Scenariusz zajęć edukacyjnych dla dzieci 5 letnich w kl. 0 B
Prowadząca: Marzena Gałka
Data: 05.05.2014r.
Temat kompleksowy: Wiosenny deszczyk.
Temat dnia: Od kropli do kropli.
Cele ogólne:
•rozwijanie koncentracji uwagi,
•rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
•kształtowanie umiejętności szacowania wielkości.
Cele operacyjne:
Dziecko:
•w skupieniu słucha czytanego wiersza i udziela odpowiedzi na pytania.
Metody:
•słowna,
•oglądowa,
•praktycznego działania.
Formy pracy:
•grupowa,
•indywidualna.
Środki dydaktyczne:
•wiersz „Kropelka” J. Klumowej,
•odtwarzacz CD, płyta z akompaniamentem „Wiosenny bal”,
•10 różnej wielkości szablonów kropli w 3 kolorach,
•kartony bloku technicznego formatu A4,
•lakier do włosów,
•słomki, farby plakatowe.
Karty pracy:
„Ćwiczenia matematyczne” s. 38 „Wiosenny deszczyk”,
„Deszcz”- ćwiczenia grafomotoryczne.
Przebieg lekcji
Zabawa powitalna: „Wędrówka po lesie”.
Dzieci poruszają się po Sali w różnych kierunkach przy akompaniamencie piosenki „Wiosenny bal”. Gdy muzyka cichnie N. wywołuje po imieniu dziecko, które staje się przewodnikiem po lesie- pozostali uczestnicy ustawiają się za nim i naśladują jego ruchy. Ponowne włączenie muzyki jest sygnałem poruszania się w sposób dowolny, jak na początku zabawy.
N. czyta wiersz „Kropelka” J. Klumowej. Zadaniem dzieci jest uważne wysłuchanie wiersza.
Rozmowa kierowana na temat treści wiersza.
N. zadaje pytania:
Kto jest główną bohaterką wiersza?
Co robiła kropelka?
Kto wtórował kropelce do tańca?
Ćwiczenia słuchu fonematycznego:
- dzielenie wyrazów na sylaby,
- wysłuchiwanie głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu.
Zabawa rytmiczna „Kropelka”.
Dzieci wybierają dwa dowolne klocki. Siedzą na dywanie w półokręgu. Chwytają klocki w obie dłonie. N. recytuje wiersz, często zmieniając tempo recytacji, a dzieci wystukują klockiem o podłogę rytm wiersza. W trakcie zabawy N. 3-4 razy zmienia komendy dotyczące ruchu prawą lub lewą ręką.
Zabawa dydaktyczna Kropelki takie i owakie wg A. Góreckiej.
N. wykłada na dywan 10 różnej wielkości szablonów kropli w 3 kolorach. Dzieci siedzą w kręgu,
dobierają się w pary, wybierają po jednym szablonie i porównują kropelki, posługując się określeniami i porównaniami:
dłuższa niż twoja kropelka,
krótsza niż..., większa niż..., taka sama jak, moja jest żółta, a twoja czerwona...
Karty pracy:
„Ćwiczenia matematyczne” s. 38 „Wiosenny deszczyk”,
„Deszcz”- ćwiczenia grafomotoryczne.
Praca plastyczna „Wędrujące krople”.
N. rozdaje dzieciom kartony bloku technicznego formatu A4. Dzieci malują kartony wodą grubym pędzlem. Po wykonaniu tej czynności, nabierają pipetą rozwodnioną farbę akwarelową w wiosennych barwach – czerwonej, zielonej, niebieskiej i żółtej – w odcieniach jaśniejszym i ciemniejszym. Dzieci najpierw obserwują rozchodzącą się po mokrym kartonie farbę, następnie
rozdmuchują farbę przez słomkę. Po wyschnięciu prac, N. pokrywa cały rysunek lakierem do włosów.
Podsumowanie zajęć.
Uwagi: Realizacja zajęć przebiegać będzie z uwzględnieniem procesu grupowego.
Podpis opiekuna stażu: