X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 23530
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyprawa po skarby - wprowadzenie dziecka w świat wartości. Scenariusz zajęć

Grupa wiekowa - 6 latki
Czas trwania - ok 40 minut
Miejsce zajęć - sala, szatnia, korytarz
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
- wspieranie dziecka w rozwijaniu czynności intelektualnych, pozwalających poznawać siebie i swoje otoczenie
- poszerzanie wiedzy na temat wartości
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- aktywnie współpracuje z innymi
- myśli i działa empatycznie
- wypowiada się na podany temat
- czeka na swoją kolej wypowiedzi
- bierze aktywny udział w zabawach
Metody:
- czynne - zabawy ze śpiewem, zadań stawianych do wykonania
- słowna - rozmowa, objaśnienia, piosenka
- elementy pedagogiki zabawy

Formy:
grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Kuferek z tektury, płyta z warsztatów Klanzy "Maluchy rosną nie tylko wiosną", płyta z warsztatów "Teatrzyki, piosenki, zabawy muzyczno-ruchowe w edukacji i terapii", pudełka z karteczkami (nazwy kilku wartości), skarby przyniesione prze dzieci, krzesełko, strzałki naklejone na podłodze.

Literatura:
I. Koźmińska, E. Olszewska "Z dzieckiem z świat wartości"
D. Tillan, P.Q. Colombina "Wychowanie w duchu wartości. Przewodnik"
D. Tillan, P.Q. Colombina "Wychowanie w duchu wartości. Wchodzenie w świat wartości 3-7 lat. Program edukacyjny"
G. Gąsienica "Lekcja przyjaźni" w: Bliżej Przedszkola nr11/2012
I. Grabowska "Dobry, pomocny, odpowiedzialny" W: Bliżej Przedszkola nr 9/2013


PRZEBIEG:
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Powitanie piosenką i zabawą "Witamy...". Dzieci stoją w kole i śpiewają piosenkę, gdy dziecko usłyszy swoje imię, wchodzi do środka a reszta wykonuje ruch wskazany przez nauczycielkę na cześć kolegi. Śpiewamy tak długo, aż wszyscy będą powitani. (Nauczycielka podkreśla, że przez chwilę każdy był ważny, bo był w środku każdy został osobno i w inny sposób powitany, bo każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny).
CZĘŚĆ ZASADNICZA:
2. Podanie tematu zajęć - "Wyprawa po skarby"
3. Wypowiedzi dzieci nt. "Co to jest skarb. Jakie mogą być skarby"
4. Przed wyprawą każdy z was opowie o swoim skarbie, ważnym przedmiocie, który przyniósł z domu. (Dzieci opowiadają co przyniosły, wyjaśniają dlaczego ten przedmiot jest dla nich ważny i cenny)
5. Nauczycielka zaprasza dzieci na wyprawę po skarby. Będą to bardzo dziwne i niezwykłe skarby. Strzałki zaprowadzą nas do miejsc, gdzie one mogą się znajdować. Gdy je odnajdziemy, schowamy do kuferka i będziemy przechowywać w sali.
6. Zabawa tropiąca. Dzieci "podróżują" różnymi środkami lokomocji (statek, pociąg, samolot, samochód itp. - płyta Klanzy utwór nr 7 "Jadę, jadę")
7. Strzałki prowadzą dzieci do miejsc, gdzie ukryte są małe pudełeczka z nazwami wartości (szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, szczęście, przyjaźń i miłość, solidarność, piękno, mądrość). Pakujemy do kuferka i zabieramy do sali.
8. W sali nauczycielka umieszcza je na tablicy i pyta dzieci jak rozumieją znaczenie tych słów. Dzieci wypowiadają się. Nauczycielka wyjaśnia, że są to bardzo ważne słowa w życiu każdego człowieka. Informuje, że przez cały rok będą nam towarzyszyły i będziemy je poznawać.
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
9. Dzieci siedzą w kręgu. Jedno dziecko w środku koła. Nauczycielka nawiązuje do powitania (każdego z osobna). Teraz proponuje na pożegnanie powiedzieć o każdym coś miłego, bo przecież każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny.
10. Na zakończenie zajęć piosenka "Taniec serdeczny" nr 1 na płycie "Teatrzyki, piosenki i zabawy muzyczno-ruchowe w edukacji i terapii".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.