Scenariusz zajęć edukacyjnych dla dzieci 5 letnich w kl. 0 B
Prowadząca: Marzena Gałka
Data: 24.04.2014r.
Temat kompleksowy: Akademia dobrych manier.
Temat dnia: Ważne słowa.
Cele ogólne:
•kształtowanie właściwych postaw społecznych,
•stosowanie odpowiednich form grzecznościowych zgodnych z sytuacją,
•rozwijanie umiejętności rozpoznawania instrumentów perkusyjnych,
•całościowe rozpoznawanie napisów (czytanie globalne wyrazów).
Cele operacyjne:
Dziecko:
•dostosowuje zwroty grzecznościowe do określonych sytuacji: dzień dobry, do widzenia,
proszę, dziękuję, przepraszam;
•opowiada sytuacje na obrazkach przedstawiające różne zdarzenia;
•reaguje odpowiednimi ruchami na dźwięk trójkąta i talerzy.
Metody:
•słowna,
•oglądowa,
•praktycznego działania.
Formy pracy:
•grupowa,
•indywidualna.
Środki dydaktyczne:
•Ilustracje ze scenkami „dziękuję”, „przepraszam”, „proszę”, „dzień dobry”, „dobranoc”, „smacznego”, „do widzenia”,
•Kartoniki w kształcie chmurek z napisami:
Jesteś brzydka, Do widzenia, Smacznego, Dziękuję, Przepraszam, Proszę, Odejdź, Dzień dobry,
Dobranoc, Nie bawię się z tobą.
•odtwarzacz CD, płyta z nagraniem Menueta z Kwintetu smyczkowego E-dur nr 5,L. Boccheriniego,
•opowiadanie M. Rosińskiej „Trzy ważne słowa”,
•nożyczki, klej.
Karty pracy:
•„Ćwiczenia matematyczne” s. 37 „Akademia dobrych manier”,
•ćwiczenia grafomotoryczne- kreślenie znaków literopodobnych w liniaturze,
• „Wycinanki” s. 63
Przebieg lekcji
Zabawa ruchowa „Śmieszne figury”.
N. podaje komendy, a dzieci słuchają uważnie
i wykonują polecenia:
– Złap prawą ręką za lewą nogę, a lewą ręką za prawą piętę.
– Prawą ręką za lewe ucho, lewym łokciem dotknij kolana.
– Złap prawą dłonią lewy łokieć oraz nadepnij prawą stopą na palce lewej stopy.
Dzieci dobierają się w pary:
– Przyklejcie się do pleców kolegi. Jedną ręką dotknijcie kolana kolegi, a drugą ręką
jego stopy – wykonajcie w parach dowolną figurę.
N. czyta opowiadanie „Trzy ważne słowa” M. Rosińskiej.
Rozmowa nawiązująca do treści opowiadania.
N. zadaje pytania:
– Kto był bohaterem naszego opowiadania?
– W jaki sposób Maciuś chciał pokazać, że jest grzecznym, dobrze wychowanym
chłopcem?
– Co oznacza określenie „dobre maniery”?
– Czy istnieją jeszcze inne słowa oznaczające „dobre maniery”, o których zapomniał
chłopiec?
– Jakie słowa można jeszcze wypowiadać, żeby zrobić przyjemność drugiej osobie i kiedy?
Zagadki obrazkowe „Kultura zachowania” .
N. przedstawia na tablicy ilustracje 7 sytuacji charakteryzujących „dobre maniery”. Dzieci wyszukują scenki, w których można
używać słów: dziękuję, przepraszam, proszę. Nazywają sytuacje, w których można
wykorzystać inne słowa: dzień dobry, do widzenia, dobranoc, smacznego.
I scenka: „Chłopiec zburzył budowlę koledze, który płacze”. (przepraszam)
II scenka: „Dziewczynka podchodzi do koleżanki, która bawi się lalką”. (proszę)
III scenka: „Chłopiec zawiązuje koledze sznurowadła”. (dziękuję)
IV scenka: „Goście wchodzą do domu”. (dzień dobry)
V scenka: „Mama z dziewczynką wychodzi ze sklepu”. (do widzenia)
VI scenka: „Tata gasi światło w pokoju, za oknem noc i świeci księżyc”. (dobranoc)
VII scenka: „Rodzina siedzi przy stole”. (smacznego)
Przygotowanie do czytania „Chmurki zaczarowanych”
N. wspólnie z dziećmi odczytuje różne słowa i zwroty ukryte w chmurkach. Dzieci wybierają tylko te, które mogą być podpisem do scenek i przypinają je obok ilustracji.
Jesteś brzydka
Do widzenia
Smacznego
Dziękuję
Przepraszam
Proszę
Odejdź
Dzień dobry
Dobranoc
Nie bawię się z tobą
Zabawa słuchowo-ruchowa „Wizyta na zamku” do Menueta z Kwintetu smyczkowego
E-dur nr 5 L. Boccheriniego. W czasie muzyki dzieci-damy i rycerze (pojedynczo, parami)
chodzą swobodnie po zamku, w którym panują nienaganne maniery. Przechodząc
koło jakiejś osoby, kłaniają się jej, wypowiadając ciche słowa powitania Dzień dobry.
W czasie, kiedy N. będzie improwizował do utworu z płyty na trójkącie „damy i rycerze”
chodząc po sali, szepczą sobie do ucha słowo: Przepraszam. Gdy N. zagra jeden
dźwięk na talerzach, chłopcy-rycerze układają ręce, tworząc z nich talerzyk. Chodząc
po sali, przyklękają koło napotkanej dziewczynki-damy. Częstując ją „ciasteczkami z
talerzyka”, wypowiadają słowo Proszę. „Dama” odpowiada: Dziękuję.
Karty pracy:
„Ćwiczenia matematyczne” s. 37 „Akademia dobrych manier”.
Szlaczki literopodobne.
„Wycinanki” s. 63 „A deszcz pada, pada”.
Podsumowanie zajęć.
Uwagi: Realizacja zajęć przebiegać będzie z uwzględnieniem procesu grupowego.
Podpis opiekuna stażu: