznymi,
• kontrolowanie wykonanego ruchu graficznego,
• usprawnianie celowych i precyzyjnych ruchów rąk,
• ćwiczenie dokładnej kontroli nad ruchami ciała,
• ćwiczenie kontroli nad wykonaniem ruchu w odtwarzaniu symboli graficznych.
Metody pracy:
• czynna, ćwiczeniowa
Formy pracy:
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne: Piłki, kręgle, woreczki, grzechotka, gwizdek, serca na kolorowej nitce, radiomagnetofon i płyta CD, papierowe serwetki, kalka techniczna, biała kartka A4, ołówek, kółka, piłki, ringo, kartka z obrazkiem,


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
ETAP I
1. Ćwiczenia na orientacje przestrzenna
• Ćwiczenie na mijanie przeszkód w marszu. Nauczyciel przygotowuje tor przeszkód dla ucznia. Na wytyczonej trasie ustawia on różne przeszkody. Dziecko pokonują drogę, omijając przeszkody po prawej lub lewej stronie na określony sygnał dźwiękowy nauczyciela.
2. Ćwiczenia na motorykę dużą
• ćwiczenia pt. „Serduszka” – nauczyciel rozdaje dzieciom papierowe serduszka umieszczone na kolorowej nitce. Zadanie dzieci jest jak najdłużej „utrzymać” serduszka w ruchu. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie, pamiętając jednocześnie o prawidłowym torze oddechowym (krótki wdech nosem a długi wydech ustami);
3. Ćwiczenia na percepcje słuchową
• Ćwiczenia dotyczące rozpoznawanie różnych instrumentów lub innych dźwięków z życia. Nauczyciel puszcza z radiomagnetofony dźwięki natury. A dziecko po kolei je rozpoznaje.

Etap II Cześć właściwa
1. Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową, wzrokowo – ruchową, koncentrację uwagi:
• Kopiowanie obrazków przez kalkę techniczną. Na początku dziecko kopiuje wzory proste, następnie przechodzi do bardziej skomplikowanych.
• Zabawa zręcznościowa: toczenie, rzucanie, chwytanie różnych przedmiotów, np. woreczków, kółek, piłek,
• Łączenie kolorową kredką wyznaczonych punktów na kartce papieru lub tablicy. Na kartkę lub tablicę należy wcześniej nanieść punkty. Linie powinny być poziome, pionowe, skośne.
• „Dokończ rysunek” – nauczyciel daje uczniowi kartkę, na której po lewej stronie narysowany jest na przykład pies siedzący obok budy. Zadaniem dziecka będzie dorysowanie brakującego elementu na kolejnym obrazku.
• Dobieranie „dobrych” i „złych” obrazków do odpowiednich historyjek.

Etap III Część końcowa
1. Relaksacja
Masaż relaksacyjny pt. „Puszek” – dziecko kładzie się na plecach. Nauczyciel kawałkiem postrzępionej papierowej serwetki lekko gładzi czoło, policzki, szyję, ręce i odsłonięte do kolan nogi leżącego dziecka. Towarzyszy temu cicha, spokojna muzyka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.