SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH
Temat: Majowe origami
Miejsce: oddział szpitalny (sala szkolna)
Prowadzący: Anna Łaszcz
Cele:
- popularyzowanie sztuki origami
- rozwijanie sprawności manualnej
- wspomaganie procesów poznawczych
- doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- stymulowanie rozwoju wyobraźni przestrzennej
Cele wychowawcze:
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
- kształtowanie postawy respektowania i przestrzegania zasad
- rozwijanie zainteresowań wychowanków
- kształtowanie postawy życzliwości, akceptacji
Cele terapeutyczne:
- -Odwracanie uwagi od problemów związanych z chorobą i pobytem w szpitalu
- -Wzmacnianie poczucia sprawstwa
Metody:
- działalności praktycznej
- słowna
- demonstracja
Formy:
- indywidualna (jednolita)
- grupowa (jednolita)
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
kolorowe kwadratowe kartki, piłeczki rehabilitacyjne, kartki A4 (odcienie pastelowe), klej introligatorski, kredki-pastele, magnetofon, płyta CD z książki D. Dziamskiej, „Edukacja przez ruch. Matematyczne obrazy w szkole”, WSiP Warszawa 2009, czerwone i czarne kółka do origami, czerwone i czarne kółka do origami, klej, taśma papierowa
Przebieg:
1.Powitanie uczestników, przedstawienie tematu.
2. Wykonanie wizytówki-biedronki: na przygotowany odwłok biedronki(czarne kółko) przyklejanie dwóch złożonych na połowę czerwonych kółek, wpisanie swojego imienia i narysowanie kropek zgodnie z nastrojem (jedna kropka-czuję się „nie najlepiej”, dwie kropki- czuję się „tak sobie, jako tako”, trzy kropki – jestem w dobrym nastroju), przyklejenie jej do ubrania taśmą papierową.
3.”Z czym mi kojarzy się maj?” - burza mózgów (np. słońce, ciepło, zieleń, kwiaty, długie dni, śpiew ptaków) – wpisywanie wypowiedzi w kontury liter słowa: „MAJ”;
4. „Kolorowy masaż” – wykonanie masażu dłoni piłeczkami rehabilitacyjnymi, każdy chętny uczestnik może kolejno zaproponować swoje ćwiczenie („zakręcanie słoików”, „wałkowanie oburącz”, „ugniatanie kulek”, itp.) a następnie, siedząc w kręgu, wykonujemy masaż do muzyki osobie siedzącej przed nami.
5. „Motyl origami” – wykonanie motyla zgodnie z instrukcją nauczyciela: ze strony internetowej https://www.youtube.com/watch?v=L02CsJdz-xA
6. „Ślimak, ślimak”- wykonanie ślimaka origami według instrukcji: ze strony internetowej https://www.youtube.com/watch?v=oJT2Vhr_9fc
7. „Zielona trawa” – zabawa rytmiczno-plastyczna według systemu Doroty Dziamskiej. Uczestnicy, rytmicznie do muzyki, kreślą naprzemiennie kreski zielonymi pastelami trzymanymi w obu dłoniach na kartkach A4 przyklejonych poziomo do stolika; na sygnał nauczyciela przesuwają się o jedno miejsce w prawą stronę aż dotrą do kartki przy której rozpoczynali zabawę. Muzyka z płyty CD, nr 11 z książki, „Edukacja przez ruch. Matematyczne obrazy w szkole” D. Dziamska.
8. „Mieszkańcy łąk” – przyklejanie motyli i ślimaków do kartek z narysowaną trawą z poprzedniej zabawy.
9. Ewaluacja - Prośba o dorysowanie biedronce odpowiedniej liczby kropek na drugim skrzydełku(jednej- jeśli zajęcia się nie podobały, dwóch- jeśli trochę się podobały, trzech-jeśli się podobały). Osoby chętne mogą przykleić także swoją biedronkę.
10. Podziękowanie za udział i zaangażowanie, zachęcanie do zabawy ze sztuką origami.