Scenariusz zajęć wychowawczych
Temat: Muzyką Fryderyka Chopina malowane
Odbiorcy: pacjenci-uczniowie z klas III-VI z oddziału szpitalnego
Przedmiot: zajęcia świetlicowe
Czas trwania: ok. 40 min.
Cel główny: tworzenie warunków do łączenia rożnych form ekspresji poprzez wspieranie działań twórczych pod wpływem utworów Fryderyka Chopina
Cele operacyjne:
– dziecko potrafi w skupieniu wysłuchać utworu F. Chopina
– dziecko potrafi rozpoznać na zdjęciach miejsca związane z życiem i twórczością F. Chopina
– dziecko zna podstawowe fakty z życia kompozytora
– dziecko potrafi estetycznie wykonać pracę plastyczną
– dziecko potrafi rozpoznać i nazwać instrument na podstawie jego brzmienia
– dziecko umie wykonać zadania zgodnie z poleceniami nauczyciela
– dziecko potrafi odpowiedzieć na pytania quizu
Metody (według Kupisiewicza):
– oparta na obserwacji: pokaz
– oparte na słowie: wykład, pogadanka
– oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych
– gier dydaktycznych: giełda pomysłów
Formy:
– indywidualna jednolita
– zbiorowa jednolita
Środki: plakaty o Chopinie, płyty CD z muzyką F. Chopina, pastele, magnetofon, zestaw instrumentów, kartki białe i kolorowe w formacie A4 i A3, kolorowe nutki, komputer, kalejdoskop – portrety ze strony Instytutu F. Chopina: kalejdoskop-chopin.pl
Przebieg:
1. Powitanie uczestników
Naklejanie do ubrania nutki-wizytówki i wpisanie w nią swojego imienia, w tym czasie cały czas jest włączona cicho płyta z muzyką F. Chopina, zajęcie miejsc wokół stołu
Kolejno osoby proponują jakiś rytm (może być wyklaskany, wytupany, wystukany) osoba z prawej strony go powtarza i prezentuje swój
2. Uświadomienie celu zajęć
Obejrzenie prezentacji o portretach Chopina kalejdoskop-chopin.pl połączonej ze słuchaniem utworu kompozytora
Przypomnienie, że rok 2010 to rok chopinowski z powodu dwusetnej rocznicy urodzin, zaprezentowanie logo roku chopinowskiego
3. Zajęcia właściwe
Rozwiązywanie naprzemiennie zagadek muzycznych: słownych – czytanych przez nauczyciela oraz słuchowych – polegających na rozpoznawaniu nazwy instrumentu na podstawie jego brzmienia.
Wykład na temat życia i twórczości F. Chopina z pokazem zdjęć z artykułu internetowego.
Zaprezentowanie zdjęć związanych z F. Chopinem.
Taniec na siedząco, improwizowany, ze wstążkami do utworu Walc d-dur F. Chopina. Uczestnicy otrzymują kolorowe wstążki wykonane z cienkich pasków kolorowej bibuły przyklejonych do patyka, np. do szaszłyków. Każdy wykonuje ruchy wstążkami zgodnie ze swoim odbiorem słuchanego utworu, dla ułatwienia ekspresji początkowo impresja ruchowa odbywa się z zamkniętymi oczami.
Działanie plastyczne: rysowanie pastelami (kilka kredek związanych gumką) do muzyki F. Chopina, w początkowej fazie słuchanie fragmentu utworu z zamkniętymi oczami i wyobrażanie sobie obrazów lub rysunków abstrakcyjnych składających się z różnych linii.
Przeprowadzenie quizu „Nutki” jako formy utrwalenia najważniejszych informacji o Chopinie. Nutki ponumerowane rozmieszczone są na ścianie, uczestnicy podają numer nutki i odpowiadają na dane pytanie
ustawienie się uczestników od najmniejszego do największego
4. Zajęcia końcowe
Podziękowanie za udział w spotkaniu, stworzenie pięknych kolorowych prac plastycznych, za udzielanie trafnych odpowiedzi do zagadek
Przyklejanie nutek-wizytówek na pięciolinię według reguły: im wyższa linia, na której będzie przyklejona nutka, tym bardziej zajęcia się podobały.
Rozdanie uczestnikom folderów pozyskanych z Muzeum F. Chopina w Warszawie
Załączniki:
Załącznik nr 1: Treść zagadek muzycznych
– słowne:
Jest pięć linii, na nich kropki rozrzucone są po piętrach; żadna z nich stąd nie ucieknie, bo na kluczyk jest zamknięta. – pięciolinia
Tańczy się go żwawo parami lub w kole.
Inny słodki leży na świątecznym stole. – mazurek
Na pięciu wąskich linijkach dużo czarnych znaków.
W nich zaklęta melodyjka dla muzyków i śpiewaków. – nuty
Kto to jest odgadnie chyba każde dziecko!
Stoi przed orkiestrą, wywija pałeczką. – dyrygent
- słuchowe:
do rozpoznania nazwy po brzmieniu zostały wybrane następujące instrumenty: bębenek, trójkąt, marakasy, tamburyno
Załącznik nr 2: Pytania do quizu „Nutki”
a) Jakie było drugie imię Fryderyka Chopina?
b) Na jakim instrumencie grał i komponował F. Chopin?
c) Jakie utwory komponował F. Chopin? (wymień przynajmniej 3)
d) Ile lat miał Chopin, gdy skomponował pierwszy utwór?
e) W którym roku i gdzie urodził się F. Chopin?
f) W którym roku i gdzie zmarł kompozytor?
g) W jakim mieście spoczywa serce Chopina?