X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23560
Przesłano:

Piramida zdrowego żywienia - scenariusz zajęć

Temat : Piramida zdrowego żywienia.
Scenariusz zajęć dla 1 klasy edukacji wczesnoszkolnej
Czas:45 minut
Cel główny:
• Poznanie piramidy zdrowego żywienia.
Cele operacyjne:
Wiadomości: Uczeń:
• Zna czynniki wpływające na zdrowie człowieka;
• Zna główne składniki pożywienia;
• Potrafi wyjaśnić znaczenie podstawowych składników odżywczych dla człowieka;
• Potrafi wymienić produkty zawierające określone składniki odżywcze;
• Zna zalecenia żywieniowe i wie kto je opracowuje;
• Zna przykłady zdrowego żywienia.
Umiejętności: Uczeń:
• Potrafi analizować schemat piramidy zdrowia;
• Umie zbudować z produktów spożywczych piramidę zdrowia;
• Umie wskazać produkty, których nie należy często stosować.
• Potrafi wykorzystać w praktyce wiedzę na temat zdrowego odżywiania się.
Metody pracy:
• słowne – pogadanka, rozmowa kierowana,
• oglądowe – pokaz, wyjaśnienie,
• metoda ćwiczeń praktycznych.

Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna – jednolita
• grupowa - jednolita

Środki dydaktyczne:
ilustracje z produktami spożywczymi, utwór Fasolek „Witaminki”, plakat z piramidą zdrowia, ilustracje piramid z Egiptu, mapa świata, rysunki z każdego piętra piramidy, kartoniki z działaniami, napisy


Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci
Nauczyciel wiesza na tablicy kartoniki z działaniami z jednej strony i sylabami z drugiej, dzieci obliczają działania, zapisują na tablicy poprawne odpowiedzi.
Następnie nauczyciel prosi, aby dzieci ułożyły działania od najmniejszego wyniku do największego, czyli w kierunku rosnącym. Zachęca dzieci i motywuje do pracy.
Dzieci odczytują hasło: Piramida zdrowia
Część główna
2. Ustalenie co oznacza piramida?
Nauczyciel pyta dzieci: Czy spotkały się już z takim słowem? Dzieci wypowiadają się na dany temat. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci.
Przed kilkoma tysiącami lat w Afryce, w delcie Nilu istniała jedna z najpotężniejszych cywilizacji ówczesnego świata. Państwo egipskie powstało ok. 3 tys. lat p.n.e. Dzięki swej potężnej wiedzy naukowej i znakomitej organizacji pracy Egipcjanie potrafili zbudować piramidy, które po dziś dzień zdumiewają swą wielkością i niezwykłymi właściwościami. Służyły one jako grobowce dla ówczesnych władców. Piramidy budowano bez zastosowania maszyn, jedynie za pomocą prostych narzędzi. Najbardziej znane piramidy są w Egipcie. Zbudowano je z kamiennych bloków, jeden taki blok ważył tyle co dorosły hipopotam, czyli 2 tony, więc nie było wcale łatwo zbudować taka piramidę .
3. Próba zdefiniowania zdrowia
Już wiemy , co to jest piramida, a powiedzcie mi co to jest zdrowie?
Dzieci udzielają odpowiedzi w razie problemu nauczyciel je naprowadza. Dobre samopoczucie, czyli brak choroby, prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Super spisaliście się na medal. Teraz powieszę piramidę zdrowia i powiem Wam dlaczego?
4. Przedstawienie i objaśnienie piramidy zdrowego żywienia:
Dowiedzieliście się, że piramidy to budowle, które przetrwały tysiące lat. Najbardziej trwała była ich podstawa, czyli część zbudowana na ziemi. Na dzisiejszych zajęciach zapoznamy się z inną piramidą – Piramidą Zdrowia. Piramida Zdrowia pokazuje, jak należy się właściwie odżywiać, aby zawsze czuć się dobrze i nie chorować.
Na dole znajdują się produkty, które powinno się jeść codziennie. Wyżej znajdują się produkty, które należy jadać w mniejszych ilościach. Podstawa, podobnie jak to było w piramidach egipskich, decyduje o tym, czy budowla będzie trwała. Ta budowla to wasze zdrowie.
Odczytanie wyrazów
5. Poznanie składników odżywczych – jaką funkcję pełnią w organizmie i w jakich produktach jest ich najwięcej (białka, węglowodany, tłuszcze, mineralne składniki odżywcze, witaminy).
Węglowodany – są najważniejszym źródłem energii pokarmowej, czyli dają nam siłę do biegania, bawienia się , uczenia się. Dieta bogata w węglowodany powoduje, że nie chorujemy, nie mamy problemów z otyłością. Głównym źródłem węglowodanów są: produkty zbożowe, rośliny okopowe, trzcina cukrowa i buraki cukrowe, nasiona roślin strączkowych, warzywa, owoce, produkty mleczne.
Białka – są jednym z najważniejszych składników pokarmowych. Stanowią one podstawowy materiał budulcowy wszystkich tkanek organizmu i wchodzą w skład wielu związków pełniących funkcje regulacyjne przemian metabolicznych oraz obronnych organizmu (enzymy, hormony). Dodatkowo stanowią paliwo energetyczne. Najbardziej wartościowym dla człowieka białkiem jest białko jaja kurzego i białko zawarte w mleku kobiecym. Do białek pełnowartościowych zalicza się białka pochodzenia zwierzęcego – mięso zwierząt, drobiu, ryb, jaja, mleko i jego przetwory oraz białka roślinne zawarte w soi, nasionach roślin strączkowych i orzechach.
Tłuszcze – są trzecią podstawową grupą składników pokarmowych, spełniającą w organizmie głównie funkcję energetyczną. Wchodzą w skład tkanek organizmu i zapewniają przechowywanie substancji regulujących rozpuszczalnych w tłuszczach jak np. witaminy A, E, D i K. Tłuszcze stanowią dla organizmu skoncentrowane źródło energii. W pożywieniu rozróżnia się tłuszcze widoczne i niewidoczne. Tłuszcze niewidoczne występują w takich produktach jak: sery, mięso, jaja, wyroby cukiernicze. Ciągle rośnie spożycie niekorzystnych tłuszczy znajdujących się w takich produktach jak: chipsy, frytki, krakersy, hamburgery.
Produkty zbożowe powinny być głównym źródłem energii
Podstawę piramidy i codziennej diety stanowią produkty zbożowe, których zaleca się spożywać około 6 porcji dziennie Drugi poziom piramidy to 4 porcje warzyw i 3 porcje owoców. Trzecim poziom to 2 do 3 porcji mleka i produktów mlecznych oraz 2 do 3 porcji mięsa, ryb, jaj, nasion roślin strączkowych lub orzechów.
Na szczycie piramidy znajdują się tłuszcze i słodycze, których spożycie powinno się maksymalnie ograniczać.
6. Zabawa ruchowa:
Chłopcy są warzywami, a dziewczynki owocami. Na hasło warzywa chłopcy biegają żwawo, na hasło owoce dziewczynki. Na hasło tłuszcze chodzimy ociężale.
7. Zabawa ruchowa do piosenki „Witaminki” w wykonaniu Fasolek :
Dzieci ustawiają się w kole i chwytają się za ręce, podczas zwrotki podskakują w jedną stronę, a podczas refrenu puszczają ręce kolegów i tańczą w dowolny sposób. W drugiej zwrotce, gdy wymieniane są owoce i warzywa dzieci udają, że jedzą, a na koniec piosenki krzyczą: „Mniam mniam!”
8. Podsumowanie zajęć
EWALUACJA
Oceń swoje odczucia po dzisiejszej lekcji, zamalowując krowy odpowiednim czerwony – lekcja podobała się, żółty – lekcja średnio się podobała, zielony – lekcja nie podobała się

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.